Kusarak Zayıflama Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Kusarak Zayıflama Türleri ve Özellikleri

Kusarak Zayıflama, son yıllarda genç kızların sıklıkla başvurduğu, son derece zararlı ve ciddi hastalıklara yol açan asla tavsiye edilmeyen bir yöntemdir. Kişinin yemek yedikten sonra kendi isteği ile kusması alınan besinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak kilo vermeyi gerçekleştirse bile uzun dönemde bu yöntemi kullanmak geri dönüşü zor hastalıklara sebebiyet verebilir.

Kusarak Zayıflama Nedir Zararları Nelerdir?

Son yıllarda özellikle genç nüfusun sıklıkla yaşadığı obezite problemi çeşitli zayıflama yöntemleri arayışına sebep olmuştur. Bu yöntemler eğer bir Uzman yardımı ile olursa olumlu sonuçlar verebileceği gibi, bazı yöntemler ise son derece zararlı ve kişinin sağlığını ciddi oranda bozan hastalıklara yol açabilir. Kusarak zayıfla da bunlardan biridir. Genç nüfusun özellikle Avrupa ve Amerika da son yıllarda hızla kilo alması önüne geçilemez bir sorun olmaya başlamıştır. Fast food diye tabir edilen hazır gıda sanayisinin yaptığı atak sebebi ile abur cubur türü beslenme ergenlik döneminde hatta daha öncesinde çocukların hızla kilo almasına sebep olmaktadır. Kilo alımı önüne geçilmez ise hızla devam eder ve ergenlik döneminde öteki yaşıtlarının görüntüsüne özenmeye başlayan gençleri çeşitli kilo verme yöntemlerini aramaya yönlendirir.

Kusarak zayıflama, kişinin istediği kadar yemek yemesi ve sonrasında kendi isteği ile yediklerini kusarak dışarı çıkarması yöntemidir. Bu yöntemin amacı, yenilen besinlerin sindirilmesini engelleyip kilo alımının önüne geçmektir yine aynı yöntemle beden yeni besin alamadığı için mevcut depolarından harcayarak kilo vermeye başlar. Kusarak zayıflama yöntemi temelde başarılı olsa da uzun vadede istenmeyen sonuçlara yol açar. Bunlardan en belirgin olanı blumia hastalığıdır. Kişi sürekli yediklerini kusma yöntemi ile dışarı atıyorsa bir süre sonra gevşeyen mide kasları kendisi istemese bile alınan besinleri reddederek dışarı atmaya başlayacaktır. Bu durum vücudun gerekli vitamin ve mineralleri almasını engelleyecek ve metabolizmik hastalıklara sebep olacaktır. Beden kusmaya ve beslenmemeye devam ettikçe önce fizyolojik ve sonra psikolojik olarak çökecektir. Tedavisi uzun zaman alan ve kişiyi sosyal hayattan koparan zor bir hastalıktır.

Bir diğer kusma ile zayıflama yöntemi sonucu oluşan hastalık ise anorexiadır. Bu hastalıkta uzun süre kusarak zayıflayan kişilerde beden bir süre sonra beslenmeyi reddetmeye başlar. Günlük alınan gıda miktarı gittikçe azalır. Kişi kendini kilosu kaç olursa olsun şişman hisseder ve yemek yemeyi tamamen reddetmeye başlar. Bu durum ciddi psikolojik ve fizyolojik sorunlara yol açar. Ölüme sebebiyet verebilecek kadar ciddi ve tedavisi zor bir hastalıktır. Bu hastalık süresinde hastalar intihara meyilli olurlar.

Kusarak zayıflama, hekimler ve diyetisyenler tarafından asla önerilmeyen bir yöntemdir. Son yıllarda sosyal medya da çeşitli ünlülerin isimleri kullanılarak yapılan yanlış reklam yöntemleri ile kusarak zayıflamanın işe yaradığı haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. Kusarak yediklerinin çıkarılması yerine dengeli ve az kalorili beslenme kilo vermeyi daha sağlıklı ve kalıcı bir hale getirebilir.

Kusarak Zayıflama İşe Yarar Mı

Kusarak zayıflama, kilo verme açısından işe yarasa bile asla tercih edilmemesi gereken yöntemlerden biridir. Kişi yemek yeme isteğinin önüne geçemiyorsa, mutlaka bir hekime ya da diyetisyene başvurmalıdır. Yemek yeme isteğini önüne geçememesinin sebebi insülin direnci ya da hormonal bir hastalık olabilir. Kusarak zayıflama yöntemi yerine, düzenli bir diyet programı uygulanabilir. Her durumda kilo veremeyen hastaların bariatrik cerrahi yani obezite cerrahisine başvurmaları daha doğru olur ki bu durum da hekim ile alınması gereken bir karardır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Elif

25 Nisan 2024 Perşembe

13 yaşındayım ve kiloma gerçekten taktim yaklasik 12 kiloyu vermem lazim ama ayni zamanda okulum olduğu için gerçekten acıkıyorum ne yapmam lazım artık aklıma kusarak kilo vermekten başka bisey gelmiyor.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, öncelikle bu konuyu bir yetişkine veya bir uzmana danışman gerektiğini belirtmek isterim. Kilo vermek için sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapmak çok önemli. Kahvaltıyı atlamamaya çalış, sağlıklı atıştırmalar tercih et ve bol su iç. Kusarak kilo vermek çok zararlı ve sağlıksız bir yöntemdir, lütfen bu yöntemi kullanma. Bir diyetisyenle görüşerek sana özel bir beslenme planı oluşturmalarını sağlayabilirsin.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mide Ağrısı ve Kusmak

Mide Ağrısı ve Kusmak

Kusma Yöntemleri Nelerdir?

Kusma Yöntemleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Devamlı Kusmak Belirtileri ve Tedavisi

Devamlı Kusmak Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Sarı Kusma Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Sarı Kusma Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Kusmaya Ne İyi Gelir?

Aşırı Kusmaya Ne İyi Gelir?

Kan Kusmak Belirtileri ve Tedavisi

Kan Kusmak Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kusma Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte Kusma Ne Zaman Başlar?

Güncel

Yetişkinlerde İshal ve Kusmaya Ne İyi Gelir?

Yetişkinlerde İshal ve Kusmaya Ne İyi Gelir?

Güncel

Nasıl Kusulur?

Nasıl Kusulur?

Güncel

Bebek Kusması Neden Olur?

Bebek Kusması Neden Olur?