Mide Ağrısı ve Kusmak
15 Mayıs 2024

Mide Ağrısı ve Kusmak

Mide ağrısı ve kusmak, kimsenin yabancı olmadığı hemen hemen herkesin karşılaştığı şikâyetlerden biridir. Vücudumuzda sorun olduğunu çoğu kez bu gibi rahatsızlıklar sayesinde fark ederiz. Mide ağrısı ve kusmak birbirinden bağımsız konulardır. Mide ağrısından dolayı kusmalar görülebilir ancak mideyle olan bu ilişkisi oldukça azdır. O yüzdende tanımı bizleri oldukça zorlamaktadır. Çünkü birçok hastalığın şikâyetlerinde bu gibi rahatsızlıklar ayrı ayrı görülmektedir. O yüzden tam bir teşhis koymak oldukça zordur.

Gelin bu mide ağrısı ve kusmayı ayrı olarak detaylıca inceleyelim.

Mide, vücudumuzda sindirim sisteminin bir kısmıdır, karın boşluğunun sol yanında bulunur. Midenin, çeşitli sebeplerden ileri gelen birçok hastalıkları vardır. Bunların başında miğde ağrıları gelebilir. Miğde ağrısı çekmemek için, stresten uzak kalmak ve yemek yememeyi başarabilmek gerekiyor. Lakin bu gibi çözümlerin de imkânsız olduğu ortada. Öyleyse mide ağrılarının sebeplerine göz atarak sorunu bulmayı ve gerekli önlemleri almayı deneyebilirsiniz. Ancak çok ciddi mide ağrılarını asla ihmal etmeyiniz ve mutlaka sağlık kuruluşuna veya doktorunuza başvurunuz. Ciddi mide ağlarıları acil durumların göstergesi olabilir.

Mide Ağrısının Sebepleri Nelerdir?
 • Fazla Yemek Yemek: Yemek çok fazla kaçırıldığında sindirim sisteminde bazı zorlanmalar görülür ve bunun sonuncunda da mide ağrıları ortaya çıkar. Yediğiniz yemeğin porsiyonlarını küçültmek ya da yemeklerden sonra yürüyüşe çıkmak bu gibi ağrıları azaltabilir.
 • Enfeksiyon: Virüsler veya bakteriler sindirim sistemine girdiğinde vücut bunlardan kurtulmak üzere herekete geçer. Böyle durumlarda ishal ya da kusma ile vücut tepkisini ortaya koyabilir.
 • Virüsler: Mide gribi denilen enfeksiyona sebep olurlar. Mide ağrısını, bulantı ve kusma gibi durumların etkisiyle yemeklerden sonra görebiliriz. Virüsler insan vücuduna hatta insandan insana kolayca bulaşabilir. Bunu önlemek için, eller sık sık yıkanmalı, başkalarının çatal-kaşık, havlu, bardak vb. Kişisel eşyaları kullanmamak virüsleri önleyebilir.
 • Kabızlık: Kabızlık şikâyetine yeterince sıvı alamayan kişilerde daha sık rastlanılmaktadır. Bu da mide ağrısına neden olmaktadır.
 • Strest: Strest, kaygı veya depresyon sebebiyle kötü bir dönem geçirildiği zamanlarda, bu duygular bazı rahatsızlıklara yol açabilir. Mide ağrısı veya baş ağrısı gibi rahatsızlıklar örnek verilebilir. Strest hormonları mide spazmına neden olmaktadır. Ayrıca kişinin bu dönemde bazı beslenme alışkanlıkları da değişebilir ve daha kötü bir beslenme yüzünden sindirim sorunları ve ağrıları ortaya çıkabilir.
Mide Ağrısının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Mide ağrılarına sebep olan bazı faktörleri ortadan kaldırmak için gerek ilaç tedavisi gerekse midenin zarar görmüş kısımları tedavi edilerek geçer. İlaçla yapilan iyileştirmeler mutlaka doktor gözetiminde yapılmalıdır. Aksi takdirde büyük sorunlar ortaya çıkabilir ve unutulmamalıdır ki, erken teşhis hastanın iyileşmesinde önemli bir faktördür.

Kusma

Zehirli maddelerin vücuttan uzaklaştırılma biçimlerinden biri de kusmalardır. Ancak mideyle çok az ilişkisi bulunan başka durumlara bağlı da olabilir. Kusmaya genelde bulantı hissi öncülük eder. Kusma hadisesi, kusma merkezi olduğu tahmin edilen beyin mekanizması sayesinde tetiklenir. Bu mekanizma, sindirim yolundan, vücudun diğer bölümlerinden ve kandan bilgi alır.

Kusmanın gerçekleşmesi için, diyafram denen ve karın ile göğüs arasında yer alan kas ani bir şekilde aşağıya doğru hareket eder. Sfinkter (Normal olarak yiyeceklerin yalnız aşağı gitmesine olanak veren mide kapakçığı) gevşerken karın sıkıştırılmış olur. Bu, mide içeriğinin yukarı yemek borusuna ilerlemesine ve ağızdan dışarı atılmasına neden olur.

Kusma Çeşitleri
 • Fışkırır Tarzda Kusma: Ani, kuvvetli, ısrarlı kusmadır ve acil tıbbi bakım gerektirir.
 • Ciddi, Israrlı Kusma: Bir tümöre ya da su çiçeği, kabakulak, kızamık gibi viral enfeksiyonlar sonucu gelişen beyin iltihabına bağlı olabilir.
 • Kan Kusma: Acil tıbbi bakım gerektirir.
Etkenler ve Tedavileri

Kusma genellikle başka bir sorunun işareti olarak gösterilebilir. Örnek verecek olursak yağlı yiyeceklere ve alkole fazla düşkünseniz, mideniz içeriklerinin bir kısmını atmak ya da kirli yiyeceklerde bulunan kimyasal maddeler veya bakterilerce yapılan zehirli maddelerden kurtulmak isteyebilir.
 • Peptik ülser, hepatit ya da tümör gibi sindirim sindirim sistemine ait sorunlar kusmaya neden olabilir.
 • Gebelikte görülen hormonal değişiklikler değişimler (Genel olarak 6 ve 14. Gebelik haftaları arasında görülür)
 • Diyabet
 • Migren
 • Anksiyete de kusmaya yol açabilir.
İç kulaktaki denge organı harekete bağlı bağlı olarak aşırı uyarıldığında taşıt tutması denen durum gerçekleşir. Menier Hastalığı gibi denge organı bozuklukları ve viral enfeksiyonlar da baş dönmesi ve kusma yapabilir. Ancak taşıt tutmasını engelleyecek bazı ilaçlar bulunmaktadır. Kişi bu ilacı yolculuk öncesinde alabilir.

Her çeşit bulantıyı hafifleten akupunktur noktaları ve bileklere basınç uygulayan bileklikler bulunmaktadır. Kusma ciddi ve ısrarlı ise veya radyoterapi gibi kusmaya neden olabilecek tedaviler uygulanacaksa kusmayı önleyici ilaçlar reçete edilebilir.

Ciddi, ısrarlı kusmanın sebebinin bilinmesi lazımdır. Küçük çocuklarda ise bu kusma oluyorsa doktorla temasa geçilmesini gerektirir. Bunun dışında kusma zararsızdır. Bırakın vücudunuz kendi doğasınca hareket etsin ve sağlığınızla ilgili önerilere ne yiyip içilmesi gerektiğine uyunuz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Nasıl Kusulur?

Nasıl Kusulur?

Kusmaya Ne İyi Gelir?

Kusmaya Ne İyi Gelir?

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

Acı Su Kusmak

Acı Su Kusmak

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kusunca Abdest Bozulur Mu?

Kusunca Abdest Bozulur Mu?

Yetişkinlerde İshal ve Kusmaya Ne İyi Gelir?

Yetişkinlerde İshal ve Kusmaya Ne İyi Gelir?

Kusarak Zayıflama Türleri ve Özellikleri

Kusarak Zayıflama Türleri ve Özellikleri

Kusmak Orucu Bozar mi?

Kusmak Orucu Bozar mi?

Safra Kusmak Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kusmak Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bebeklerde Sarı Kusma Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Sarı Kusma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çocuklarda Kusma Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kusma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baş Ağrısı Kusma Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Kusma Belirtileri ve Tedavisi