kusma.gen.tr https://www.kusma.gen.tr Kusma, Kusma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kusma.gen.tr Wed, 27 Jul 2016 00:00:00 +0000 Mon, 14 Oct 2019 00:00:00 +0000 60 Kusmanın Zararları https://www.kusma.gen.tr/kusmanin-zararlari.html Sun, 04 Nov 2018 09:50:08 +0000 Kusmanın Zararları, kişi vücuduna herhangi bir zehirli maddenin alınması sonucunda yada tüketilmiş olan besinlerin mideye dokunduğu zaman, aşırı derecede alkol tüketimi çoğunlukla mide bulantısına ve çoğu zaman ardından kus Kusmanın Zararları, kişi vücuduna herhangi bir zehirli maddenin alınması sonucunda yada tüketilmiş olan besinlerin mideye dokunduğu zaman, aşırı derecede alkol tüketimi çoğunlukla mide bulantısına ve çoğu zaman ardından kusmaya yöneltmektedir. Bu tür olaylarda kişide meydana gelen mide bulantısının devam etmesi yerine bazen kendi çabaları ya da bazen de istem dışı olarak kusma meydana gelebilmektedir. Mesela kişi zehirlendiği zaman kusması vücut açısından oldukça sağlıklı ve rahatlatıcı bir durumdur. Fakat hiç bir sebep yokken kendi kendisine kusmaya çalışmak özellikle vücut açısından çok zararlı olan davranışlardan birisidir. Kişilerin kusması vücut için inanılamayacak derecede faydası olan bir eylemdir. Çünkü kusmak kişinin midesini tam anlamı ile temizlerken, aynı zamanda güçlenmesine katkı sağlar. Ayrıca sebepsiz baş ağrısına, mesanede ve böbrekte meydana gelen yaralara, felç, siroz ve titreme gibi meydana gelen rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Hatta kusmak sarılığa iyi gelirken gözün görme duyusunu da kuvvetlendirmektedir. 

Kusmanın Vücuda Verdiği Zararlar Nelerdir, 

Günümüzde de oldukça yaygın olarak zayıflamak için kusmak oldukça zararlı hareketlerden birisidir. Çünkü kişi istediği kadar yeyip tokluk hissi duyduktan sonra kendisini zorlayarak mideyi boşaltmak en sakıncalı olan harekettir. Bu kişiler aslında vücuduna ne kadar zarar verdiğinin farkın değildir. Bilerek kusmak sağlığı en çok tehdit eden ve riskler yaratan durumdur. Kişinin bilerek kusması yerine kendisi için uygun olan hızlı zayıflama diyetlerini yapması kusmadan daha az zarar vermektedir.

Kusmanın ZararlarıBilerek Kusmanın Zararları Nelerdir
 • Kusarak Zayıflama Hastalığının Başlamasına Neden Olabilir, tıp alanındaki ismi "anoreksiya nevroza" zayıflama hastalığı çoğunlukla kusma eylemini çok sık olarak gerçekleştiren kişilerde ortaya çıkmaktadır. Sık olarak kusan kişilerin özellikle mideleri bir süre sonra mideye alınan küçücük bir besin maddesini alamayacak bir hale gelmektedir. Bu durum sonucunda kişide aşırı zayıflık durumu gerçekleşmektedir. Kusarak zayıflama hastalığına yakalanmasının en büyük nedenlerinden biriside zayıflarken kişinin kusma yöntemini kullanmasıdır. Fakat günümüzde kusarak zayıflama yöntemini büyük hevesler ile kullanan kişilerde maalesef sonuç ölüm ile gerçekleşmektedir. Özellikle başkalarına özenerek bu zayıflama yönteminde bilerek kusmayı kullanan kişiler ne yazık ki, hayatlarının en güzel yıllarını daha güzel geçirmesine engel olabilmektedir.
 • Bilerek Kusmak Kişinin Midesinde Yaralara Neden Olabilir, genellikle zayıflamak için sık olarak kusma eylemini gerçekleştiren pek çok kişinin karşılaştığı problemlerin başında midede yaraların oluşmasına neden olmaktadır. Kişinin yediklerini kusmaları mideye organizmaların kolaylıkla yerleşmesi için çok müsait bir hale gelmektedir. Bu durum sonrasında kişi ciddi derecede hastalanarak midesinde yaraların oluşmasından dolayı eski yemek yeme sistemine dönüşü büyük sıkıntılar olmasına sebep olabilmektedir.
 • Sindirim Sisteminde Meydana Gelen Sorunlar, Kusmuk özellikle yüksek derecede asit barındırmaktadır. Kişinin devamlı olarak kusması halinde öncelikle boğazınızı, ağız içini, dişleri ve diş etlerini büyük ölçüde zarar vererek etkilemektedir. Aşırı şekilde kusmak boğazların kolaylıkla şişmesine sebep olabilir. Çünkü mide asidi çok güçlü olduğundan dolayı yemek borusunun yırtılmasına sebep olurken, reflü, mide yanması ve karın ağrılarına sebep olabilmektedir. Hatta parmağınız ile kusma eyleminde elinize gelen mide asidi elde yara oluşmasına sebep olduğu için kusmanın zararları arasında yer almaktadır.
 • Dolaşım Sisteminde Ortaya Çıkan Sorunlar, devamlı olarak kişi geliştirdiği kusma eylemi sonucunda vücutta su kaybına neden olurken, aynı zamanda kaslarda zay]]> Su Kusmak https://www.kusma.gen.tr/su-kusmak.html Sun, 04 Nov 2018 18:55:45 +0000 Su kusmak, ağız yoluyla midenin kontrolsüz bir şekilde boşalması kusma olarak tanımlanır. Mide, bazı etkenlere bağlı olarak mide içindeki besinlerin ve asitlerin meydana getirdiği basıncı kontrol edemez ya da
Su kusmak, ağız yoluyla midenin kontrolsüz bir şekilde boşalması kusma olarak tanımlanır. Mide, bazı etkenlere bağlı olarak mide içindeki besinlerin ve asitlerin meydana getirdiği basıncı kontrol edemez ya da kontrol etmekte başarısız olur. Bu durum karşısında gıda ve asitler yemek borusuna doğru çıkar. Bu durumun birçok farklı nedeni vardır. Su Kusmak, her yaş grubunda görülebileceği gibi daha çok orta yaş ve ileri yaş grubunda görülür. Çocuklarda ise normal kusma zamanla su kusmaya dönebilir. Sebebi ise muhtemelen soğuk algınlığı veya mideyi üşütmekten kaynaklanır.

Sulu kusmak nedenleri

Mide üşütmesi: Mide üşütmesi mide bulantısı, kusma ve ishal gibi şikayetlere yol açar. Beraberinde ateş, üşüme, titreme görülebilir. Mide üşütmesi nedeniyle kusma sulu şekilde olabilir. Bu gibi durumlarda mideyi fazla yormayacak ve zorlamayacak gıdalarla beslenmek midenin yatışmasını sağlayabilir. Mide üşütmesi haricinde soğuk algınlığı da sulu kusmak için önemli nedenlerden biridir. Soğuk algınlığı ateş, titreme, üşüme, mide bulantısı, ishal ve kusmaya yol açabilir.

Gıda zehirlenmesi: Gıda zehirlenmesi tüketilen herhangi bir gıdadan dolayı meydana gelir. Gıdalar yoluyla mideye ulaşan bakteri toksinleri kusmaya sebep olur. Daha çok hazır gıdaların tüketimi nedeniyle oluşan kusma başlangıçta kıvamlı olurken, zamanla sulu kusma şeklinde olabilir. Bakteri toksinleri gıda yoluyla vücuda alındıktan birkaç saat sonra belirtiler yaşanmaya başlanır. Kusmayla beraber mide bulantısı, karın ağrısı, ishal gibi şikayetler de görülebilir. Genelde hafif ataklarla atlatılabilirken, bazı durumlarda hastane ortamında tedavi edilmesi gerekir.

Kullanılan ilaçlar: Bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar vücutta bazı yan etkilere yol açabilir. Yaşanacak önemli yan etkilerden biri de kusmadır. Kusmanın şiddeti ya da kıvamı farklı olabilir. Kusma bazen kıvamlı, balgamlı olabileceği gibi bazen su şeklinde olabilir. Özellikle kemoterapi ilaçları ve bazı ağrı kesiciler su kusmak gibi yan etkilere yol açabilir.

Gebelik: Gebelik döneminin en yaygın şikayetlerinden biri kusmaktır. Bu dönemde yaşanan kusmak gebeliğin neden olduğu ve vücutta yaşanan hormon değişimlerinden kaynaklanmaktadır. Kusma bazen çok şiddetli bazen ise hafif olabilir. Genelde mide bulantısının arkasından gerçekleşir. Sürekli devam ettiğinde kusmak su şeklinde gerçekleşebilir. Bu durum bazen gebeliğin ilk üç ayından sonra yavaş yavaş ortadan kalkar, bazen ise gebelik sonlanana kadar devam edebilir.

Su KusmakSulu kusmak tedavisi

Kusmak bazen 1 gün devam edebilirken bazen ise birkaç gün devamlılığını sürdürebilir. Özellikle sulu kusmalarda vücutta yaşanan su kaybını gidermek için bol su tüketilmesi gerekir. Su midede oluşan asitleri etkisiz hale getirir. Bazı kusma türlerinde uygulanacak bir tıbbi tedavi yoktur. Bu gibi durumlarda hastanın yakından takip edilmesi gerekir. Bazen ise hastanın yaşadığı sıvı kaybını yerine koymak için serum tedavisi uygulanabilir.

Hastanın havadar ve serin bir ortamda bulunması yine alınabilecek önlemler arasındadır. Yağlı, aşırı ağır ve çok soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Çok soğuk içecekler yine su kusmak gibi yakınmalara neden olabilir. Tüketilen içeceklerin birdenbire değil yudum yudum içilmesi gerekir. Sabah kahvaltılarda ağır yiyecekler yerine hafif yiyecekler tercihe dilmelidir. Yemeklerden sonra en az yarım saat yatılmamalıdır.
]]>
Aşırı Kusmaya Ne İyi Gelir https://www.kusma.gen.tr/asiri-kusmaya-ne-iyi-gelir.html Mon, 05 Nov 2018 13:46:28 +0000 Aşırı Kusmaya Ne İyi Gelir, sürekli kronik kusma şikayeti yaşayanların sorduğu ve sıkça cevap aradığı bir sorudur. Aşırı kusma kişide sürekli ya da bir dönem içinde atak şeklinde gerçekleşebilir. Bu dönemde en ön Aşırı Kusmaya Ne İyi Gelir, sürekli kronik kusma şikayeti yaşayanların sorduğu ve sıkça cevap aradığı bir sorudur. Aşırı kusma kişide sürekli ya da bir dönem içinde atak şeklinde gerçekleşebilir. Bu dönemde en önemli olan kusmanın sebebini ya da varsa kaynaklandığı hastalığı tespit etmektir. Kusmanın süresi ve kusmayı tetikleyen faktörler tedavi esnasında önem arz eder. Aşırı kusma diye tabir edilen hastalık eğer süreklilik arz ediyorsa mutlaka hastaneye gidilip bir hekime danışılmalıdır.

Aşırı Kusmaya Ne İyi GelirAşırı Kusmaya Ne İyi Gelir:
 • Aşırı kusma durumu, öncelikle kaynağının tespiti ile önüne geçilebilen bir durumdur. Kusmanın neden kaynaklandığının bulunması ve tedavinin o yönde yapılması gerekmektedir. Özellikle zehirlenme durumlarında vakit kaybetmeden hastaneye gitmek hayati önem taşır. Mide kaynaklı hastalık varlığı endoskopi ile tespit edilmeli ve vakit kaybetmeden tedavisine başlanmalıdır.
 • Aşırı kusma için mideyi yormayacak besinler tüketmekte ve kızartma aşırı yağlı gıdalardan uzak durmak, sebze ve meyve ağırlıklı hafif şeyler tüketmekte fayda vardır. Kusma sonrası yaşanacak rahatsızlık için nane çayı ya da kekik çayı da faydalı olacaktır. 
 • Aşırı kusma ani gerçekleşen bir durum ise, gıda alerjisi ya da zehirlenmesi olabilir. Böyle durumlarda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir fakat öncelikle bol su içmek ve baş bölgesine buzlu kompres yapmak faydalı olacaktır.  Kusma refleksi geldiği zaman engellememek gerekir. Özellikle hamilelik ya da emzirme döneminde koku hassasiyeti sebebi ile kusma refleksi süreklilik arz ediyorsa, kişinin kendini tutmaması gerekir. Bu dönemde kusma refleksini henüz oluşmadan engellemek için, sabahları aç karnına bir bardak oda sıcaklığında limonlu su içmek iyi gelecektir. Aşırı kusma seyahat sırasında gerçekleşiyorsa araç tutmasından kaynaklanıyor ise, seyahate başlamadan yarım saat kadar önce atiemetik bir ilaç almak kusma refleksini ortadan kaldıracaktır. 
 • Aşırı kusma stres kaynaklı olabilir, özellikle sınav dönemleri evlilik dönemleri veya hayati kararların alınacağı dönemlerde yaşanacak yoğun stres sebebi ile mide rahatsızlıkları ve buna bağlı olarak sürekli kusma isteği görülebilir. Bu durum için öncelikle kişinin temiz hava alması, sakinliğini koruması ve hafif gıdalarla beslenmesi gerekir. Kusma refleksi beslenmeyi engelliyor ve kişinin aşırı halsiz olduğu gözlemleniyorsa sakinleştirici ilaç verilmesi gerekebilir.
 • Aşırı kusma vücutta var olan bir parazit nedeni ile gerçekleşiyor olabilir. Bu durum kusmanın yanı sıra, ani gelişen kilo kaybı, sürekli bulantı ve ishal, ateş ve halsizlik de görülür. Parazit şüphesi olan kişilere yapılacak gaita tetkiki ile parazit varlığı saptanır ise tedavi tüm aileye yönelik olmalıdır. Ayrıca bağırsak parazitinden kurtulmak için, bol su içmek, kavrulmamış kabak çekirdeği yemek parazitin düşmesine yardımcı olacaktır.
 • Aşırı kusma sürekli yanlış beslenmeden de kaynaklanabilir. Özellikle gün içinde en az iki öğün fast food denilen hazır gıdalarla beslenen veya yarım litreden fazla gazlı içecek tüketen kişilerde bir süre sonra sürekli kusma refleksi görülebilir. Bu durumun önüne geçmek için öncelikle düzenli beslenme şarttır. Öğün atlamamak ve mümkünse ev yemekleri yemek bir süre et yerine sebze tüketmek ve bol yoğurt yemek kusmaya iyi gelecektir.
]]>
Gebelik Kusmaları https://www.kusma.gen.tr/gebelik-kusmalari.html Mon, 05 Nov 2018 20:02:50 +0000 Gebelik kusmaları, hemen hemen her gebede genellikle ilk aylarda gözlemlenir. Gebelik kusmaları kişide gebelik belirtisi olarak kişide var olmaya başlamaktadır. Yapılan araştırmalarda her 100 gebe kadından %90 lık kısmı g Gebelik kusmaları, hemen hemen her gebede genellikle ilk aylarda gözlemlenir. Gebelik kusmaları kişide gebelik belirtisi olarak kişide var olmaya başlamaktadır. Yapılan araştırmalarda her 100 gebe kadından %90 lık kısmı gebelikte bulantı yaşamaktadır.Gebeliğin erken dönemlerinde mide bulantısına sıklıkla rastlanmasının sebebi gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkan fizyolojik estradiol ve HCG hormonlarının artışıdır. HCG hormonlarının artışının normalden fazla olması yada bireysel duyarlılığın kişide yüksek olması mide bulantılarına ve kokulardan tiksinme şikayetlerine sebep olmaktadır. Bu belirtiler eşliğinde gebeliğin ilk aylarında anne adayında iştahsızlık ve kilo kaybı da sıklıkla gözlemlenmektedir. Gebeliğin ilk aylarında mide bulantısı rastlanan anne adaylarının gebeliklerinde düşük riskinin az olduğu gözlemlenmiştir. Şiddetli mide bulantısı ve kusma şikayeti ile gelen anne adaylarının genel sistem muayenesi yapıldıktan sonra ultrason incelemesi ile gebelik haftası belirlenir. Gebelik kusmalarının anne adayı tarafından ne gibi durumlarda fazlalaştığı gözlemlenmeli ve kontrol edilmelidir. Doğru yapılan gözlemler ve alınan tedbirler anne adayında ki kusmaları ilaç kullanımı olmadan en az derecelere indirmekte fayda sağlayacaktır.

Gebelik kusmalarının azalması için anne adaylarına önerilen tavsiyeler:
 • Başucunuzda kraker yada hafif tuzlu bisküviler bulundurun.
 • Sabahları uyanır uyanmaz yataktan kalkmak yerine 5-10 dakika yatakta beklemeyi tercih edebilirsiniz.
 • Günlük 3 öğün yediğiniz yemeği 5-6 öğüne çıkarın ve azar azar yiyerek kendinizce tedbirler alın
 • Midenize ve bağırsaklarınıza iyi gelmeyecek ve dokunacak yiyecekler tercih etmemelisiniz.
 • Sıvı tüketimini yemek arasında yudum yudum alınız. tek seferde fazla sıvı alımı kusma sebeplerindendir.
 • Gebelik döneminde tiksindiğiniz yiyecekler varsa o yiyeceklerden belli bir süre uzak durmalısınız
 • Ağır kokulu ve havasız ortamlarda bulunmamalısınız bunun yerine gürültüden uzak, havadar ve ferah ortamlar seçilmelidir.
 • Elinizden geldiğince yemek hazır iken sofraya oturun ve yemek bittikten sonra ferah bir ortama geçerek yemeklerden uzaklaşın 
 • Yanınızda devamlı hafif tuzlu mideyi bastırıcı ürünler bulundurun fakat fazlası vücutta zararlı olabilir gebelikte vücuda tuz alımlarında çok dikkatli olunmalıdır.
Gebelik KusmalarıGebelik kusmalarının tedavisi: 
 • İlaçsız kullanmadan doktor önerileri ile tedavi: Bu tedavi anne adayının mide bulantı ve kusmalarının hafif boyutta olanları içindir.hafif mide bulantısı ve kusmalarda hemen ilaç tedavisi uygulanmaz annenin bu kusmalarla kendisinin başa çıkması ve kendince tedbirler alarak bu dönemi atlatması hedeflenmektedir bunun sebebi ise anne karnındaki bebeğin olabildiğince ilaçtan uzak kalmasını sağlamaktır.
 • İlaçla tedavi: Anne adayının mide bulantısı fazla ise ilaçla tedavi uygun görülür. fazla kusmalarda anne adayının fazla zorlanması bebek için uygun olmadığından dolayı ve anne adayının rahatlaması açısından ilaçla tedavi uygun görülmektedir.
 • Hastaneye yatış yapılması: Kimi zaman anne adayları aşırı mide bulantısı ve aşırı kusma sebebiyle zor anlar yaşamaktadır.anne adayı bu gibi durumlarda halsizlik ve güçsüzlük yaşamaktadır.ayağa kalkamamak ve hala her an mide bulantısı yaşamak hastane yatışı gerektirmektedir.yatış sırasında anne adayı serum ve ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılır.Alınan serum kusma tedavisinde en etkili tedavidir.
]]>
Rüyada Kustuğunu Görmek https://www.kusma.gen.tr/ruyada-kustugunu-gormek.html Tue, 06 Nov 2018 17:47:05 +0000 Rüyada Kustuğunu Görmek, rüyayı gören kişi için yaşadığı sıkıntılı olan durumlarından kurtulmaya, iş yaşantısında yaşanmış olan bir takım problemler sebebi ile başkalarından alınmış borçların çok kısa zaman i Rüyada Kustuğunu Görmek, rüyayı gören kişi için yaşadığı sıkıntılı olan durumlarından kurtulmaya, iş yaşantısında yaşanmış olan bir takım problemler sebebi ile başkalarından alınmış borçların çok kısa zaman içerisinde hem rahat hem de kolay ödeneceği şeklinde tabiri yapılmaktadır. Rüyasında kustuğunu gören kimse, eğer yaşamış olduğu bir hastalık var ise, kısa sürede iyileşerek şifa bulmasına yorumu yapılmaktadır. Rüyada kustuğunu görmek, rüya sahibinin daha önceden yapmış olduğu bazı olaylardan dolayı uzun süredir vicdan azabı çekmesinden ötürü tövbe etmesine delalet etmektedir. Ayrıca vicdan azabını rahatlatmak ve bu yaşadığı kötü olayları arkada bırakmak için yardıma ihtiyacı olan kimselere hem maddi hem de manevi destek olmasını işaret etmektedir. Rüyasında kustuğunu gören rüya sahibinin, yeni bir işe başlarken, kendi hayatı için aldığı hızlı kararlar, başka bir kişi ile çıkmış olduğu yolda aniden karar vermesine bu kararlar yüzünden ileri zamanlarda çok büyük sıkıntılar yaşayacağı şeklinde rivayet olunmaktadır. 

İslami Tabire Göre Rüyada Kustuğunu Görmek, rüyayı gören kişinin uzun zamandır yaşamış olduğu bazı kötü olaylardan çok kısa bir zaman içerisinde kurtulacağına delalet eder. Hatta yaşamının içinde kendisine sıkıntı ve üzüntü veren bir takım insanları kendi hayatından çıkaracağını işaret etmektedir. Ulemanın yorumuna göre, rüyasında kustuğunu gören rüya sahibinin iş yaşamında çok çalışarak hak etmiş olduğu yüksek mevkilere terfi etmesine ve terfi sonrasında daha huzurlu ve mutlu bir yaşama kavuşacağına rüya delalet etmektedir. Başka bir rüya tabirine göre, rüyasında kustuğunu gören kişi çevresinde rüya sahibine karşı düşmanlıklarını gizleyen bir takım kişilerin olduğu yönde rivayet edilir. Aynı zamanda rüyayı gören kimsenin önceden yapmış olduğu hatalarını telafi etmesine ve ardından kazanılmış zafer olarak da tabiri yapılır. 

Diyanetin Tabiri Rüyada Kustuğunu Görmek, rüya sahibinin bir zamanlar oldukça büyük zorluklar karşısında kaldığında Cenab-ı Hakka karşı etmiş olduğu isyandan dolayı pişman olmasına ve tövbe ederek Allah tarafında bağışlanmayı beklediğine rivayet olunmaktadır. Rüyada kustuğunu gören kişinin bazı sağlık sorunlarının artmasına ve buna bağlı olarak hastaneye geliş gidişinin artması yönünde tabiri yapılır. Ancak bir diğer tabire göre de, rüya sahibinin hastalığının şifa bularak kısa zaman içerisinde sağlığına kavuşmasına delalet etmektedir. Rüyasında kustuğunu gören rüya sahibinin sorunlu olan vaziyetlerden sonra feraha ermesine, iş hayatında yaşanan bazı sıkıntılar sebebi ile daha önceden alınmış borçların bu günlerde kolaylıkla ödenmesi şeklinde tabiri yapılır. Rüya sahibinin karşılaştığı bir takım üzüntülü olaylardan etkilenerek muhtaç olan kişilere dayanak olmasına rivayet olunmaktadır. 

Rüyada Kustuğunu Görmek
Rüyasında Kustuğunu Görmek, başka bir alimin yorumuna göre rüyada kustuğunu görmek rüyayı gören şahsın iş hayatında çok başarılı ve iyi çalışmalar yapmasına, çevresindeki herkes tarafından hem çok sevilen hem de oldukça fazla hürmet duyulan, hoşgörülü, yardımsever ve akli melekeleri yüksek olan bir kimse olarak tabiri yapılır. Ayrıca rüya sahibi hakkında çıkmış olan dedikoduların kendisine çok yakın bir kişi tarafından yapılmış olması rüya sahibinin çok üzülmesine ve büyük hüzün duymasına delalet olunmaktadır. Diğer bir tabire göre, rüyasında kustuğunu görmek rüyayı gören bireyin şansının ve talihinin dönmesine, şimdiden sonra yüzünün hep gülmesine, kısmetsizliğinin ortadan kalkarak bahtının açılmasına ve gelecek hayatının kendisine fayda getireceği şeklinde yorumu yapılmaktadır. Bu rüyayı gören anlayışlı, merhametli, hoşgörülü ve çok yardımsever bir kişilik olduğunu işaret etmektedir. Rüya sahibinin çevresindeki herkesi düşünmesine ve dertlerini dinleyerek onlara her konuda elinden geleni esirgemeden her şeyi yapan bir kişi olarak tasvir edilmektedir. 
]]>
Kırmızı Kusmak https://www.kusma.gen.tr/kirmizi-kusmak.html Wed, 07 Nov 2018 04:46:34 +0000 Kırmızı kusmak, çoğu zaman tehlike olarak görülen ve kişinin endişeye kapılmasına sebep olan bir durumdur. Kan kusma korkutucu ve tehlikeli bir durumdur. Kırmızı kusmak, kişide bulunan kusmuktaki kanamanın hafif olarak gözlem Kırmızı kusmak, çoğu zaman tehlike olarak görülen ve kişinin endişeye kapılmasına sebep olan bir durumdur. Kan kusma korkutucu ve tehlikeli bir durumdur. Kırmızı kusmak, kişide bulunan kusmuktaki kanamanın hafif olarak gözlemlendiği ve kusmuk renginin tam olarak kan şeklinde değil de kırmızı bir renkte ağızdan gelmesidir. Kusan kişinin ağzından kusmuğun kırmızı yada kahverengimsi bir halde  gelmesi kişinin vücudunda ters giden bir şeyler olduğunun göstergesi gibidir. Tıp dilinde kan kusmaya hematemez denilir. Kanama genellikle üst gastroentestinal sistemden kaynaklanmaktadır. Bazende üst ince bağırsaktan veya mideden kaynaklanabilir. Fazla kusma yaşanılan durumlarda ise yemek borusunun tahriş olmasından ve zorlanma durumunda oluşan tahrişin kanama yapması kusmukta kırmızı bir renge sebep olmaktadır. Kırmızı kusmak, iç yaralanmaların ve organ delinmesinin de habercisi olabilir. Bu durumlarda kişinin kendisini gözlemlemesi oldukça önem teşkil etmektedir. Kırmızı kusma yaşanılan durumlarda her ne olursa olsun mutlaka doktora gidilmelidir. Önemsiz bir durumdan kaynaklandığı düşünülse bile bu durum şiddetle doktor muayenesi gerektirmektedir.

Kırmızı kusma nedenleri arasında yer alan ve tehlike teşkil etmeyen durumlar:
 • Kişide oluşan burun kanamaları
 • Her hangi bir sebepten dolayı kan yutmak
 • Kronik öksürük nedeniyle özofagus yırtığı
Kırmızı kusma sebepleri arasında yer alan diğer nedenler:
 • Kişide bulunan mide ülseri
 • Aspirinin yan etkileri
 • Gastrit hastalığı
 • Nonsteroidal antienflamatuar ilaç yan etkileri
 • Pankreatit
Kırmızı kusmanın ciddiyet ve tehlike gerektirdiği durumlar:
 • Alkolik hepatit
 • Siroz hastalığı
 • Özofagus kanseri
 • Mideyi döşeyen tabakanın erozyonu
 • Pankreas kanseri 
 • Tüberkiloz yani verem hastalığı
Kırmızı Kusmak
Kırmızı kusma eşliğinde bireyde aşağıdaki durumlar gözlemleniyorsa hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir:
 • kırmızı kusmakla beraber kişide oluşan baş dönmesi
 • kırmızı kusma ardından yaşanan etrafı bulanık görmeye başlama
 • Kalp ritminde değişiklikler hissedilmesi ve gözlemlenmesi
 • Kusma sonrasında kişide solunum değişiklikleri oluşması
 • Kişinin cildinde soğukluk oluşması
 • Konfüzyon
 • Kişinin baygınlık yaşaması ve sersemleşme yaşaması
 • Şiddetli karın ağrısı yaşanması
 • Bir yaralanma yada kaza sonucunda kırmızı kusma yaşanması
 • Kırmızı kusma sonrasında kişide oluşan soğuk terlemele
]]>
Burundan Kusmak https://www.kusma.gen.tr/burundan-kusmak.html Wed, 07 Nov 2018 06:42:47 +0000 Kusmak Nedir, Mideyi rahatsız edici herhangi bir şeyin meydana gelmesi veya hastalık gibi durumlarda, mide kaslarının aniden kasılması ile birlikte midede bulunan yiyecek ve içeceklerin ağız yolu ile dışarı atılması olayı Kusmak Nedir, Mideyi rahatsız edici herhangi bir şeyin meydana gelmesi veya hastalık gibi durumlarda, mide kaslarının aniden kasılması ile birlikte midede bulunan yiyecek ve içeceklerin ağız yolu ile dışarı atılması olayına kusma denir. Kusma, her zaman sekonder bir nedenden dolayı ortaya çıktığından dolayı tek başına bir hastalık olarak nitelendirmemek gereklidir. Sonuç olarak, herkesin hayatında bir kez bile olsa başına gelmiş olan bir durumdur.

Kusma, daha çok mide bulantısı sonucunda ortaya çıkar. Ayrıca daha önce söylediğimiz gibi tek başına hastalık olarak değerlendirilemeyeceğinden dolayı, kusmanın tedavi edilebilmesi için ilk önce buna neden olan sıkıntının araştırılması ve bulunması gerekmektedir. Aynı zamanda kusmaya farklı belirtiler de eşlik ediyorsa tanı sırasında bunlar da göz önünde bulundurulmalıdır.

Kusmaya Neler Sebep Olabilir

 • Enfeksiyonlar,
 • Mide Üşütmesi,
 • Grip veya soğuk algınlığı,
 • Üst solunum yolları enfeksiyonları,
 • Hormonal hastalıklar,
 • Tiroid fonksiyon bozukluğu,
 • Bozulmuş veya zehirli gıdalar,
 • İdrar kanalı enfeksiyonları,
 • Bazı besinlere karşı alerjik reaksiyon geliştirmek,
 • Hamilelik,
 • Zehirlenme,
 • Çok fazla yemek,
 • Bazı ilaçların yan etkilerine maruz kalmak,
 • İntihar amaçlı alınan fazla ilaçlar,
 • Bazı toplu taşıma araçlarının kişiyi tutması,
 • Bazı baş ağrıları veya beyin – damar hastalıklarıda kusmalara neden olabilecek rahatsızlıklardır.
Burundan Kusmak

Burundan Kusmak Nedir

Kusma olayı bazen çok kolay gerçekleşebilirken, bazı kişiler kusarken çok zorlanabilmektelerdir. Bu zorlanma gibi durumlarda bazı zamanlar kişilerin burnundan da kusmuk gelebilir. Yani kısaca açıklamak gerekirse, burundan kusmak olayı kişinin kusarken kendi çok zorlaması sonucunda oluşabilen bir durumdur. Bazı ki kimseler burundan kustukları zaman telaşa ve endişeye kapılabilmektedirler. Bu durumu açıklamak istersek, kişi kusma sırasında kendisini zorladığından dolayı kusmuk burun bölgesine kaçmaktadır. Burundan kusmak gayet normal bir durum iken, korkmaya kesinlikle gerek yoktur. 

]]>
Kusmak İçin İlaç https://www.kusma.gen.tr/kusmak-icin-ilac.html Wed, 07 Nov 2018 20:42:50 +0000                                                                               Kusmak için İlaç; Yediğimiz besinleri zaman zaman sindirmekte zorlanabiliriz. Böyle durumlarda akla                                                                               
Kusmak için İlaç; Yediğimiz besinleri zaman zaman sindirmekte zorlanabiliriz. Böyle durumlarda akla ilk kusmak gelir. Kusmak aslında vücudumuz için iyi bir şeydir. Yemek yedikten sonra vücudumuz bunları sindirmeye başlar. Besinlerin geçtiği her organda sindirmeye çalışırken az da olsa  madde kalır. İçimizde kalan bu fazlalıklar bizim için sorun çıkarır. Bu maddelerin vücudumuzdan uzaklaştırmak zorundayız. Fakat her birinin uzaklaştırma yöntemleri farklıdır. Her biri için de kimyasal ilaç içmek iyi yapmaya çalışırken daha kötü duruma düşürmekten başka bir şey değildir. Eğer çok yemek yediysek veya yediğim yemekler bizi rahatsız ettiyse bundan kurtulmanın en uygun yolu kusmaktır. 

Kusmak her organımızdaki ağrıyı sızıyı balgamı alır. Fakat bilinçsiz bir şekilde kusmak yarardan çok zarardır. Öncelikle vücuttan atılacak maddelerin ne olduğunu bilmek gerekir. Eğer az kusmuş isek tamamı atılmadığı için pek bir işe yaramış olmaz. Ama olması gerekenden fazla kusmak da vücudumuza zarar verir. Bir başka önemli konu ise kişiye göre değişen yöntemler kullanmaktır. Eğer kişi kusamıyor ise  bunun yerine kan alınmalı veya lavman yapılmalıdır. Vücudumuz da ki fazlalıkları kusarak atmak isteyip atamıyorsak 3 gün boyunca 30 gram susam yağı ile şarap veya sirkeyi karıştırarak içmelidir. Bunun yanında hamama gidip yağlanmak veya sulu çorba içmek de kusmaya yardım eder. Kusmak için sıcak havalar veya sıcak ortam yaratmak gerekir. Eğer yine de kusamıyor isek ve ilaç da kullanmak istemiyorsak doğal yollarla da denenebilir. 

Kusmak İçin İlaç
Örneğin;Dereotu tohumu ile kusmak için ilaç hazırlanabilir
 • 6 gram dereotu tohumu 
 • 1 fincan su
 • 1 kaşık bal
 • Sirke
Öncelikle dereotu tohumunu su ile kaynatmalısınız. Sonra bunu süzmeli ve süzdüğünüz kadar sirke koyup 1 kaşık bal ile karıştırılmalısınız. Böylelikle rahatlıkla kusarsınız. Bu şekilde kusmaya yardımcı birçok tarif mevcuttur. Ama umarım hiçbir zaman kusmaya ihtiyaç duymazsınız.
]]>
Sabahları Kusmak https://www.kusma.gen.tr/sabahlari-kusmak.html Thu, 08 Nov 2018 01:10:41 +0000 Sabahları kusmak, uzmanlar tarafından kusacakmış gibi kötü bir hissin meydana gelmesi durumu olarak tanımlanır. Mide bulantısı tek başına bir rahatsızlık olmamakla birlikte başka bir rahatsızlığın habercisi olarak da b Sabahları kusmak, uzmanlar tarafından kusacakmış gibi kötü bir hissin meydana gelmesi durumu olarak tanımlanır. Mide bulantısı tek başına bir rahatsızlık olmamakla birlikte başka bir rahatsızlığın habercisi olarak da bilinir. Mide bulantısının pek çok sebebi vardır, ancak bu sebepler arasında ilk sırada gelen stres, yorgunluk, halsizlik, migren, baş ağrısı, endişe ve gıda zehirlenmesi olmaktadır. Ayrıca hamilelikte oluşan mide bulantıları oldukça normal, sık ve oldukça yaygındır. Bazı gıdalar mide bulantılarını şiddetlendirirken, bazı gıdalar ise hafifletir. Kişilerde  sık ve düzenli mide bulantısı oluyorsa mutlaka bir  doktor tarafından kontrol edilmelidir. Ancak mide bulantılarının geçmesini kendinizde sağlayabilirsiniz. 
 • Sabahları kusma hissini azaltmak için odanızın penceresini sabah kalkmadan önce havalandırın.
 • Sabahları uyandıktan hemen sonra kalkmadan bir şeyler atıştırın.
 • Yemekten sonra temiz havada yürüyüş yapın.
 • Sabah uyandığınızda bulantınız şiddetli ise bir adet nane yaprağı çiğnemeniz veya çayını içmeniz midenizi rahatlatacaktır. 
 • Sabah kusma hissiniz olduğunda elma yediğinizde vücuttaki toksinlerin kurtulmuş olursunuz.
Sabahları Kusmak
Sabahları kusmak  genelde mide ile ilgili olabilir. Sabahları kusmak kişinin günlük yaşantısında morali düşük başlamasına sebep olur. Ayrıca yorgun ve bitkin hissettirir. Midenize baktırmak ve sebebini bulmak gerekir. Sabahları kusmak tamamen mideyle alakalıdır. Yaşadığınız bir üzüntü veya olağanüstü  bir durum mideye rahatsızlık olarak geri döner. Bunlardan bazıları safran reflüsü, midenin kendi suyuna bağlı olarak da olabilir. Bu yüzden mide bulantıları göz ardı edilmemeli bir doktora gidilmelidir. Günümüzde stres, yorgunluk ve bitkinlik de sabahları kusma hissinin habercisi olabilir. İnsanlar zayıflamak için kendini aç bırakılarak Sabahları kusma hissini yaratır. Gün boyu da bulantı hissini tetikler.
]]>
Çocuklarda Karın Ağrısı Kusma https://www.kusma.gen.tr/cocuklarda-karin-agrisi-kusma.html Thu, 08 Nov 2018 06:09:34 +0000 Çocuklarda karın ağrısı kusma gibi şikayetler oldukça sık görülmektedir. Bu soruna karşı önlem almak gerekmektedir. Bunun için de anne ve babaya oldukça önemli görev ve sorumluluk düşmektedir. Çocuklarında meydana ge Çocuklarda karın ağrısı kusma gibi şikayetler oldukça sık görülmektedir. Bu soruna karşı önlem almak gerekmektedir. Bunun için de anne ve babaya oldukça önemli görev ve sorumluluk düşmektedir. Çocuklarında meydana gelen bu tür rahatsızlıklara karşı daha dikkatli davranmaları gerekmektedir. Özellikle de bu durumun önemsenmesi ve hafife alınmaması gerekir. Zira ilerleyen süreçlerde bu sorun çok daha tehlikeli bir şekilde çocuğun karşısına çıkabilir. Çocuklarda karın ağrısı kusma sorunu beraberinde bir çok hastalığında belirtisi olabilir. Bu sebepten ötürü de erken önlem almak oldukça önemli bir husustur. Burada en büyük görevi üstelenen ailelerin neler yapması gerektiğini iyi bilmeleri gerekir. Çocuklarının sağlığını tehlikeye atabilecek her türlü tehlikeye karşı önlem almaları şarttır. Aksi taktirde bu rahatsızlıklar sık sık yaşanabilir.

Çocuklarda karnı ağrısı kusma olayının iyi tespit edilmesi halinde bu sorun ile ilgili olarak atılması gereken adımlar da daha kolay olacaktır. Bu sebepten ötürü bu ağrının oluşması ile birlikte meydana gelen kusma olayının nedenlerini iyi bilmemiz gerekir. Ancak bu sayede anlamlı bir önlem alabilmemiz mümkündür. Bu makalemizde sizlere çocuklarda karın ağrısı kusma gibi sorunlarını sebeplerini ve bu soruna karşı alınması gereken önlemleri belirteceğiz. Burada anne ve babaya düşen önemli görevleri detaylı bir şekilde belirteceğiz. Bu tavsiyelerimizi dikkate almanız halinde ancak çocuğunuzun sağlığını düzeltmeniz mümkündür. Aksi takdirde bu belirtileri önemsemeyerek çocuğunuzun sağlığını tehlikeye atmanız mümkündür.

Çocuklarda Karın Ağrısı Kusma Sebepleri

Karın ağrısı ve kusma durumu masum gibi görünen iki rahatsızlık türü olabilir. Ancak burada bize düşen görev bu rahatsızlıklar yaşandığı andan itibaren tedbir almaktır. Özellikle bu belirtilerin yaşanması ile birlikte en kısa zamanda alınacak önlemler çocuğunuzun hayatını kurtarma noktasında oldukça etkilidir. Erken tanı adı verilen olay sayesinde çocuklarda karın ağrısı kusma gibi belirtiler ile ilgili olarak oluşabilecek tehlikeli hastalıkların da önüne bu sayede geçmiş olursunuz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise çocuklarda karın ağrısı kusma olayının sebepleridir. Bu durumun birçok sebebi olabilir.

Çocuklarda Karın Ağrısı Kusma

Özellikle çocuğunuz tüketmiş olduğu besinlerden kaynaklanan sorunlardan ötürü karın ağrısı ve beraberinde kusma sorunu yaşanabilir. Düzensiz beslenme bu duruma sebep olmaktadır. Bunun ile birlikte aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerin tüketilmesi de aynı sorunun yaşanmasına neden olmaktadır. Bu durumun yanı sıra son kullanma tarihi geçmiş bayat yiyecekler de bu sorunu tetiklemektedir. Burada anne ve babaların denetlemesi oldukça önemlidir. Çocuklarının neler tükettiğini iyi bilmeleri gerekir. Çocuklarda karın ağrısı kusma sorununun bir diğer sebebi de kullanılan ilaçlardan kaynaklanmaktadır. Özellikle yanlış ilaç kullanımı ile birlikte oluşan yan etkiler bu durumu tetiklemektedir.

Çocuklarda Karın Ağrısı Kusma Karşı Yapılacaklar

Burada önlem almak adına anne ve babaya çok büyük iş düşmektedir. Bu sorunun yaşanması ile birlikte hiç vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmaları gerekmektedir. Ancak bu sayede oluşabilecek tehlikeleri önlemiş olurlar. Bunun ile birlikte çocuğunun sağlığı için kulaktan dolma bilgiler ile hareket etmesi de oldukça tehlikelidir. Bu durum daha kötü sonuçlar doğurabilir. Tek yapılması gereken uzman bir hekime başvurmaktır.

]]>
Hamilelikte Kusma Ne Zaman Başlar https://www.kusma.gen.tr/hamilelikte-kusma-ne-zaman-baslar.html Thu, 08 Nov 2018 21:21:21 +0000 Hamilelikte Kusma Ne Zaman Başlar, Hamilelik döneminde olan bir bayanda en çok görülen şikayet kusma ve mide bulantılarıdır. Ayrıca bunu destekler doğrultuda yapılan bir araştırmada, hamile bayanların %50 ile %70 oranın Hamilelikte Kusma Ne Zaman Başlar, Hamilelik döneminde olan bir bayanda en çok görülen şikayet kusma ve mide bulantılarıdır. Ayrıca bunu destekler doğrultuda yapılan bir araştırmada, hamile bayanların %50 ile %70 oranında kusma şikayeti çektiği belirlenmiştir. Aynı zamanda her 1000 kadından yaklaşık 5 veya 6 tanesinde hastaneye yatış gerektirecek kadar şiddetli olabilecek kusma şikayetleri görülebilir.

Hamilelikte kusma şikayetleri genellikle sabah saatlerinde görüldüğünden dolayı İngilizcede bu yakınmalara sabah hastalığı anlamına gelebilecek olan “morning sickness” adı verilmektedir. Ayrıca hamilelik döneminde kusma ve mide bulantıları sıklıkla görüldüğünden dolayı, halk arasında bu duruma “hamilelik hastalığı” adı da verilebilmektedir.

Hamilelikte Kusma Ne Zaman Başlar

Her bayanın hamilelik dönemi çeşitli farklılıklar gösterebilmektedir. Hatta kişiler arası değil, bazen aynı bayanın, 2. Veya 3. Hamilelikleri ilk hamileliğine göre bile değişik belirtiler gösterebilir. İlk hamilelikte sorunu olmayan bayanlar, bazen 2. Hamilelikte kusma veya farklı yakınmalar yaşayabilirler. Bazı bayanlar sıkıntısız bir gebelik dönemi geçirirken; bazılarının hamilelikleri ise hastaneye yatış gerektirecek kadar kendisini ağır belli etmektedir.

Hamilelik döneminde en çok görülen sıkıntı ise kusma ve mide bulantılarıdır.

Hamilelikte kusma sıkıntısı çoğunlukla gebeliğin 6. Haftasında ortaya çıkmaya başlar ve daha sonrasında 14. haftaya kadar şiddetlenerek artmaya başlar. Genellikle 17. Hafta sonrasında gittikçe hafiflemeye başlar ve zaman geçtikçe tamamen kaybolur.

Fakat bu durum her hamile bayanda aynı şekilde görülmemektedir. Bazı hamilelerde kusma şikâyetleri 3. veya 4. Hafta civarında başlar ve bütün hamilelikte kusma ve mide bulantısı azalmadan devam edebilir.

Hamilelikte kusma problemi, çoğunlukla ilk defa gebelik geçiren bayanlarda çok daha sıklıkla görülmektedir. Fakat bu bir kural olmadığından dolayı, bazı bayanların hamilelikleri tamamen sıkıntısız da geçebilmektedir.

Hamilelikte Kusma Ne Zaman Başlar

Hamilelikte Kusma Ne Zaman Başlar, Neden Görülür

Araştırmacıların ve doktorların araştırmalarına bakarsak, çoğunluk olarak hamilelikte kusma ve bulantıların, hamilelikte herhangi bir sorun olmadığına işaret ettiğini göstermektedir. Hamilelikte kusma rahatsızlığı yaşayan anne adaylarının düşük yapma riskinin daha az olduğu yapılan araştırmaların bir sonucudur. Bunun nedeni tam olarak bilinmese de, hamilelikte kusmaların anne karnındaki bebeği midede bulunan bazı zararlı maddelerden arındırdığı düşünülmektedir.

Hamilelikte Kusmanın Nedenleri Nelerdir

Hamilelikte kusmanın tam olarak nedeni bilinmemekle beraber, gebelik ile birlikte yükselen hCG ve östrojen hormonlarının neden olduğu düşünülmektedir. Diğer yandan, yine hamileliğin neden olduğu psikolojik ve fiziksel stresler de hamilelikte kusmaya yol açabilmektedir.

Hamilelik yaşayan bir bayanın, bu dönem içerisinde kokuya olan hassasiyetinin arttığı da bilinmektedir. Özellikle bu hassasiyet sigara, yemek ve parfüm gibi maddelere karşı daha fazla artmaktadır. Hamile olan bayanın bu koku hassasiyetinden dolayı hamilelikte kusma artışı olabilmektedir. 

]]>
Kusunca Abdest Bozulur Mu https://www.kusma.gen.tr/kusunca-abdest-bozulur-mu.html Fri, 09 Nov 2018 05:11:05 +0000 Kusunca abdest bozulur mu'' sorusunun cevabı için öncelikle abdest kelimesinin ne anlama geldiğine bir bakalım.Abdest nedir, İslam dini mensubu yani müslüman kimseler için, bir kaç çeşit temizlik Kusunca abdest bozulur mu'' sorusunun cevabı için öncelikle abdest kelimesinin ne anlama geldiğine bir bakalım.

Abdest nedir, İslam dini mensubu yani müslüman kimseler için, bir kaç çeşit temizlik işlemini bünyesinde barındıran bir ibadet türüdür. İnanların düşüncesine göre abdest alan bir kişiler maddi ya da manevi bütün kir, pis ya da kötülüklerden arınmış olurlar. Ayrıca İslam dininde abdestsiz yapılamayacak ibadetler vardır. Mesela namaz kılmak için abdestli olmak farz hükmündedir.

Abdesti bozan haller,

Üriner sistem çıkış yollarından gelen herhangi bir madde abdesti bozar. Çocuğunu düşüren bir kadının da abdesti bozulur. Bedenin herhangi bir yerinde meydana gelen kanama ya da dışarıya dağılan cinste bir sekresyon da abdesti bozar. Ağlamak abdesti bozmaz. Teyemmüm abdesti alan kişinin normal abdest alma şartlarına nail olması da abdestini bozar.

Kusunca Abdest Bozulur Mu
Kusunca abdest bozulur mu

Hanefi mezhebine göre, herhangi bir sebeple kişinin kusması durumunda, eğer kusmuğu ağzını dolduracak derecede çoksa abdesti bozulur. bu kusmuğun içeriği yemek olabilir. Safra ya da suya benzer sıvı maddeler de olabilir. Balgam kusulursa bunu tükürük hükmünde ele alıp abdestin bozulmayacağı rivayet edilmiştir. Kişi kusma eylemini durup durup yapıyorsa ve her seferinde az miktarda kusmuk geliyorsa, en baştan itibaren gelen kusmuğun miktarı ağız dolusuna denk geliyorsa bu kişinin kusmaktan dolayı abdesti bozulur. Ağız dolusu kusmanın hükmü şudur: Kişi mide bulantısına karşı koyamayıp, hiç bir zorlama olmadan kusuyorsa ağız dolusu kusmuş demektir.  Şafiilere göre ise kişi ne kadar kusarsa kussun abdesti bozulmaz. Bu mezhebe göre sadece üriner sistem yoluyla gerçekleşen sekresyon sonucu abdest bozulur.
]]>
Yeni Doğan Bebek Kusması https://www.kusma.gen.tr/yeni-dogan-bebek-kusmasi.html Fri, 09 Nov 2018 22:17:25 +0000 Yeni Doğan Bebek Kusması, Yeni doğan bebeklerde ve küçük yaş gruplarında çocuklarda sıklıkla görülen kusma gelişim çağında normal karşılanabildiği gibi bazı durumlarda başka bir hastalığında habercisi olabilir. Bu ned Yeni Doğan Bebek Kusması, Yeni doğan bebeklerde ve küçük yaş gruplarında çocuklarda sıklıkla görülen kusma gelişim çağında normal karşılanabildiği gibi bazı durumlarda başka bir hastalığında habercisi olabilir. Bu nedenle birçok anne bebeğinin kusma dönemlerinde korku ve tedirginlik yaşamaktadır.

Yeni doğan grubunda yer alan bebeklerde kusmanın şiddeti ve kusma ile ortaya çıkan belirtiler oldukça önemlidir. Kusma ile birlikte karın ağrısı, huzursuzluk, kusmukta kan ve karında şişkinlik gibi durumlar varsa bebeğin acilen doktora götürülmesi gerekmektedir.
Yeni doğan bebeklerde ilk iki üç gün kusma açısından oldukça önemlidir. Bu süre içerisinde bebekte şiddetli ve fışkırarak kusmalar meydana geliyorsa bu durum sindirim sistemi hastalıklarının belirtisi olabilir. Ayrıca zorlanarak ve fışkırarak kusma bebekte mide darlığının da işareti olabilir.

Yeni doğan bebek kusmasının diğer bir nedeni de yutak borusu kapakçığının yeterince gelişmemiş olmasıdır. Bu durum yetişkinlerde de görülen reflü rahatsızlığının bebeklerde de ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Anne sütü alan bebeklerde bu durum genellikle daha az görülürken biberon veya mama ile beslenen bebeklerde reflü daha sık görülmektedir. 

Yeni Doğan Bebek Kusması
Yeni doğan bebek kusması eğer bir hastalığı işaret etmiyorsa bu durumda kusmayı hafifletecek bazı tedbirler ve uygulamalar mevcuttur. Örneğin bebeğini emziren anne hemen sırt üstü yatırmak yerine bebeği bir müddet kucağında dik pozisyonda tutabilir. Bu durum midede sindirimin gerçekleşmesi için daha elverişlidir. Bunun yanı sıra bebek gereğinden fazla doyurulmamalı ve yeterli miktar ayarlanmalıdır. Ayrıca bebek ağlarken emzirilmemeli ve beslenmemelidir
]]>
Siyah Kusmak https://www.kusma.gen.tr/siyah-kusmak.html Sat, 10 Nov 2018 08:11:48 +0000 Siyah Kusmak; kanın midede bulunan salgılar ve mide kalıntıları ile karşılaşması ve beklemesi sonucunda kusma ile dışarıya atıldığında renginin değişmesi sonucu olan ciddi bir hastalık belirtisidir. Gastrointestinal sistemd Siyah Kusmak; kanın midede bulunan salgılar ve mide kalıntıları ile karşılaşması ve beklemesi sonucunda kusma ile dışarıya atıldığında renginin değişmesi sonucu olan ciddi bir hastalık belirtisidir. Gastrointestinal sistemde üst kısımlarda olan kanama sonucu  mide içerisinde bir kaç saat mide asidi ve safra ile kalan kan renk değiştirir. Bu renk değişikliği kahve telvesi renginde veya siyah renk olur. Hasta kanama sonrası şiddetli bulantı hisseder. Bulantı ile hastada kusma gerçekleşir. Hasta kusmaya başladığında kanın rengi kırmızı ise bu bize kanamanın yeni başladığını gösterir. Fakat kusmanın olması ile kanın rengi kahve telvesi veya siyah ise bi bize hastanın uzun bir süredir kanadığını gösterir.  Kusma ile kan gelmesine hematemez denmektedir.  Özellikle mide ve on iki bağırsakta olan ülserlerin kanaması sonucu siyah kusma görülmektedir.  Siyah kusmak hastalık değildir. Hastalık belirtisidir.

Eğer hastada kanlı kusma sırasında baş dönmesi, hızlı ve sığ nefes alıp verme, bulanık görme, bulantı yada soğuk ve solgun bir cilt varsa hasta en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidir. Hasta siyah kusarken yandığını ve su içmek istediğini söyler. Kesinlikle hastaya su dahil oral hiç bir şey verilmemelidir. Hasta mümkünse sağlık kurumuna ulaşana kadar ayakları yukarıda olacak şekilde yatırılır. 

Hematemezin Sebepleri; 
 • İnce bağırsak, yemek borusu veya midede ülserin kanaması,
 • Özafagus ve mide varislerinin kanaması,
 • Gastrointestinal sistemdeki damarların yapısındaki bozukluk,
 • Alkolik hepatit,
 • Siroz,
 • Portal hipertansiyon,
Siyah kusma tedavisi; Tedavi siyah kusmanın nedenine yöneliktir.  Gerekirse kan nakli yapılır. Hasta kesinlikle oral hiç bir şey almamalıdır. 

Alkolik Hepatit; Alkolik hepatit olan hastalar da kanın pıhtılaşmasını önleyen proteinlerinin yapımını engeller. Bunun sonucunda skar dokusunun oluşması ve damarların genişlemesi ile hastada iç kanama olur. Bu kan kusma yolu ile dışarı çıktığında siyah renkte olur. 

Siyah Kusmak
Siroz; Karaciğerde siroz hastalığından dolayı siyah kusmalar olabilir.  Siroz hastalığından dolayı karaciğerde skar dokusu gelişirse yemek borusundaki kirli kan damarlarında varisler oluşur. Bu varislerin iyice genişlemesi ile kanamalar olur. Kanamayı öksürük daha çok tetikler. Kusma ile hasta önemli bir problemle karşı karşıya olduğunu anlar. Özellikle alkol alımı fazla olan kişilerde daha çok görülür. 
Siroz bağlı kanamalarda varislerin yırtılması ile çok tehlikeli bir iç kanama söz konusudur. Kanama dursa bile sorun bitmez. Çünkü hastanın vücudu artık sirozu düzenleyici etki göstermez. Sirozun  yanına ciddi anemi hastalığı gelişir ve hastanın sıkıntıları katlanarak artar.
]]>
Bebeklerde Fışkırarak Kusma https://www.kusma.gen.tr/bebeklerde-fiskirarak-kusma.html Sat, 10 Nov 2018 18:02:19 +0000 Bebeklerde Fışkırarak Kusma, sıradan bir kusma olabileceği gibi, önemli bir hastalığın belirtisi de olabilir. Bebekler, özellikle yeni doğan denilen 0-3 aylık dönemde, mümkünse sadece anne sütü ile beslenmelidir. Bebeklerin si Bebeklerde Fışkırarak Kusma, sıradan bir kusma olabileceği gibi, önemli bir hastalığın belirtisi de olabilir. Bebekler, özellikle yeni doğan denilen 0-3 aylık dönemde, mümkünse sadece anne sütü ile beslenmelidir. Bebeklerin sindirim sistemi doğumdan itibaren gelişmeye başlar. Yeni doğan döneminde bebekler bir takım besinleri sindirmekte zorluk çekebilir ve anne sütü ile aldıkları besinlerden bazılarına reaksiyon gösterebilirler. Böyle durumlarda kusma gerçekleşebilir ve kusmanın şekli değişiklik gösterebilir. 

Bebeklerde Fışkırarak Kusmanın Nedenleri:

Bebeklerde kusma, bebeğin yaşına ya da beslenme şekline göre ele alınması gereken bir durumdur. Sadece anne sütü ile beslenen özellikle yeni doğmuş bebeklerde kusma sıklıkla görülebilir. Kusmanın şekli, ağız kenarından akma ya da beslendikten bir süre sonra kesik süt şeklinde olabilir. Ayrıca fışkırma şeklinde kusma da gerçekleşebilir. Anne sütü ile beslenen bebek, eğer fışkırarak kusuyorsa, mide kapasitesinin üzerinde beslenmiş olabilir. Mide içinde bulunan gazı atmaya çalışırken sütün bir miktarını da fışkırarak kusabilir. Bebeklerde fışkırarak kusmanın bir diğer nedeni pilor darlığı denilen bir hastalıktır. Bu hastalıkta mide ile ince bağırsak arasındaki geçiş sağlayan pilor denilen kanalın olması gerekenden daha dar olması durumu söz konusudur. Pilor darlığı hastalığında mide kapasitesi dolar dolmaz ince bağırsağa geçemeyen besinler basınçlı bir şekilde yemek borusuna doğru itilir ve fışkırma şeklinde kusma gerçekleşir. 

Bebek ya da çocuklar için pilor darlığı her yaşta geçerlidir ama genellikle bu hastalığın varlığı bebeklik döneminde anlaşılır ve tedavisi yapılır. Gün içinde her beslenmeden sonra fışkırma şeklinde kusan bebekler mutlaka doktor kontrolüne götürülmeli ve gereken tetkikler yapılmalıdır. Altı aydan büyük bebeklerin fışkırma şeklinde kusmaları, bebek reflüsü ya da mide darlığından kaynaklanıyor da olabilir. Özellikle beslendikten hemen sonra gazı çıkarılmadan yatağa yatırılan bebeklerde bebek reflüsü denilen hastalık oluşabilir. Bebeğin beslendikten sonra hemen yatırılmaması, özellikle yeni doğan döneminde mutlaka gazının çıkarılması gerekmektedir. Bebeklerin aşırı gazlı olduğu dönemde ağız yoluyla gaz çıkarmaya çalışırken kusması sıkça rastlanan bir durumdur.

Bebeklerde Fışkırarak Kusma
Bebeklerde fışkırarak kusmanın önem arz ettiği durumlar; her beslenmeden sonra kusuyorsa ve kusma sonrasında bebek rahatlamıyor aksine şiddetle ağlamaya başlıyorsa ciddiye alınmalıdır. Emzirildikten hemen sonra fışkırarak kusma gerçekleşiyorsa bebek hekimine kontrol ettirmekte fayda vardır. 

Halk arasında sütün fazlasını kusma olarak bilinen durum genellikle fışkırma şeklinde değil ağzın kenarından akma şeklinde ya da emzirildikten bir süre sonra kesik sütün dışarı atılması şeklinde gerçekleşir. Sürekli kusan, kilo kaybeden ya da olması gereken kilo miktarının altında kilo alan bebeklerin kontrol edilmesi gerekir. Deri üzerinde döküntüler ya da kusma ile birlikte ishal ve ateş de varsa bebekte enfeksiyon şüphesinden söz edilebilir.
]]>
Çocuklarda Kusma https://www.kusma.gen.tr/cocuklarda-kusma.html Sun, 11 Nov 2018 09:33:24 +0000 Çocuklarda Kusma, kusma kişinin midesinin kendi kendini boşaltma isteğine denir. Herhangi bir nedenle karın kasları kasılır ve midenin içindekiler dışarı atılır. Çocuklarda özellikle kusmalar aileyi endişelendirir. Böyle duru Çocuklarda Kusma, kusma kişinin midesinin kendi kendini boşaltma isteğine denir. Herhangi bir nedenle karın kasları kasılır ve midenin içindekiler dışarı atılır. Çocuklarda özellikle kusmalar aileyi endişelendirir. Böyle durumlarda bir doktora muayene edilmesi çocuk için yapılacak en önemli tedavi yöntemidir. Eğer kusma ciddiye alınmazsa çocuk için daha kötü sonuçlar doğurabilir. En önemli kusma nedenleri ise şunlardır:
 • İdrar yolu
 • Orta kulak enfeksiyonları
 • Bulaşıcı hastalıklar 
 • Kızıl menenjit
 • Yağlı yiyeceklerin çok tüketimi
 • Zehirlenmeler
 • Merkezi sinir sisteminde meydana gelen bozukluklar
 • Viral mide ve bağırsak enfeksiyonları
Çocuklarda kusma, kusma problemi vücutta meydana gelen herhangi bir bozukluğun uyarısı olarak görülmelidir. Bu nedenle bu uyarı dikkate alınmalı ve çocuğa evde bazı tedavi uygulamaları mevcuttur. Bu yöntemlerin en önemlisi çocuğa bol su vermektir. Şu mide asitlerini düzelterek tesirsiz hale gelmelerini sağlar. Ayrıca çocuk uyutularak da midesinin rahatlaması sağlanmalıdır. Ayrıca çocuğun uyuduğu yer serin bir ortam olmalıdır. Çocuk kustuktan sonra süt ürünleri, yağlı ve kızarmış yiyeceklerden de uzak tutulmalıdır. Mideye soğuk mu sıcak mı içeceklerin etkisi olduğu ölçülerek diğer sıvıdan yavaş yavaş içirilmesi gerekir.

Çocuklarda Kusma
Çocuklarda kusma, ayrıca çocukların kusma problemini gidermek için bazı doğal yollarda kullanılabilir. Örneğin, Bir kaşık Türk kahvesine 4 damla limon sıkarak şu yardımı ile çocuğa yutturabilirsiniz. Midenin bastırılması için iyi gelen Türk kahvesinin herhangi bir zararı olmayacaktır. Bunun yanı sıra nane limon ikilisi de tercih edilebilir. Nane limonun kaynatılıp soğutularak çocuğa yavaşça içirin. Eğer içmek için zorlanıyorsa tatlandırıcı kullanabilirsiniz. Bu ikilinin yani sıra biberiye, limon çiçeği, melisa yaprağı, oğul ve karabaş otu, ıhlamur, erik çiçeği, lavanta ve kantaron çiçeği de kusma problemine iyi gelen bitkilerdir.
]]>
Çocuklarda Öksürük Ve Kusma https://www.kusma.gen.tr/cocuklarda-oksuruk-ve-kusma.html Sun, 11 Nov 2018 13:27:52 +0000 Çocuklarda Öksürük ve Kusma, Çocukların sık sık hastalanması aslında daha bağışıklık sisteminin tam olarak oluşmaması ve mikroplarla olan mücadelede zayıf kalmalarından kaynaklanmaktadır. Özellikle soğuk havalarda süre Çocuklarda Öksürük ve Kusma, Çocukların sık sık hastalanması aslında daha bağışıklık sisteminin tam olarak oluşmaması ve mikroplarla olan mücadelede zayıf kalmalarından kaynaklanmaktadır. Özellikle soğuk havalarda sürekli çocukların burun akıntısı, öksürük ve kusma sorunlarının arttığı aşikardır. Bu gibi durumlar elbette mevsim tanımamaktadır. Ne zaman olursa olsun basit gibi görünse de sık tekrarlanmaması ve daha büyük sorunlara yol açmaması için erkenden önlem almak gerekir. Bir an evvel müdahale edilmesi kadar doğru yöntemle yapılması da son derece önemlidir. 

Çocuklarda Öksürük ve Kusma Nedenleri 
 • Soğuk havaya bağlı olarak üşütmek, 
 • Solunum yollarının iltihaplanması ve tahriş olması,
 • Alerjik reaksiyonlar,
 • Enfeksiyonel sorunlar,
 • İyi beslenmeme ve bağışıklık sisteminin düşmesi gibi pek çok sebep etkili olmaktadır. 
Çocuklarda Öksürük Ve Kusma
Çocuklarda Öksürük ve Kusma İçin Yapılacaklar
 • Öncelikle çocuklarda öksürük ve kusma bir arada görülüyorsa öksürüğün aslında kusmayı hızlandırdığını ve tetiklediğini bilmeliyiz. Öksürdükçe aslında mide bulantısı ve dolayısıyla kusma gerçekleşir. 
 • Çocuğun öksürüğü için mutlaka öksürük şurubu kullanınız. Bunun yanı sıra çok sıcak ve soğuk içecekler yerine ılık ve yumuşak içecekler ve çorba veriniz. Çocuğa çok fazla yemek yedirmek için yüklenmeyiniz. Aç kalmayacak ve enerjisini toplayacak besinlerden küçük bir porsiyon yeterli olacaktır. 
 • Öksürükle beraber kat kat giydirilen çocuklar bir yandan da terleyecek ve bu çocukları daha da yoracaktır. Mevsime göre, çocuğunda bunalmayacağı kalınlıkta ve rahat giysiler giydirin. 
 • Çocuğunuzu yıkamaktan kaçınmayın. Elbette çok sık olmasın fakat duş alması vücudunu dinlendireceği gibi buhar sayesinde boğazı da yumuşayacaktır. Banyo sonrası saçlarını mutlaka yaz da olsa kurutun. 
 • Mide bulantısı için yağsız pirinç lapası yaparak yoğurt ve nane ekleyerek bir kase yedirin. Bu hem protein açısından hem de mideyi tok tutmak açısından iyi gelecektir. 
 • Aynı zamanda haşlanmış patates, taze meyve suyu, ılık bitki çayları, pekmez ve bal da bu zamanlarda tüketilmesi gerekenler arasındadır. Bazı çocukların bala alerjisi olmaktadır. böyle bir durum söz konusuysa dikkatli olun. 
 • Bazı çocuklarda diş problemleri de boğazda tahrişe ve öksürük, kusma, bulantı gibi sorunlara yol açmaktadır. Bu gibi farklı bir rahatsızlığa bağlı olarak gelişebilecek durumları da göz önünde bulundurun.
]]>
Baş Ağrısı Kusma https://www.kusma.gen.tr/bas-agrisi-kusma.html Sun, 11 Nov 2018 17:18:54 +0000 Baş Ağrısı Kusma, Şiddeti sürekli artan, ağrı kesici kullanımına rağmen geçmeyen, şiddetli kusma ile seyreden, görmede bozukluk ve bayılma ile birlikte kendini gösteren baş ağrıları, beyinle ilgili çok ciddi sorunlar Baş Ağrısı Kusma, Şiddeti sürekli artan, ağrı kesici kullanımına rağmen geçmeyen, şiddetli kusma ile seyreden, görmede bozukluk ve bayılma ile birlikte kendini gösteren baş ağrıları, beyinle ilgili çok ciddi sorunların belirtisi olabilmektedir.

Baş ağrısı kusma birlikte görülüyorsa beyin damarları ile ilgili olan bir problemin habercisi olarak görülebilir.

Beyin içerisinde ki tümörler, beyin içerisindeki damar bozuklukları, beyin anevrizmaları ve beyin içerisindeki sıvı depolarının genişlemeleri ciddi baş ağrıları kusmalara neden olabilmektedir.

Aynı zamanda çok şiddetli, “daha önce hiç böyle bir ağrı yaşamadım” şeklinde tanımlayabileceğiniz, görmede bozukluklar veya çift – bulanık görme gibi göz sorunlarıyla karşılaştığınız, bilinç kayıpları yaşadığınız baş ağrısı kusma ile birlikte görülüyorsa, bu ani ölümlere yol açabilecek bir sorundur.

Bu tür baş ağrılarına sahip hastaların yarısı hastaneye bile yetişemeden hayatını kaybedebilmektedirler. Çoğunlukla beyin kanamaları bu türdeki ağrıları meydana getirmektedir.

Ağrı Hissi

İnsanları rahatsız edebilen her türlü his ağrı olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda ağrı hissi, insanları herhangi bir hastalık riskine karşı uyaran bir nevi “kırmızı alarm” olarak görülebilir. Çünkü herhangi bir bölgenizde var olan ağrı, o bölgede bir sıkıntı olduğunun göstergesi durumundadır. Ağrı hissi ise bu sıkıntıların ilerlememesi için gerçekleşen bir belirtidir.

Baş Ağrıları Neden Oluşur

Baş ağrısı toplumda en sık görülen sağlık problemlerinden birisidir. Baş ağrıları bazen stres, kaygı, uykusuzluk gibi basit sebeplerden kaynaklansada, bazen ise beyin tümörleri ve beyin anevrizmaları gibi çok ciddi problemlerin de belirtisi olabilir.

Baş Ağrısı Kusma

Beyin tümörü vakalarının yaklaşık yarısında baş ağrıları görülürken, yarında ise görülmemektedir. Fakat beyin tümörlerinde ki ağrılar çok şiddetli, hiçbir şekilde geçmeyen ve donuk ağrılardır. Ağrı kesicilere rağmen ağrı ya geçmez, ya da ilaç kandan atılınca baş ağrısı geri döner. Kronik ağrılardır.

Diğer önemli olan sorun ise baş ağrısı kusmanın birlikte görülmesidir. Baş ağrısı kusma şikayetlerinin birlikteliği ani ölümle dahi sonuçlanabilecek bir problemdir. Bu nedenle çok ciddiye alınmalıdır.

Baş ağrısı kusma şikayetleri birlikte görüldüğü zaman sıcak duş kesinlikle alınmamalı ve tansiyonun ölçülerek hiç zaman kaybetmeden derhal bir hastanenin acil servisine başvurulmanız lazım olmaktadır. Acil servis muayenesinin ertesi gününde ise kesinlikle bir beyin cerrahı veya nörologa görünmeniz gerekmektedir.

]]>
Kusma Hastalığı https://www.kusma.gen.tr/kusma-hastaligi.html Sun, 11 Nov 2018 23:59:37 +0000 Kusma Hastalığı, Kusma hastalığı özellikle kişilerde bazı sebeplerden dolayı oluşan sendrom hastalığıdır. Kusma hastalığı tıp adı ile bulimia Nervoza olarak bilinmektedir. Kusma hastalığı (Bulimia Nervoza) Yunan dilinde Kusma Hastalığı, Kusma hastalığı özellikle kişilerde bazı sebeplerden dolayı oluşan sendrom hastalığıdır. Kusma hastalığı tıp adı ile bulimia Nervoza olarak bilinmektedir. Kusma hastalığı (Bulimia Nervoza) Yunan dilinden gelen yunan dilinde ''öküz gibi acıkmak'' anlamında kullanılan bir kelime olarak bilinmektedir. Kusma hastalığı genellikle aşırı yeme nöbeti ve kişinin kendi bedeninin kilosunu kontrol etme duygusu ile kendisi ile uğraşmasıdır. Hastanın şişmanlama korkusu ve yediği yiyeceklerin kendisini şişmanlatıcı etkilerini azalmak için aşırı derece caba harcaması sonucunda kusma hastalığı oluşan bir çeşit hastalıktır. Ayrıca kusma hastalığında hastanın kilo almamak için uyguladığı çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bunlar örnek verecek olursak oruç turuma, yediğini çıkarma, aşırı derecede zorlayıcı egzersiz yapılması veya laksatif kullanımı kusma hastalığının oluşumuna sebep olan durumlar olarak bilinmektedir. Kusma hastalığında kişinin stres faktörü hastanın olumsuz yönde duygularını harekete geçirmesi ile sonuçlanmaktadır. Bu durumda da kusma hastalığı ortaya çıkmaktadır. 

Kusma hastalığı bulunan kişilerde yapılan araştırmalar sonucunda hastanın tıkana na kadar yeme isteği olduğundan hastanın yeme esnasında normal bir kişinin günlük aldığı kalori miktarını yani 2000 ile 4000 kalori miktarını tek seferde aldığı ve bu durumlarında da utandıkları ve bu durumlarını saklama gibi çeşitli eğilimlerde bulundukları bilinmektedir. Genellikle bu şekilde aşırı yeme durumunda kusma hastalı olan kişiler kendi kontrollerini  kaybettiklerini de belirtmektedirler. Kusma hastalığı bulunan hastanın tıkana na kadar yeme durumu sonucunda ise pişmanlık duygusu içerisinde oldukları ve bunun sonucu olarak ta çeşitli huzursuzluk, tiksinti,kilo alma, iğrenme ve dışa atma çabası içerisine girmektedirler. Kusma hastalığında dışa atım genellikle hastanın kendi kendisine parmağı ile boğazına hamle yapması ile kusarak yaparlar. Bu durum zamanla kusma hastalığı olan hastalarda kendi iradeleri ile oluşmakta yani gerçekleşmektedir. Artık bu aşamada kişinin parmak veya her hangi bir cisim ile boğazlarına müdahale etmelerine gerek bile kalmamaktadır. Aşırı derecede egzersiz programı ve oruç tutma gibi durumları kötüye kullanarak kusma hastalığı bulunan hastalar özellikle vücut ölçülerini korumak için baş vurdukları diğer yollar olarak bilinmektedir. Kusma hastalığı olan kişilerde kilo alma korkusunun yapmış olduğu kaygı çok yüksek düzeylerde olduğu bilinir. Ayrıca kusma hastalığı hastalarında kişinin kendi vücudunu algılama sorunu ortaya çıktığından çok fazla kilolu olmasa da kendisini, aşırı kilolu görme ve buna inanma gibi bir psikolojide oldukları da bilinmektedir.

Kusma Hastalığı
Kusma Hastalığı Çeşitleri

Kusma hastalığı iki çeşit olduğu bilinmektedir. Bunların birincisi Çıkarma olan çeşit ve ikincisi ise çıkarma olmayan çeşit diye ayrılan iki tip kusma hastalığıdır.
 
Çıkarma olan; Kusma hastalığında çıkarma olmayan çeşit olarak fazla egzersiz yapmak, oruç tutmak ve laksatiflerin kullanılması olarak ayrılmaktadır.

Çıkarma olmayan; Kusma hastalığında çıkarma olmayan çeşit ise diğer çeşide oranla çok daha sık görülmektedir. Bu hastalık bulunan kişide tıkanırcasına yemek yeme hissi ve dönemi daha az olmakta ve bu sebeple çıkarma olan hastalara oranla rahatsızlığın çok daha hafif olduğu da bilinmektedir.
 
Kusma Hastalığı

Kusma hastalığı genellikle kişilerin erken yetişkinlik evrelerinde ve ergenlik dönemlerinde başlayan bir çeşit hastalıktır. Kusma hastalı olanların yüzde doksanı kadınlardan oluşmaktadır. Yanı bu hastalık kadınlarda erkeklere oranla çok daha fazladır. Kusma hastalığına bakıldığında hastaların önceki hayatlarında çok aşırı kilolu oldukları ve özellikle hastaların diyet uyguladıkları dönemlerde bu hastalığın yani kusma hast]]> Bulantı Kusma https://www.kusma.gen.tr/bulanti-kusma.html Mon, 12 Nov 2018 09:37:36 +0000 Bulantı kusma durumları, günümüzde sık sık karşılaşılan bir durumdur. Özellikle kadınlarda olmak üzere birçok kişide meydana gelen bu durum aslında insanların genel sorunlarındandır. Bulantı kusma, sorunları genellikle si Bulantı kusma durumları, günümüzde sık sık karşılaşılan bir durumdur. Özellikle kadınlarda olmak üzere birçok kişide meydana gelen bu durum aslında insanların genel sorunlarındandır. Bulantı kusma, sorunları genellikle sindirim problemleri nedeniyle ortaya çıkarak insanlarda etkilere neden olmaktadır. Bulantı kusma, sorunları birçok zaman çocuklarda da problemlere neden olmaktadır. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda bulantı kusma çok karşılaşılır. Kimi zaman insanlarda abur cubur yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi nedeniyle, kimi zaman da ciddi olarak hastalıklardan kaynaklanarak bulantı kusma problemleri ortaya çıkabilir. Bulantı kusma, birçok farklı nedene bağlı olarak meydana gelmektedir. Bu nedenle bulantı kusma rahatsızlığının tüm nedenlerinden bahsetmek mümkün değildir. Kimi zaman bir iç hastalığı, kimi zaman da bir eklem rahatsızlığı bulantı kusma rahatsızlığına neden olmaktadır. Bulantı kusma, hormonsal nedenlere bağlı olarak meydana geldiği için, vücuttaki hormonların değişmesine neden olan tüm etkenler aynı zamanda bulantı kusma rahatsızlığına neden olacaktır. Bulantı kusma, tek başına insanlarda birçok zaman herhangi bir tehlikeli hastalığa neden olmaz. Fakat bu rahatsızlıkla birlikte herhangi bir yüksek ateş, baş dönmesi ve buna benzer rahatsızlıklar yaşarsanız zaman kaybetmeden uzman bir doktora giderek bu sorunun nedenini öğrenmelisiniz. Aksi durumlarda bulantı kusma problemi, önemli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. 

Bulantı kusma problemi görülen kişilerde dikkat edilmesi gereken durumlar:
 • Aniden meydana gelen mide bulantısı ve kusma problemi insanlarda ciddi olarak sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Böyle bir durumda durumunuz daha kötü olmadan önce uzman bir doktora görünmeniz sizler için daha iyi olacaktır .
 • Bulantı kusma rahatsızlığıyla birlikte görülen ishal rahatsızlıkları için kesinlikle uzman bir doktora gitmeniz gerekir. Çünkü bu gibi durumlar bazen insanlarda bağırsak hastalıklarının belirtisi olarak ortaya çıkar ve gittikçe daha da kötüleşir. 
 • Eğer mide bulantısı kusma rahatsızlığı, hamile bir bayanda meydana geliyorsa bu durumlarda da soruna çok dikkat edilmesi gerekir. Birçok zaman hamile olan bayanlarda bu durum normal karşılansa bile birçok etken bu duruma neden olacağı için geçmeyen mide bulantısına muayeneler yapılmalıdır. 
Bulantı kusma rahatsızlığının nedenleri:

Safra kesesi: İnsanlarda sık sık meydana gelen mide bulantıları bazen bulantı kusma rahatsızlığına neden olmaktadır. Bunun yanında pankreas, böbrek ya da diğer organlarda meydana gelen iltihaplanmalardan kaynaklanabilmektedir. 

Sindirim sistemi: Midede oluşan ülserler, gastrit sorunları, bağırsak iltihapları ve buna benzer birçok sindirim sistemi hastalığı insanlarda bulantı kusma rahatsızlığını ortaya çıkarmaktadır. Eğer sizlerde de bu gibi rahatsızlıklar varsa kesinlikle uzman bir doktora gitmelisiniz. 

Bulantı Kusma
Kalp krizi: Aslında bulantı kusma rahatsızlığında en az görülen nedendir. Meydana geldiği zaman hayati tehlikelere neden olan kalp krizi, çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. 

Bağırsak tıkanması: Günümüzde sık sık meydana gelen bağırsak tıkanması ve bağırsak düğümlenmesi gibi durumlarda bulantı kusma çok sık karşılaşılmaktadır. Bu gibi durumlarda kişi büyük idrarını yaparken de zorluklar yaşayacak ve aynı zamanda kişi ishal ya da kabızlık gibi problemler de yaşayacaktır. 

Aşırı stres: İnsanlarda gerek iş stresi gerekse eğitim hayatındaki stresli durumlar nedeniyle bulantı kusma rahatsızlığı ortaya çıkar. Eğer sizlerde de stresli günler varsa bu stresten elden geldikçe uzak durmaya çalışın. 

Kafaya travma: Birçok zaman meydana gelen kü]]> Karın Ağrısı Ve Kusma https://www.kusma.gen.tr/karin-agrisi-ve-kusma.html Tue, 13 Nov 2018 09:08:33 +0000 Karın ağrısı ve kusma gibi şikayetler birçok hastalığın belirtisi olduğu bilinmektedir. İster çocuklarda isterse de yetişkin ve yaşlılarda olsun sürekli olarak karşımıza çıkan bu rahatsızlıklar beraberinde hastalı Karın ağrısı ve kusma gibi şikayetler birçok hastalığın belirtisi olduğu bilinmektedir. İster çocuklarda isterse de yetişkin ve yaşlılarda olsun sürekli olarak karşımıza çıkan bu rahatsızlıklar beraberinde hastalıkların yaşanmasına da sebebiyet vermektedir. Bu durum karşısında neler yapmamız gerektiğini iyi bilmek oldukça önemli bir husustur. Zira bu rahatsızlığı önemsemeyip önlem almamamız halinde bir takım önlemler almak şarttır. Aksi halde önemsemediğimiz bu sorun hayatımızda birçok sorunun yaşanmasına neden olabilir. Bunun için karın ağrısı ve kusma gibi şikayetlerimizi dikkate alıp ihmal etmeden doktora gidilmesi gerekir. Bu durum hakkında detaylı bilgi almamız gerekmektedir.

Özellikle karın ağrısı ve kusma konusunda sürekli olarak halk arasında duyduğumuz kulaktan dolma bilgilere itibar etmemek gerekir. Zira bilgilerden yola çıkarak alınan ilaçlar birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Belki bu ilaçları kullanmanız halinde kısa süreli de olsa iyileşmeniz mümkündür. Ancak ilerleyen süreçlerde bu ilaçlar yan etki gösterip hastalığınızı olumsuz yönde tetiklemesi mümkündür. Bunun için de yalnızca doktor tavsiyesi doğrultusunda ilaç kullanılması oldukça önemli bir husustur. Bunun ile birlikte karın ağrısı ve kusma gibi sorunların yaşanması halinde neler yapılması gerektiğini bilmemiz hayatımızı kurtarır. Bu makalemizde de sizlere karın ağrısı ve kusma konusunda detaylı bilgiler vereceğiz. Bu ağrıların sebeplerine, bu ağrıya karşı alınacak tedbirlere değineceğiz.

Karın Ağrısı Ve Kusma Nedenleri

Karın ağrısı ve kusma şikayeti sık sık karşılaşılan sorun olup birinin yaşanması halinde diğer sorun da beraberinde gelmektedir. Bu durumun en temel nedeni ise düzensiz ve dengesiz beslenmek gelmektedir. Bunun ile birlikte bireylerin gıda zehirlenmesi sorunundan kaynaklanan bir takım olumsuz durumlar yaşaması halinde karın ağrısı ve kusma şikayeti yaşanmaktadır. Ayrıca bireylerin aşırı yağlı ve baharatlı yiyecekler tüketmesi halinde de bu sorunun yaşanması mümkündür. Bu rahatsızlığın yaşanması durumu genellikle tüketilen besinlerde oluşan sıkıntılardan kaynaklanmaktadır. Örneğin tüketilen gıdanın son kullanma tarihinin geçmiş olması ve bayat olması karın ağrısı ve kusma gibi şikayetlerin yaşanmasına neden olmaktadır. Bunun ile birlikte dışarıda açık ve hazır olarak satılan yiyecekler de bu sorunun yaşanmasına neden olur. Özellikle bayat yiyeceklerin tüketilmesi oldukça sıkıntılıdır.

Karın Ağrısı Ve Kusma

Ayrıca kullanılan ilaçların yan etkisi ile birlikte oluşan bir takım sağlık sorunlarının yaşanması da söz konusudur. Bu sağlık sorunlarından birkaçı da ateşin yükselmesi, sancıların yaşanması, yorgunluk, halsizlik, karın ağrısı ve kusma gibi sorunlar olabilir. Bu sebepten ötürü hastaların ilaç kullanımı noktasında oldukça hassas davranmaları gerekir.

Karın Ağrısı Ve Kusma Şikayetine Karşı Yapılacaklar

Bu rahatsızlığın yaşanması ile birlikte hastaların dikkat etmesi gereken ilk konu hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurmaları olacaktır. Aksi takdirde sağlıkları tehlikeye atmaları muhtemeldir. Bunun yanı sıra yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi ilaç kullanımı konusunda yalnızca doktorun önermiş olduğu ilaçları kullanmak önemli bir husustur. Bunun ile beraber beslenme konusuna oldukça özen göstermemiz gerekir. Aksi takdirde karın ağrısı ve kusma gibi birçok sorunu sürekli olarak yaşamanız mümkündür. Bunun için uzun süreli kesin çözümler almak oldukça önemli bir husustur.

]]>
Kedim Kusuyor https://www.kusma.gen.tr/kedim-kusuyor.html Wed, 14 Nov 2018 07:54:30 +0000 Kedim kusuyor, evde beslediğiniz kedinin kusması sağlık problemleri yaşadığının bir göstergesidir. Kedinin neden ve nasıl kustuğu tedavi edilebilmesi için önemlidir. Kedinin neden kustuğunu bilmeseniz de kusma şekline bakarak Kedim kusuyor, evde beslediğiniz kedinin kusması sağlık problemleri yaşadığının bir göstergesidir. Kedinin neden ve nasıl kustuğu tedavi edilebilmesi için önemlidir. Kedinin neden kustuğunu bilmeseniz de kusma şekline bakarak nasıl bir sorunu olduğunu tahmin edebilirsiniz. 

Kedilerin kusma çeşitleri:

Kan kusma: Zehirlenme, yabancı cisimler yutma, tümörler, ciddi enfeksiyonlar, mide ya da ince bağırsak ülseri gibi rahatsızlıklar kedin kan kusmasına neden olabilir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden veterinere götürülmesi gerekir.

Projektil kusma: Genellikle kedinin yediği bir yiyeceğin mideden çıkmasını zor hale getiren bir engel meydana geldiğinde görülmektedir. Bu durumda veterinere gidilmesi gerekir.

Akut kusma: Midede olmaması gereken kurt veya tüy topağı gibi maddelerden dolayı kedide kusma görülebilir. Kedi salya akıtarak kusarsa genelde bu kedinin hareketten dolayı mide bulantısı yaşadığının işaretidir. Böyle bir durumda kedinin kusması geçtikten sonra bir kaç saat su ve yiyecek tüketmesine engel olunması gerekir.

Aralıklı kusma: Aralıklı olarak kusan bir kedi, yediği bir yiyeceğe karşı alerjisi olduğu ya da tümör, ülser gibi metabolik hastalıklardan kaynaklandığının göstergesidir. Eğer bu durum bir kaç devam ederse veterinere götürülmesi gerekir.

Kedim Kusuyor
Kedim kusuyor nedenleri:
 • Aspirin gibi ilaçların kullanımı kedinin kusmasına neden olabilir.
 • Pankreas rahatsızlıkları, karaciğer iltihabı, karın tümörleri de kusmanın nedenleri arasında sayılmaktadır.
 • Yediği yiyeceklerden dolayı da kusabilirler. Özellikle de ot ya da alerjisi olduğu yiyeceği yediği zaman kusma görülebilir.
 • Ülser, parazitler, gastrit gibi mide sorunlarında kediler kusabilir.
 • Bağırsak düğümlenmesi, kabızlık, enfeksiyon gibi bağırsak rahatsızlıkları kusmaya neden olan etkenlerden bazılarıdır.
 • Bunların yanı sıra böbrek yetmezliği, karaciğer rahatsızlıkları, diyabet, tiroid bezinin çalışmaması, korku ve endişe gibi  metabolik rahatsızlıkların Kusmanın nedenlerindendir.
 • Kedilerdeki hormonal rahatsızlar kusmaya sebep olabilir.
Kedilerde kusma sorununda evde yapılması gerekenler arasında 4-24 saat arası mama verilmemesi, az miktarda ve sık sık su verilmesi, yemek yemeye başladığında küçük porsiyonlar halinde verilmesine dikkat edin. Ayrıca verilen yiyeceklerin az yağlı, lezzetli ve midenin rahatlıkla hazmedeceği gıdalar olmasına özen gösterilmesi gerekir.
]]>
Muhabbet Kuşu Kusması https://www.kusma.gen.tr/muhabbet-kusu-kusmasi.html Wed, 14 Nov 2018 15:07:54 +0000 Muhabbet Kuşu Kusması, kusma problemi bir hastalık değil genellikle hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Bu bazen bir kuşun hastalığına bazen de bir eş isteme anlamına geldiği söylenmektedir. Genellikle bu kuşlar yarı y Muhabbet Kuşu Kusması, kusma problemi bir hastalık değil genellikle hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Bu bazen bir kuşun hastalığına bazen de bir eş isteme anlamına geldiği söylenmektedir. Genellikle bu kuşlar yarı yiyecek yarıda asidik bir sıvı kusarlar. Kuşlar sindirim sistemi enfeksiyonlarına yakalanarak kusma belirtileri de gösterebilir. Ancak şunu bilin ki eğer muhabbet kuşu aynanın karşısında kusuyorsa bu onun bir eş istediği anlamına gelmektedir. Eğer kuşlar yavrulama döneminde ise kusma belirtileri normal olarak görülebilir. Ayrıca tüy dökme dönemindeki muhabbet kuşları fazla yiyecek tüketmekten de kusma problemlerini gösterebilir. Refügitayon denilen yenen yemin sindirime başlanmadan çıkarılması ve kusma olarak bilinen sindirilmiş yiyeceklerin dışarı çıkarılması birbiriyle karıştırılmamalıdır. Bazı travmalar, kalp ve sinir sistemi hastalıkları gibi hastalıklar muhabbet kuşunun kusmasına neden olabileceği gibi psikolojik davranış bozuklukları da kusmaya neden olabilir. 

Muhabbet kuşu kusması nedenleri 
 • Eşini ya da yavrusunu beslemesi
 • Yabancı bir madde yutmak 
 • Zehirlenme ve gıda hazımsızlığı
 • Kursak mantarı, parazit istilası
 • Merkezi sinir sistemi düzensizliği
 • Karaciğer ve böbrek tümörleri
 • Beyin sarsıntısı ve nesneye kusma 
Ayrıca bazı ilaçlar, çinko zehirlenmeleri, A, E, D vitamininin fazlalığı, viral ve bakteriyel hastalıklar, mineral ve elektrolit dengesizlikleri gibi problemler de muhabbet kuşunun kusmasına neden olabilmektedir. Ancak burada önemli olan kuşun günlük hareketlerinin takibidir. Gün içinde muhabbet kuşunun davranışları gözlemlenerek kusmanın nedenleri ve hastalıktan mı yoksa diğer psikolojik nedenlerden dolayı mı meydana geldiği öğrenilir. Kendi eşinin besleyen muhabbet kuşları da dişisine kusarak bağlılığını ve sevgisini ifade etmektedir. 

Muhabbet Kuşu Kusması
Muhabbet kuşu kusması, eğer muhabbet kuşunuzun kusma problemini gidermek isterseniz önce bir veteriner hekime kuşunuzu göstermeniz gerekebilir. Veteriner kan testleri, kusmuk tahlili veya röntgen yöntemiyle kusma nedenini araştırarak size kuşun neden kustuğu hakkında bilgiler verecektir. Ayrıca kuşlar hasta iken iştahlarını da kaybederler. Bu yüzden onlara sindirimi kolay olan yiyecekleri vermeniz gerekmektedir. Ayrıca şekerli yiyecekler verilmemelidir. Yiyecekleri belirlemek için veterinerden özel diyet planını isteyebilirsiniz. Ayrıca tam olgunlaşmamış daldarı, kaynatılmış tuzsuz pirinç ve ıslak tohumlar verilmelidir. Ayrıca muhabbet kuşu için bol bol A vitamini ve anti bakteriyel ilaçlar kullanabilirsiniz. Tabi bu ilaçlar tedavi değil kuşun korunması içindir. Ancak bilmelisiniz ki bu ilaçların ve tedavinin uygulanması için öncelikle kusmanın nedeni bilinmelidir ve ona göre hareket edilmelidir. 
]]>
Bebeklerde Sarı Kusma https://www.kusma.gen.tr/bebeklerde-sari-kusma.html Thu, 15 Nov 2018 00:17:59 +0000 Bebeklerde sarı kusma, Kusma bir hastalık değildir. Tek başına bir hastalık değildir fakat bir çok hastalığın habercisi olabilir. Yeni doğan bebeklerde çok sık görülür. Bebeğin anne sütü veya aldığı mama midesine yarama Bebeklerde sarı kusma, Kusma bir hastalık değildir. Tek başına bir hastalık değildir fakat bir çok hastalığın habercisi olabilir. Yeni doğan bebeklerde çok sık görülür. Bebeğin anne sütü veya aldığı mama midesine yaramadığı zaman kusma ile dışarıya çıkartır. Uzun süre kusma bebeğin sağlığını bozabilir ve bebekte hastalık oluşmasını sağlayabilir. Bebeklere doktor tavsiyesi ile ilaçlar verilir. Her bebeğin bünye yapısı aynı olmadığı için kimi bebek de yan etkisi olarak kusmaya neden olabilir. Bebekler 1 yaşına gelene kadar kusmaları sarı renklidir. Anne sütü ve aldığı ek gıda yüzünden sarı renginde kusar. Enfeksiyon kapan bebekler de sarı renkli kusma görülebilir. Eğer bebeklerin kusmasına dikkat edilmezse boğazlarına kaçarak ölüm riski taşıyabilir. 

Anne adayları bebeğin sürekli aç olduğunu düşünüp her ağladığı zaman anne sütü veya ek gıda verir. Halbuki bu durum bebekler de sarı renkli kusmaya sebep olur. Bu kusmalar uzun süre devam ettiği zaman bebeğin midesinde hastalığın oluşmasına sebep olur.

Bebeklerde Sarı Kusma
Bebeklerde sarı kusma tedavisi;

Bebek eğer yattığı yerde kusuyor ise boğazına kaçmaması için hemen dik tutulur ve başı aşağıya doğru tutulur. Bebekler anne sütü veya ek gıda aldığı zaman karınları doydukları için sindirmek isterler. Buda gaz sancısına sebep olur. Bebeğin karnı doyduktan sonra gazının çıkarılması kusmayı engeller. Gaz sancısı çıkmayan bebekler de kusma görülür. Bebekler sıvı eksikliğinden dolayı da sarı renkli kusarlar. O yüzden bebeklere su sık bir şekilde verilmelidir. Eğer bebeğin kusması evde yapılan tedavilere rağmen iyileşmiyorsa kusması hala devam ediyorsa doktora başvurulmalıdır. Doktor tavsiyesi üzerine tedaviler uygulanarak kusması engellenir. Kimi bebeklerde çok fazla sıvı eksikliği görülür. Buda hastaneye yatışı yapılarak tedavi edilmesine sebep olur. 
]]>
Yemek Yedikten Sonra Kusmak https://www.kusma.gen.tr/yemek-yedikten-sonra-kusmak.html Thu, 15 Nov 2018 07:23:54 +0000 Yemek yedikten sonra kusmak olarak adlandırılan olay bulimia nevroza olarak bilinen psikosomatik bir bozukluktur. Yemek yedikten sonra kusmak, bulimia nevroza adı verilen psikolojik bir bozukluktur. Çoğunlukla sosyo – ekon Yemek yedikten sonra kusmak olarak adlandırılan olay bulimia nevroza olarak bilinen psikosomatik bir bozukluktur. Yemek yedikten sonra kusmak, bulimia nevroza adı verilen psikolojik bir bozukluktur. Çoğunlukla sosyo – ekonomik durumu yüksek olan ailelerde ve yine sosyo – ekonomik durum olarak yüksek olan ülkelerde görülen bir hastalıktır. Fakat son zamanlarda Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkeler de de yemek yedikten sonra kusma hastalığı olan bulimia nevroza görülmeye başlanmıştır. Bulimia nevroza hastalığı her iki cinstede görülmesinin yanı sıra genç kızlarda erkeklerden çok daha fazla görülmektedir.

Yemek Yedikten Sonra Kusma (Bulimia Nevroza) ‘nın Belirtileri Nelerdir

 •  Olmadığı halde kendisini fazla şişman hissetmek
 •  Yemek yediği zaman kontrolü kaybetme hissi
 •  Aşırı yemek yemek ve yeme krizleri
 • Kilo almaktan aşırı korkmak
 • Kilo ve öz benlik arasında bağlantı kurmaya çalışmak
 • Beden görüntüsü ile aşırı takıntılı olmak
 • Devamlı bir diyet yapma çabasında olmak
 • Yemek yemekten utanma
 • Gizli gizli yemek yemek
 • Sahip olduğu kilodan utanmak
 • Yemek yedikten sonra suçluluk duygusu hissetmek
 • Ağır diyetler yapmak
 • Yemek yedikten sonra kusmaya çalışmak
 • Yemek yedikten sonra ağır egzersizler yapmak
 • Depresyon
 • Kendine zarar verici hareketlerde bulunmak.

Yemek Yedikten Sonra Kusmak

Yemek Yedikten Sonra Kusmak Ne Sıklıkla Görülür

Bulimia nevroza yani yemek yedikten sonra kusma dünya üzerinde her 100 insan içinde 1 ile 2 kişinin sahip olduğu bir hastalıktır. Fakat bulimianın tek tek olan semptomları daha yaygın görülmektedir ve her 100 insanın 5’inde görülür. Bulimia nevroza en çok kadınlar ve genç kızları etkilemektedir.

Yemekten Sonra Kusma Nasıl Ve Neden Oluşur

Yemek yedikten sonra kusmanın nedenleri arasında, daha çok batılı ülkelerde ince olan kişilerin güzel olduğu anlayışına sahip olunması ve mükemmelliyetçilik sayılabilir. Ancak çevresel faktörler, düşük benlik saygısı, genetik faktörler de bu hastalığı tetikleyebilir.

Yemek yedikten sonra kusma nasıl tedavi edilir

Yemek yedikten sonra kusma rahatsızlığına, bilişsel davranışçı psikoterapiye göre yapılan bir tedavinin etkili olacağı bilinmektedir.Ayakta tedavinin zor olduğu durumlarda ise genellikle psikiyatri kliniklerinin varsa yeme bozuklukları veya psikosomatik hastalıklar servisinde yatarak tedavi uygulanması uygundur.

]]>
Kusmak https://www.kusma.gen.tr/kusmak.html Thu, 15 Nov 2018 08:29:38 +0000 Kusmak, karnın etrafındaki kasların tersine doğru şiddetli bir şekilde kasılması sonucu kuvvetli bir püskürük ile, midedekilerin ağızdan çıkarılmasına kusma denmektedir. Kusma olayına sayısız birçok durum söz konusu ol Kusmak, karnın etrafındaki kasların tersine doğru şiddetli bir şekilde kasılması sonucu kuvvetli bir püskürük ile, midedekilerin ağızdan çıkarılmasına kusma denmektedir. Kusma olayına sayısız birçok durum söz konusu olabilir. Deniz tutması gibi denge mekanizmasında sorun yaşamak tutun sa karna gelen şiddetli bir darbe sonucu oluşan ağrıya kadar birçok neden kusmaya sebebiyet verebilir. Ayrıca kötü bir koku (lağım), rahatsız edici bir görüntü (ölü) gibi duyularımızla ilgili oluşan fizyolojik faktörler de kusmaya neden olabilirler. Kusmak genellikle bir hastalıktan ziyade bir hastalığın belirtisi olmaktadır.

Kusmak Nedenleri
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi deniz tutmasından tutun da rahatsız edici bir bir görüntüye kadar kusmaya neden olan birçok etmen vardır. Bu nedenler;

Enfeksiyonlar: Genellikle kusmaya, mide bulantısına, mide yanmasına neden olan şeyler enfeksiyonlardır. Mide bulantısı ve kusmayla da ilişkilendirilmiş olan krampsı üst karın ağrıları da enfeksiyona eşlik eden kusma nedenlerindendir. 

Mide Gribi: Mide gribi de viral bir enfeksiyona bağlı olarak meydana kusma, mide bulantısı ve ishal gelebilir. Ateş, üşüme, kas ağrısı gibi hastalıklar da bu viral enfeksiyon hastalığından dolayı oluşabilmektedir. 

Yiyecek Zehirlenmesi: 
Büyük oranda mide bulantısı ve kusmaya neden olan etmenlerden biri de yiyecek zehirlenmesidir. Zehirli veya iyi hazırlanmamış bir yiyeceğin yenilmesinden 1-2 saat sonra mide bulantısı ve kusma oluşabilir. Staphylococcus, Salmonella, Şigella, Koli Basili, Listeriya ve Kampilobakter gibi bakteriler de salgıladıkları toksinler nedeniyle mide bulantısı ve kusmaya neden olabilirler. 1-2 gün içinde kendiliğinden geçmektedir.

Mide Ülseri: 
Mide astarının tahriş olmasından dolayı midenin koruyucu astarında oluşan ve ülser adı verilen bu hastalık yüzünden de mide bulantısı ve kusma oluşabilir.

Gastroözofageal Reflü (özofajit reflü) Hastalığı: Halk arasında direkt olarak reflü adıyla bilinen bu hastalıkta da midedeki asit yemek borusuna çıkar ve yemek borusunda yanma, mide bulantısı ve kusma meydana gelebilir.

Kusmak
Mide Bulantısı ve Kusmaya Neden Olan Merkezi Denge Etmenleri

Baş Ağrısı: Özellikle migreni bulunan hastalarda baş ağrısından dolayı sık sık mide bulantısı ve kusma meydana gelebilmektedir.

İç kulak: Taşıt tutması (hareket hastalığı), iç kulak iltihabı (labirentit), Maniere hastalığı (sürekli baş dönmesi), Bening pozisyonel vertigo ve iç kulak sıvılarının mikrobiyotik nedenlerle olağandan farklı olarak atması veya azalması durumunda kişide denge kaybı, işitme kaybı ve bunlara bağlı olarak da mide bulantısı ve kusma yaşanabilir.

Artan kafa içi (intrakranial) basıncı

Beyin içi kanamayla birlikte görülen travmaya bağlı beyinde şişlik; menenjit veya ensefalit gibi beyin iltihabı enfeksiyonları; iyi veya kötü tümörler; kan dolaşımında bulunan anormal düzeydeki elektrolit bileşmeleri ve buna bağlı olarak da vücuttaki su dengesizliği gibi nedenlerden dolayı intrakanial basıncı artar ve kişide mide bulantısı, kusmak görülebilir.
]]>
Rüyada Birinin Kustuğunu Görmek https://www.kusma.gen.tr/ruyada-birinin-kustugunu-gormek.html Thu, 15 Nov 2018 15:19:17 +0000 Rüyada birinin kustuğunu görmek, çekilen cefanın ardından beklediği istediği şerefe, karşısına çıkan zorluklarla başa çıkarak bunun sonucunda ulaştığı rahatlığa, görülüp geçirilen zorlukların karşılığını a Rüyada birinin kustuğunu görmek, çekilen cefanın ardından beklediği istediği şerefe, karşısına çıkan zorluklarla başa çıkarak bunun sonucunda ulaştığı rahatlığa, görülüp geçirilen zorlukların karşılığını alıp istediği güce ve onca zorluk karşısında hayalini kurduğu amaçlara ulaştığı anlamına gelir. Rüyada başkasının kustuğunu görmek, kusan kişinin işlemiş olduğu günahlarına tövbe edip bu günahları tekrarlamadan doğru yolu bulmasına işaret eder. Başka bir işaret ise rüyayı gören kimse borç altında ise bu borçları ödemesine  yada kendisine verilmiş olan bir emaneti sahibine vermesine, bazı yorumculara göre ise yaşanılacak üzüntüye bazende rüyayı gören kişinin sırlarının ortaya çıkmasına işaret etmektedir.

Rüyada başka birinin kustuğunu görmek, çeşitli sıkıntılar çekerek elde ettiği kazanca, çeşitli yenilgilerden sonra ulaşmış olduğu mal mülke, bazende yapılmış olan hataların ardından elde edilen mülke ya da edilen bir yemine bağlı olunacağına işaret eder. Rüyada kusan kişi gıybet ve dedikodu yapmaktan vazgeçip tövbe eder. Bazı yorumculara göre ise rüyayı gören kişinin maddi kazanç elde etmesine ve iyi bir makama gelmesine işaret eder. Kustuğunu gören kişi işlemiş olduğu günahlardan dolayı suçluluk ve vicdan azabı çekmesine, dedikodu eden kişinin ise başına kötü bir şey gelebileceğini gösterir. 

Rüyada bir başkası ile kusmak, uzun süre çekilen zorluklardan sonra gelecek başarı ve zaferleri bunun yanında çok istenen bir şeyin yakın zaman içerisinde gerçekleşeceğini yanınızdaki kişi ile ortak bir iş yaparak büyük paralar kazanmaya ya da o kişiden size gelecek herhangi bir zararın engelleneceğine sizin bundan hiç zarar görmeyeceğinizi hayatınızda karşınıza çıkacak kötü kişilerden hiçbir şekilde zarar görmeyeceğinizi bundan dolayı hayatımızın mutlu bir şekilde gideceğine işaret etmektedir. Rüyada tanıdık biriyle birlikte kusan kişi o kişi ile birlikte gıybet eder. Bazen de böyle rüya gören kişi gördüğü kişiyle beraber ortak iş yapmaya ve bu işte yükselmesine yada günahkar olan bir tanıdığınızla beraber tüm bu günahlardan arınmaya ya da gören kişinin sırlarının ortaya çıkmasına işaret edilir. 

Rüyada Birinin Kustuğunu Görmek

Rüyada birinin kan kustuğunu görmek, bu kişinin yapmış olduğu hataları fark ettikten sonra düzeltip istediği üne, zorluklardan sonra istediği kazanca yada emek harcayarak elde ettiği makama gelmesi herhangi bir yenilgiden sonra olmasını istediği galibiyeti gösterir. Rüyada kan kusan kişinin başına kötü bir şey gelebilir. Genellikle kan görülmesi herhangi bir zarara veya kötü bir olaya işarettir. Kan kusmak bazende kusan kişinin sıkıntı çekmesine, şiddet görmesine veya kötü bir olay sonucunda üzüntü duymasına işaret eder. Kan kusmanın olumlu tarafı bazende kusan kişinin sıkıntılarından kurtulmasıdır. 

Rüyada birinin bal kustuğunu görmek, ise karşılaşılan zorlukların ardından kavuşulan rahatlığa, çekilen sıkıntılara sabredip karşılığını alıp istediği makama mevkiye gelmesine işaret eder. Rüyada birinin bal kusması tatlı dile, hoş sözlere yada kişileri kırmadan onlara güzel sözlerle öğüt vermeye işarettir. Bazende rüyada bal kusmak işlemiş olunan günahlardan tövbe edip arınıp doğru yola yönelmeye işarettir.

Rüyada birinin yediklerini kusmasını görmek, bir şeyleri kaybettikten sonra hayal ettiği makama, kişinin çekmiş olduğu sıkıntılardan sonra sabredip meyvesini alıp hak etmiş olduğu saygınlığa işaret eder. Bazende çekilen zorlukların ardından kazanılan toplu paraya işaret eder. Rüyasında yediklerini kusan kimse maddi yönlerden zarara uğrar. Rüyada yediklerini kusan kişinin elinde bulunan mallarının kaybolmasına yada iş hayatındaki bazı girişim ve yatırımlarda başarısız olunmasını gösterir.

]]>
Bebeklerde İshal Kusma https://www.kusma.gen.tr/bebeklerde-ishal-kusma.html Fri, 16 Nov 2018 10:29:41 +0000 Bebeklerde İshal Kusma, Bebeklerde sık görülen sorunlardan biri olan kusma, bazen ishal ile birlikte başlayabilir ya da kusmanın arkasından ishal gelebilir. Anne ve babaları oldukça fazla endişelendiren ishal, çocukların her zaman Bebeklerde İshal Kusma, Bebeklerde sık görülen sorunlardan biri olan kusma, bazen ishal ile birlikte başlayabilir ya da kusmanın arkasından ishal gelebilir. Anne ve babaları oldukça fazla endişelendiren ishal, çocukların her zamanki dışkısından daha sert ve sulu dışkı yapma durumudur, bağırsaklarının yıkandığını ve temizlendiğini bir göstergesidir. Kusma ise midede bulunan içeriğin ağızdan geri gelmesi durumudur ve midenin temizlendiğini gösterir. 

Bebeklerde ishal kusma nedenleri, bebeklerde olan kusma ve ishal durumlarının büyük bir çoğunluğu genellikle virüs adı verilen mikroplar nedeniyle ortaya çıkar. Temiz olmayan çeşme suları ve bu sularla bulaşan gıdaların ağızdan vücuduna girmesi sonucu ortaya çıkan virüsler ile ortaya çıkan kusma ve ishal, bebeklerin vücudunda çok fazla su kaybı yaşanmasına neden olur. Bebeklerde olan ishal ve kusma rahatsızlığının bazıları 24-48 saat devam eder ve özel bir tedavi yöntemi uygulanmadan kendiliğinden geçer. Ancak ishal ve kusma bu zaman diliminde geçmezse bebeklerde karın ağrısından kaynaklanan ağlamalar varsa belirtiler sürekli yeniliyorsa ve dışkıda kan varsa kesinlikle tedavi edilmelidir.

Bebeklerde ishal kusma sonucu ortaya çıkan belirtiler, dil ve dudaklarda kuruma, aşırı su içme isteği, nabzın hızlanması, el ve ayaklarda soğukluk, uykuya meyil, gözlerin çökmesi, göz kuruluğu, idrarın azalması ve huzursuzluktur. Bebek ishal ve kusma sonucu aşırı derecede sıvı kaybettiyse oral rehidratasyon sıvısı ihtiyacı ortaya çıkar. Oral rehidratasyon içerisinde bulunan potasyum, tuz ve şeker kaybedilen vücut sıvısının yerine getirilmesini sağlar.

Bebeklerde ishal kusmada doktora başvurulması gereken durumlar, gün içerisinde dışkı sayısı 10'un üzerinde ise, kusma aralıksız devam ediyorsa, bebek iştahsız ve bitkin bir şekilde yatıyorsa ve dışkısı kanlı ve sümüksü ise bebeklere gelişi güzel ilaçlar kesinlikle kullanmayın. Bu ilaçlar gereksiz kullanıldıklarında, bebeğin hastalığını tedavi etmek yerine hastalığın uzayıp ağırlaşmasına sebep olur. Bu nedenle bebeklerde aşırı su kaybı belirtileri görüldüğünde ve yukarıdaki durumlar söz konusu olduğu zaman vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız önemlidir.

Bebeklerde İshal Kusma
Bebeklerde ishal kusma tedavisi, bebeklerde ishal ve kusma büyük bir oranda sıvı kayıplarına neden olmasından dolayı tedavi edilmediği takdirde oldukça ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. İshal ve kusma durumu olan bebeklerde hem sıvı ihtiyacı, hem de kalori alımını sağlamak oldukça önemlidir. Yağ katılmadan hazırlanmış olan çorba çeşitleri, pirinç suyu, su ile karıştırılmış olan sütle yapılan muhallebi, şeftali suyu ve ayran gibi sıvılar susuzluğu önler ve kalori ihtiyacını büyük bir ölçüde karşılar. Bebek 6 aydan küçük ve ek gıdaya başlamamış ise emzirme sıkılaştırılır ve belirli aralıklarla kaynatılmış ılık su verilebilir. Emziren annelere kesinlikle kola ve kahve gibi bağırsak hareketlerini arttıran bitki çaylarını tüketmemeleri önerilir. Formül mama ile beslenen bebeklere ise ishal ve kusma durumunda mamanın yanında katı gıdalar verilmelidir. Ağır ishal geçiren ve idrarı azalmış olan bebeklere, damar yolundan sıvı gereksinimi uygulanabilir.

Bebeklerde ishal kusma durumundan korunmak için, bebekleri beslenmeden önce kesinlikle eller yıkanmalı, bebeğin altı değiştirilirken hijyen kurallarına dikkat edilmeli, bebeğe verilen su mutlaka kaynatılmalı, biberon, emzik, tabak ve kaşık gibi bebeğin kullandığı eşyalar belirli aralıklarla 10 dakika kaynatılmalı, bebeğe verilecek sebze ve meyveler bol su ile iyice yıkanmalı ve bebeğin tüketeceği gıdaların dışarıda iki saatten fazla kalmamasına özen göstermeli, gıdalar hazırladıktan sonra en kısa sürede bebeğe verilmeli ve bebeklerin artan yiyecekleri ağzı kapalı olarak cam bir kapta buzdolabında saklanmalıdır. Kusmak Orucu Bozar Mi https://www.kusma.gen.tr/kusmak-orucu-bozar-mi.html Fri, 16 Nov 2018 12:58:02 +0000 Kusmak orucu bozar mı; Bir kusuntu kendiliğinden gelince, eğer ağız dolusu olmayıp, içeriye dönerse alimlerin ittifakıyla oruç bozulmaz. Fakat kişi tarafından içeriye döndürülürse, imam Muhammed'e göre oruç bozulur. İm Kusmak orucu bozar mı; Bir kusuntu kendiliğinden gelince, eğer ağız dolusu olmayıp, içeriye dönerse alimlerin ittifakıyla oruç bozulmaz. Fakat kişi tarafından içeriye döndürülürse, imam Muhammed'e göre oruç bozulur. İmam Ebu Yusuf’a göre bozmaz. Çünkü az olduğu için abdesti bozmadığı gibi oruçta bozulmaz. Fakat bu kusma ağız dolusu olup,  kendi başına içeriye dönecek olsa imam Ebu Yusuf'a göre orucu bozar. Çünkü bu hal hem taharete hemde perhize engeldir. İmam Muhammed'e göre bozmaz çünkü Niyet kasten terk edilmiş değildir. Ancak böyle bir kusuntu kısmen veya tamamen sahibi tarafından geri çevrilirse ittifakla orucu bozar.
Bir kusuntu sahibi tarafından kasten getirilse, Eğer ağız dolusu ise ittifakla orucu bozar. Çünkü bu durum hem, taharete hemde niyete engeldir. Bu halde içeri az çok bir şey dönüp gider. Onun için orucun kazası gerekir. Fakat Ağız dolusundan az olup da kendi başına geri dönerse İmam Muhammed'e göre orucu bozar Çünkü bu niyete engeldir. İmam Ebu Yusuf'a göre bozmaz. Çünkü az olduğundan taharete de engel değildir. Bu kusuntunun tümü içeriye çevrildiğinde ise, hem İmam Muhammed'e göre, hem de Ebu Yusuf'tan Bir rivayete göre orucu bozar. Ebu Yusuf' tan diğer bir rivayete göre  ise bozmaz. 

Ağız dolusu kusmak ne demektir

Ağız dolusu kusmak; konuşamayacak kadar ağzın dolu olması demektir.

Oruç nedir

Oruç İslamiyet’in beş şartından biri olup, Yüce Allah tarafından biz Müslüman kullarına Ramazan ayında 30 gün oruç tutmak farz kılınmıştır. Kısaca anlatmak gerekirse; oruç, İmsak vaktinden, iftar  vaktine kadar yemek yememek, su içmemektir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bazı başka hususlarda vardır. 

Kusmak Orucu Bozar Mi
Orucu bozan ve yalnız kazasını gerektiren durumlar;
 • Boğazın içine kar veya yağmur suyu kaçması,
 • Astımdan dolayı sprey kullanımı,
 • Birisi tarafından orucun zorla bozdurulması,
 • Burundan sıvı ilaç almak,
 • Buruna kolonya çekmek, (Koklamak bozmaz),
 • Yerleşik oruca başlayıp, seferde yiyip içmek,
 • Ud ağacını, amberle tütsü yapıp, dumanının çekilmesi,
 • Başkası tarafından içilen sigara dumanını, isteyerek çekmek,
 •  Kulağa ilaç damlatma, kulağı ilaçlı suyla yıkama,
 •  Deride bulunan yaraya konan sulu ilacın sindirim yoluna gitmesi,
 • Vücuda şırınga ile ilaç vermek,
 • İsteyerek, zorlayarak ağız dolusu kusmak,
 • Diş kanaması sırasında oluşan ağzındaki kanın yutulması yada tükürükle eşit miktarda karışık olan kanı yutmak,
 • İmsak vaktinin olduğunu bilmeden yiyip, içmek,
 • Gün battı, vakit geldi sanarak, orucunu bozmak,
 • Diş arasındaki nohut kadar küçük şeyi yutmak,
 • Burna çekilen suyun ağızdan geri çıkması,
 • Abdest alır iken boğaza su kaçırmak, (Hanbelî’de bozmaz)
 •  Pişmemiş pirinç, ilaç, pamuk, kâğıt, taş, ot, gibi ve gıda olmayan şeyi yutmak,
 •  Makat veya önden fitil sokulması,
 •  Oruçlu olduğunu unutarak yiyip, oruç bozulduğunu düşünüp, yemeye devam etmek,
 •  İmsak vaktin girdikten sonra niyet edip, gün içinde orucunu bozmak,
 • Denizde veya guslederken makata su kaçması (Hanbelî’de bozmaz.)
 • Dil altında ki ilacı emmek,
 • Makata konan pamuk veya bezin tümünün içeri girmesi,
 •  Vücuda yapılan ultrason veya endoskopi cihazında ilaç, merhem olması,
 •  Lavman yaptırma, (Mâlikî’de bozmaz.)
 •  Su buharını özel olarak teneffüs etmek,
 •  Burundan genze inen kanı yutmak,
 •  Baygın birini ayıltmak veya uykuda olanın ağzına su akıtmak,
 •  Açlık veya susuzluğa dayanamayıp yiyip içmek. (Kefaret gerekip, gerekmediğini bilmeyen, temkin olarak, bir küçük kağıt parçasını veya çiğ pirinç tanesini susuz yutup oruç bozmalı. Sonra yiyip içebilir.)
 •  Basur memesi, taharetten sonra, ıslak o]]> Safra Kusmak https://www.kusma.gen.tr/safra-kusmak.html Fri, 16 Nov 2018 15:22:06 +0000 Safra kusmak: Safra kusma çeşitli nedenlerle kişide meydana gelebilmektedir. Fakat safra kusmak temel olarak midenin boş olmasına dayanmaktadır. Kusmak, mide içeriğinin dışarı çıkması işlemidir. Safra ise midedeki sarı ve asitl Safra kusmak: Safra kusma çeşitli nedenlerle kişide meydana gelebilmektedir. Fakat safra kusmak temel olarak midenin boş olmasına dayanmaktadır. Kusmak, mide içeriğinin dışarı çıkması işlemidir. Safra ise midedeki sarı ve asitli sıvıya denmektedir. Kusma gerçekleştiği zaman kusmuğun içerisinde safrada vardır. Mide boş iken kusma yaşandığında midede bulunan safra kusmuk olarak dışarı çıkar. Enfeksiyon hastalıklarında kişide iştahsızlık oluşması sonucunda yeme düzensizlikleri başlamaktadır. Kişinin yemek yememesi kusma anında midenin boş olması safra kusmasına neden olmaktadır. Safra kusması genellikle gebelerde rastlanan bir durumdur. Gebe olan anne adayları hamileliğin ilk aylarında devamlı mide bulantısı ve kusma yaşadıkları için çoğu zaman mide boş durumdadır. Bu nedenle kusma hallerinde ağızdan safra gelmektedir. Midedeki safra asitli ve yakıcı bir maddedir. Bu nedenle safra kusmak yemek borusunu ve boğaz bölgesini tahriş etmektedir. 

  Safra kusmak bazen bağırsak tıkanmalarından kaynaklanan şiddetli kusma çabalarından meydana gelmektedir. Safra kusması bir önceki gün alkol alarak uyuyan insanlarda da gözlemlenmektedir. Alkol tüketimi sonrasında kişide oluşan sabah baş dönmeleri ve mide bulantısı akabinde safra kusması gerçekleşebilir. Oluşan mide bulantısının nedeni alınan alkolün vücut dengesini bozmasıdır. Tüm bu durumların yanı sıra geçirilen kazalar da kişide ani safra kusmalarına sebep olmaktadır. Devamlı kusmalar sonucunda midenin tamamen boşalması ve kişide mide bulantısı ve kusmanın devam etmesi kişinin midesinde bulunan sıvının dışarı çıkmasına sebep olmaktadır.safra kusmak kişide zaman zaman tekrarlıyorsa doktora gidip gerekli tetkikler yaptırılmalıdır. bu problemin hangi hastalıktan ve hangi sebepten meydana geldiği öğrenilmelidir.yapılan muayene ve koyulan teşhis doğrultusunda tedaviye başlanmalıdır.

  Safra Kusmak
  Safra kusmak nedenler:
  • Safra kesesi hastalıkları
  • Mide ameliyatı geçirmiş kimselerde safranın ana yolundan çıkıp mideye kaçak yapması
  • Gebelik döneminde iken sabah kusmaları
  • Reflü hastalığı
  • Kişinin herhangi bir hastalık sonucunda midesi boş iken kusması
  • Alkol ve sigara tüketiminin kişide var olması
  • Bağırsak hastalıkları
  • Gastrit
  • Ülser
  • Açlıktan kusmak
  ]]>
  Gebelikte Safra Kusmak https://www.kusma.gen.tr/gebelikte-safra-kusmak.html Sat, 17 Nov 2018 05:10:22 +0000 Gebelikte safra kusmak, Gebelikte safra kusmak ciddiyet teşkil etmeyen bir durumdur. Safra, mide içerisinde bulunan sıvıya denmektedir. Mide içerisinde bulunan safra mideye alınan her türlü maddenin öğütülmesine ve yakılmasına y Gebelikte safra kusmak, Gebelikte safra kusmak ciddiyet teşkil etmeyen bir durumdur. Safra, mide içerisinde bulunan sıvıya denmektedir. Mide içerisinde bulunan safra mideye alınan her türlü maddenin öğütülmesine ve yakılmasına yardımcı olan sıvıdır. Mideye alınan besinleri öğütmek için asitli ve yakıcı bir madde içermektedir. Gebelikte safra kusmak gebeliğin ilk haftalarında anne adayında oluşan mide bulantısının sonucudur. Gebelikte kusma oluşmasının sebebi gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkan fizyolojik estradion ve HCG hormonlarının artışı ve bireysel duyarlılığın anne adayı vücudunda yüksek olması sebebiyle oluşmaktadır. HCG hormon yükselişi  gebelerde mide bulantısı dışında yiyeceklerden ve kokulardan tiksinmeye de yol açmaktadır. Gebelikte sarı su ve safra kusma nedenlerinden biri devamlı olarak mide bulantısı yaşanmasıdır. İlk kusmalar sonucunda mide boşalması gerçekleşir ve diğer kusmalarda safra ve sarı su gelmeye başlar. Gebelikte safra kusmak genellikle sabahları kahvaltı öncesi gebelerde gözlemlenmektedir. Sabah uyanır uyanmaz kusma gerçekleşmesi sırasında mide boş olduğu için mide içinde bulunan safra dışarı atılmaktadır. 

  Gebelikte safra kusmak gebeliğin 4. ayından sonra anne adaylarında yavaş yavaş kaybolmaya başlamaktadır. Fakat ilk 4 ay gebelikte devamlı olarak kusmak anne adayının iştahsızlığına ve yemek yeme isteğinin kaybolmasına sebep olabilir. Bu durumlarda her kusma anında safra kusma gerçekleşmese de midenin boş anlarında safra kusma gözlemlenir. Anne adayı azda olsa yiyecek tüketmeye çalışmalıdır. Bunun sebeplerinden en önemlisi devamlı kusma yemek borusuna ve boğaza kadar olan bölüme zarar vermektedir. Safra bu tahrişe daha çok neden olmaktadır. Safranın içinde bulunan asit ve yakıcı madde anne adayının yemek borusunda yanmalara ve tahrişlerin daha fazla oluşmasına sebep olacaktır. Gebelikte safra kusmak devamlılık teşkil ediyorsa mutlaka bir doktor gözetimi gerekmektedir.

  Gebelikte Safra Kusmak
  Gebelikte safra kusmayı engelleyecek tedbirler ve tedavi şekli:
  • Anne adayı midesinin boş kalmasını engellemelidir.küçük bir lokmada olsa tüketmeye çalışmalıdır.
  • Öğünlerde sık ve küçük porsiyonlar tercih edilmelidir.
  • Bol miktarda yağ ve baharat içeren ağır yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Hafif, az kalorili ve yağdan uzak sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmelidir.
  • Bol sıvı tüketimi oldukça önemlidir.yemek aralarında yudumlar şekilde sıvı tüketmeye çalışmalısınız
  • Sabahları safra kusmak daha çok gözlemlendiği için uyandığınızda baş ucunuzda hafif tuzlu kraker yada bisküvi gibi ürünler bulundurmanızda fayda vardır.
  ]]>
  Bebeklerde Peynir Gibi Kusmak https://www.kusma.gen.tr/bebeklerde-peynir-gibi-kusmak.html Sat, 17 Nov 2018 05:32:59 +0000 Bebeklerde peynir gibi kusmak, Bebeklerde peynir gibi kusmak özellikle yeni doğan grubunda gözlemlenmektedir. Yenidoğan bebeklerin ilk aylarda zorlanmadan peynir gibi kusmaların normal olduğu bilinmektedir.bu kusmalar kimi zaman bebeği Bebeklerde peynir gibi kusmak, Bebeklerde peynir gibi kusmak özellikle yeni doğan grubunda gözlemlenmektedir. Yenidoğan bebeklerin ilk aylarda zorlanmadan peynir gibi kusmaların normal olduğu bilinmektedir.bu kusmalar kimi zaman bebeğin anne sütünden fayda sağladığı ve bu sütün bebeğe yaradığı yönünde yorumlamalar yapılmaktadır.bebeğin peynir şeklinde kusması ve bu kusmuğun az olması bebeğin doyduğu anlamına da gelmektedir. bebeğin kusma şekli oldukça önemlidir.annenin bebeğin kusmasına dikkat etmesi olası olumsuz ve tehlike ihtimallerini en aza düşürmektedir.bebeğin kusmasının fışkırır gibi olması bebekte bir üşütme, enfeksiyon yada başka rahatsızlıkların bebek vücudunda oluşmasının habercisi olabilir.ayrıca bebek beslenir beslenmez süt halinde tekrar kusuyorsa bu bilgiyi de doktorla paylaşmakta fayda vardır.anne bebeğini beslediği zaman bebekle ilgilenmeli ve onu devamlı yatar pozisyonda bırakmamalıdır.bebeğin devamlı yatar pozisyonda olması bebeğin gaz sorunununda çoğalmasına ve bebeğin devamlı ağlamasına neden olmaktadır.bebek beslendikten sonra hafif dik şekilde anne kucağında zaman geçirmelidir.bu esnada bebeklerde peynir gibi kusmak gözlemlenebilir.bebeklerde peynir gibi kusmak beslendikten sonra gerçekleşti ise ve bebek 4 ay üzerinde ise 1-2 kaşık su verilmelidir. bebeğin ağız içi temizlenmelidir.

  Bebeklerde Peynir Gibi Kusmak
  Bebeklerde peynir gibi kusmayı önlemenin veya mümkün olduğunca azaltmanın yolları:
  • Bebek anne sütü ile beslenmelidir
  • Mama ile beslenen bebeklerde kusma önleyici mamalar tercih edilebilir.
  • Bebek beslendikten sonra anne tarafından bir süre hafif dik pozisyonda tutulmalıdır
  • Bebek beslendikten sonra gazı alınmalıdır
  • Bebek çok fazla beslenmemelidir.
  • Anne sütü yada mama saatleri olmalıdır
  • Bebeğin her ağlamasında beslemek bebeğin kusmasına neden olacaktır.
  Doktora başvurulması gereken durumlar:
  • Bebekte alınan önlemlere rağmen devamlı kusma gözlemleniyorsa
  • Bebekteki kusma fışkırır bir şekilde ise
  • Kusma bebeğin genel durumlarını bozuyorsa ve bebekte değişiklikler gözlemleniyorsa
  • Bebeğin kusmuğunda kan veya safra gözlemleniyorsa
  • Bebeğin kusmasına ishal eşlik ediyorsa
  • Anne adayı bebekte herhangi bir zehirlenmeden şüphesi taşıyor ise
  • Bebekte kusmalar sonucu dalgın bir uyuma gözlemleniyor ise bebeğin doktor kontrolünden geçmesinde fayda vardır.
  ]]>
  Yediğini Kusmak https://www.kusma.gen.tr/yedigini-kusmak.html Sat, 17 Nov 2018 21:46:41 +0000 Yediğini kusmak, Bir tür yeme bozukluğu olarak bilinen yediğini çıkarma hastalığı olarak bilinen hastalığın tıbbi ismi bulimia nervozadır. Yaşam süreci içerisinde değişiklik göstererek ortaya çıkan bu hastalık genellikle Yediğini kusmak, Bir tür yeme bozukluğu olarak bilinen yediğini çıkarma hastalığı olarak bilinen hastalığın tıbbi ismi bulimia nervozadır. Yaşam süreci içerisinde değişiklik göstererek ortaya çıkan bu hastalık genellikle kadınlarda daha sık görülmektedir. Kadınlar arasında  100 kadının 4'ünde görülebilmektedir. Bu rahatsızlığı bulunan kişiler yemek yedikten sonra yediğini kusmaktadırlar. Kişi bir seferde bu kadar aşırı beslendiği için kişi midesini boşaltmak ister bunu da kusarak yapar. Bu hastalıkta bulunan kadınlar yemek yedikten sonra kilo almamak için aşırı derecede egzersiz yaparlar. Kadınlar bu hastalık neticesinde kontrol dışı aşırı yemek yedikleri ve sonrasında yediğini kusmak şikayetiyle doktora başvurdukları gözlenmektedir. Kişi bu rahatsızlığından utandığı için çevresinden saklar ve doktora gitmeye çekinebilir. 

  Yediğini kusmak (Bulimia Nervoza) belirtileri şunlardır:
  • Yemek yeme konusunda kişi denetimini kaybeder,
  • Gizlice çok fazla yemek yiyebilir,
  • Sonrasında herkesten gizlice yediklerini kusar,
  • Kilosunda sık değişimler görülür,
  • Mevcut olan kilosuna karşı bir takıntısı olur,
  • Yiyeceklere karşı aşırı ilgisi olur,
  • Kendi vücudunun şekline karşı takıntı oluşturmuştur,
  • Bu takıntıdan dolayı kendine zarar verebilme eylemi vardır,
  • Yediğini kusmak sorununu yaşayan kişiler şişman da olabilir, zayıfta olabilir bu bir ölçü olamaz.
  Yediğini kusmak sonucunda zaman içerisinde göğüs yanması, vücutta sıvı kaybı, yüzde şişkinlik, karın ağrısı, ishal, kabızlık, uyku problemleri, el ve ayaklarda şişkinlik, yemek borusu ve mide iltihabı gibi hastalıklar görülmeye başlanır. Bu hastalık uzun süre devam edebileceği gibi ileri safalar da kişide ağız kokusu ve diş hastalıkları görülür. Bunun sebebi kusmadan dolayı ağızda oluşan mide asitleridir. Bu hastalık sorunu genel olarak kendi vücut yapısını beğenmeyen, öz saygısı düşük olan ve benlik duygusunda sorun yaşayan kızlarda sık görülmektedir. Depresyon ve psikolojik hastalıkların görülme oranı yüksek kişilerdir. Bu kişiler genel olarak mutsuz ve hiçbir şeyden mutlu olmayan insanlardır. 

  Yediğini Kusmak
  Yediğini kusmak tedavisi, Hastalığın sebebi psikolojik olduğu için psikoterapi yöntemi ile hastalık tedavi edilebilir. Bu hastalığın tedavisinde en önemli şey kişinin hastalığının farkında olması bunu kabul etmesi ve tedavi olmak için istekli olması gerekmektedir. Kişinin hastalığı fark ettikten sonra zaman kaybetmeden bu konuda uzman doktorlarla görüşüp tedavisini yaptırması gerekir. Doktorun uygun gördüğü antidepresan ilaçlarla tedavi edilebilmektedir.
  ]]>
  Kustuktan Sonra Ne Yapılmalı https://www.kusma.gen.tr/kustuktan-sonra-ne-yapilmali.html Sun, 18 Nov 2018 21:45:50 +0000 Kustuktan sonra ne yapılmalı; Karın çevresinde bulunan kasların ters kuvvetli kasılmasından kaynaklı midenin kendini boşaltma isteğine denir. Kusma bir hastalık olmamasına karşın genellikle bir hastalığın habercisidir.  Kustuktan sonra ne yapılmalı; Karın çevresinde bulunan kasların ters kuvvetli kasılmasından kaynaklı midenin kendini boşaltma isteğine denir. Kusma bir hastalık olmamasına karşın genellikle bir hastalığın habercisidir. 
  Kusma nedenleri: Genellikle viral gastroentreit denilen sindirim sistemi iltihaplanması ve gıda zehirlenmelerinden kaynaklı olur.

  Kustuktan sonra ne yapılmalı ve neler yenip içilmelidir;
  • Viral gastroentreitin tedavisi yoktur. Hastalık takip edilmelidir.
  • Bol miktarda su kaybı olduğundan dolayı bol miktarda su tüketilmelidir. Su midede ki asitleri yok edecektir. Bir bardak buzlu su yudum yudum içirilir.
  • Uyku kusma ihtiyacını azaltacağından dolayı hastanın uyutulması sağlanmalıdır. 
  • Hasta kustuktan sonra serin havadar bir yere çıkartılıp nefes alması sağlanmalıdır. 
  • Nefes burundan alınıp burundan verilmelidir.
  • Enfeksiyon neticesinde vücutta artan keton cisimciklerini dengeleyebilmek için bir tabak şekerli su kaşık kaşık içilmelidir. Bu tedavi çoğu zaman işe yarardır. 
  • Yağlı ve kızarmış yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Midenin ılık mı yoksa sıcak mı içecekleri kaldırdığı tespit edilip ona göre tüketilmelidir. 
  • Süt ürünleri tüketilmemelidir. 
  • Tüketilecek içecekler yavaş tüketilmelidir. 
  • Öğünlerde fazla yemek yemek yerine öğün sayısı 4-5 sefere çıkarılmalıdır. 
  • Yemek yenildikten sonra yarım saat uzanılarak dinlenilmelidir. 
  • Sabah kahvaltısında hafif mideyi rahatsız etmeyecek yiyecekler tüketilmelidir. 
  • Sıcak yemek ve içeceklerin tüketilmeden önce oda sıcaklığına gelmesi beklenmelidir.
  • Bulunulan çevre kokusuz ve temiz olmalıdır. 
  • Beyaz peynirli sandviç ve bisküvi sindirimi kolay olduğundan dolayı tüketilmelidir. 
  • Şeftali, elma, patates, ekmek, pirinç gibi gıdalar tercih edilmelidir. 
  • Kustuktan sonra yoğurt ile olgunlaşmış tatlı bir muz karıştırılarak tüketilmesi mide ve bağırsaklara iyi gelecektir.
  Kusma vücudun kendini rahatsız eden, zarar veren maddeyi uzaklaştırma yöntemi olduğundan dolayı sağlığa faydalıdır. Kusma ve ishal durdurucu ilaçlar kullanılmamalıdır. 

  Kustuktan Sonra Ne Yapılmalı
  Çocuklar kustuktan sonra ne yapmalı;
  • Çocuk kustuktan hemen sonra bir şey yedirilmemelidir. En azından 1 saat mide boş kalmalıdır. 
  • Fazla olamamak ile kraker, bisküvi, kek gibi yiyecekler verilmelidir.
  • Meyve suyu, yağsız süt ve çorba gibi sulu gıdalar verilebilir. 
  ]]>
  Cocuklarda Ates Ve Kusma https://www.kusma.gen.tr/cocuklarda-ates-ve-kusma.html Mon, 19 Nov 2018 00:19:01 +0000 Çocuklarda Ateş Ve Kusma; bir hastalık değildir. Çocuklarda ateş ve kusma hastalık belirtisidir. Çocuğunuzda ateş ve kusma varsa bunun bir hastalık değil de hastalık belirtisi olduğunu bilip o şekilde davranmak gerekir.  Kusma Çocuklarda Ateş Ve Kusma; bir hastalık değildir. Çocuklarda ateş ve kusma hastalık belirtisidir. Çocuğunuzda ateş ve kusma varsa bunun bir hastalık değil de hastalık belirtisi olduğunu bilip o şekilde davranmak gerekir.  Kusma, mide kaslarının tam tersi yönde çalışması ile midenin boşalmasıdır. Çocuklarda ateş ve kusma genelde sindirim sisteminin iltihaplanması yada gıda zehirlenmeleri sonucu oluşur. Çocuklarda kusma ve ateş oluyorsa bu büyük ihtimal enfeksiyona bağlıdır. Yediğimiz gıdalardaki toksik maddeler veya içilen suyun içerisindeki parazitler, virüsler ve bakteriler enfeksiyon gelişmesine sebep olurlar. Gelişen bu enfeksiyon nedeni ie vücut alarm durumuna geçer ve belirtiler vermeye çalışır. Bu belirtilerden en önemlileri çocuklarda ateş ve kusmadır. Çocuğunuzda kusma ve ateş var ise hemen bir doktora gitmekte fayda vardır. Anne ve babalar çoğunlukla evde kendileri tedavi etmeye çalışırlar ve çocuğa direk antibiyotik başlarlar. Bu yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Çünkü, antibiyotik bir ateş düşürücü değildir. Viral gastroenteritlere neden pek çok virüs vardır. Bu virüslerden çocuklarımız etkilendikleri zaman ateş ve kusma en önemli belirti olarak karşımıza çıkar.  Çocuğunuz mide gribi olursa ciddi olarak kusma ve ateş olur. Ayrıca gıda zehirlenmelerinde besinin alımının birkaç saat sonrasında ateş ve kusma görülür.

  Bulantının nedenleri; 
  • Gastroenterit,
  • Beyinden gelen sinyallerin sebep olduğu kusmalar,
  • Bağırsakların tıkanması, 
  • Mide hastalıklarının dışındaki hastalıklar şeker hastalığı gibi,
  Gastroenterite Neden Olan Virüsler; 
  • Rotavirüsü, 
  • Noravirüsü, 
  • Adenovirüs, 
  • Astrovirüs,
  Bu virüslerin en önemli ilk iki belirtisi çocuklarda kusma ve ateştir. Çocuklardaki ateş ve kusma çocuğa ciddi zararlar verebilir. Çocuğun sürekli kusması sıvı-elektirolit bozukluğuna sebep verir. Sıvı-elektirolit bozukluklarıda farkı problem ortaya çıkarır. Çocuklarda virüsü aldıktan bir, iki gün sonra ateş ve kusma görülmeye başlar ve on gün sürer. Viral olan gastroenteritler genellikle bulaşıcıdır. Rotavirüsü ile astrovirüs genellikle çocuklarda kışın görülen bir enfeksiyondur. Noravirüsü ve adenovirüs ise yılın her mevsiminde görülebilir. Noravirüsü kışın daha çok enfeksiyona sebep olurken salgınlarda yapabilir. Rotavirüsü daha çok beş yaşın altındaki ve süt çocuklarında enfeksiyona sebep olur.  Adenovirüslerde çocuklarda ciddi enfeksiyonlara sebebiyet vermektedir. 

  Rotavirüsü; Çocuklarda rotavirüsünün en önemli belirtisi ateş ve kusmadır. Rotavirüsünün kulaçka dönemi 48 saattir.  Kuluçka dönemi dolunca çocuklarda ateş ve kusma başlar. Kusmalar bağlı çocuklarda dehitratasyon görülebilir. dehitratasyonu önlemek için çocuklara bol sıvı vermek gerekir. Rotavirüsünde önemli olan bağışıklık sisemini güçlendirmektir. 
  Adenovirüs; Adenovirüste çocuklarda enfeksiyona sebebiyet verir. Belirti olarak çocuklarda ateş ve kusma görülür. Çok ağır olmayan bir enfeksiyondur. Çocuklarda genelde 1-10 gün arasında iyileşme görülür. 

  Çocuklarda Ateşe Neden Olan Hastalıklar; 
  • Enfeksiyonlar, grip, kızamık, kızamıkçık, su çiçeği gibi.
  • Aşılar, Doku hasarı
  • Su kaybı, Habis durumlar,
  • İlaçlar, kan nakli, kafa travmaları,
  • Bağışıklık sistemine bağlı hastalıklar,
  • İnflamatuar hastalıklar, Endokrin hastalıkları, metabolik hastalıklar,
  • Zehirlenmeler, ve Nedeni bilinmeyen hastalıklar
  Çocuğunuzun ateş ve kusma mutlaka vücutta bir enfeksiyon olduğunu gösterir. Çocuğun ateşi kırk dereceyi geçiyorsa hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Çocuklarda ateş yükselmesinde çocuğun yaşı çok önemlidir. Eğer çocuk üç aylıktan küçük ise hiç vakit kaybetmeden hekime müracaat edilmelidir. Çocuğun ateşi 38,5 civarında ise beslenmesi bozulmamış ve genel durumu iyiyse evde parasetamol içeren ilaçlarla ateş düşürülmeye çalışılabilir.]]> Mide Ağrısı Ve Kusmak https://www.kusma.gen.tr/mide-agrisi-ve-kusmak.html Mon, 19 Nov 2018 13:07:47 +0000 Mide ağrısı ve kusmak, kimsenin yabancı olmadığı hemen hemen herkesin karşılaştığı şikayetlerden biridir. Vücudumuzda sorun olduğunu çoğu kez bu gibi rahatsızlıklar sayesinde fark ederiz. Mide ağrısı ve
  Mide ağrısı ve kusmak, kimsenin yabancı olmadığı hemen hemen herkesin karşılaştığı şikayetlerden biridir. Vücudumuzda sorun olduğunu çoğu kez bu gibi rahatsızlıklar sayesinde fark ederiz. Mide ağrısı ve kusmak birbirinden bağımsız konulardır. Mide ağrısından dolayı kusmalar görülebilir ancak mideyle olan bu ilişkisi oldukça azdır. O yüzdende tanımı bizleri oldukça zorlamaktadır. Çünkü bir çok hastalığın şikayetlerinde bu gibi rahatsızlıklar ayrı ayrı görülmektedir. O yüzden tam bir teşhis koymak oldukça zordur.
   Gelin bu mide ağrısı ve kusmayı ayrı olarak detaylıca inceleyelim.

  Mide, vücudumuzda sindirim sisteminin bir kısmıdır, karın boşluğunun sol yanında bulunur. Midenin, çeşitli sebeplerden ileri gelen bir çok hastalıkları vardır. Bunların başında miğde ağrıları gelebilir. Miğde ağrısı çekmemek için, stresten uzak kalmak ve yemek yememeyi başarabilmek gerekiyor. Lakin bu gibi çözümlerin de imkansız olduğu ortada. Öyleyse mide ağrılarının sebeplerine göz atarak sorunu bulmayı ve gerekli önlemleri almayı deneyebilirsiniz. Ancak çok ciddi mide ağrılarını asla ihmal etmeyiniz ve mutlaka sağlık kuruluşuna ve ya doktorunuza başvurunuz. Ciddi mide ağlarıları acil durumların göstergesi olabilir.

  Mide Ağrısının Sebepleri 
  •  Fazla Yemek Yemek:  Yemek çok fazla kaçırıldığında sindirim sisteminde bazı zorlanmalar görülür ve bunun sonuncunda da mide ağrıları ortaya çıkar. Yediğiniz yemeğin porsiyonlarını küçültmek ya da yemeklerden sonra yürüyüşe çıkmak bu gibi ağrıları azaltabilir.
  • Enfeksiyon: Virüsler veya bakteriler sindirim sistemine girdiğinde vücut bunlardan kurtulmak üzere herekete geçer. Böyle durumlarda ishal ya da kusma ile vücut tepkisini ortaya koyabilir.
  • Virüsler: Mide gribi denilen enfeksiyona sebep olurlar. Mide ağrısını, bulantı ve kusma gibi durumların etkisiyle yemeklerden sonra görebiliriz. Virüsler insan vücuduna hatta insandan insana kolayca bulaşabilir. Bunu önlemek için, eller sık sık yıkanmalı, başkalarının çatal-kaşık, havlu, bardak vb. kişisel eşyaları kullanmamak virüsleri önleyebilir.
  • Kabızlık: Kabızlık şikayetine yeterince sıvı alamayan kişilerde daha sık rastlanılmaktadır. Bu da mide ağrısına neden olmaktadır.
  • Strest: Strest, kaygı veya depresyon sebebiyle kötü bir dönem geçirildiği zamanlarda, bu duygular bazı rahatsızlıklara yol açabilir. Mide ağrısı veya baş ağrısı gibi rahatsızlıklar örnek verilebilir. Strest hormonları mide spazmına neden olmaktadır. Ayrıca kişinin bu dönemde bazı beslenme alışkanlıklarıda değişebilir ve daha kötü bir beslenme yüzünden sindirim sorunları ve ağrıları ortaya çıkabilir.
  Mide Ağrısının Tedavi Yöntemleri
  Mide ağrılarına sebep olan bazı faktörleri ortadan kaldırmak için gerek ilaç tedavisi gerekse midenin zarar görmüş kısımları tedavi edilerek geçer. İlaçla yapilan iyileştirmeler mutlaka doktor gözetiminde yapılmalıdır. Aksi takdirde büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Ve unutulmamalıdır ki, erken teşhis hastanın iyileşmesinde önemli bir faktördür.

  Kusma
  Zehirli maddelerin vücuttan uzaklaştırılma biçimlerinden biri de kusmalardır. Ancak mideyle çok az ilişkisi bulunan başka durumlara bağlı da olabilir. Kusmaya genelde bulantı hissi öncülük eder. Kusma hadisesi, kusma merkezi olduğu tahmin edilen beyin mekanizması sayesinde tetiklenir. Bu mekanizma, sindirim yolundan, vücudun diğer bölümlerinden ve kandan bilgi alır.
   Kusmanın gerçekleşmesi için, diyafram denen ve karın ile göğüs arasında yer alan kas ani bir şekilde aşağıya doğru hareket eder. Sfinkter ( normal olarak yiyeceklerin yalnız aşağı gitmesine olanak veren mide kapakçığı ) gevşerken karın sıkıştırılmış olur. Bu, mide içeriğinin yukarı yemek borusuna ilerlemesine ve ağızdan dışarı atılmasına neden olur. 

  Kusma Çeşitleri
  • Fışkırır T]]> Bebeklerde Kusma Ve İshal https://www.kusma.gen.tr/bebeklerde-kusma-ve-ishal.html Mon, 19 Nov 2018 18:59:03 +0000 Bebeklerde Kusma Ve İshal, Bebeklerde bir takım hastalıkların yaşanması ile beraber oluşan kusma ve ishal hali oldukça tehlikelidir. Çok sık rastlanmasa da bu durum beraberinde bebeklere birçok sıkıntı yaratmaktadır. Be Bebeklerde Kusma Ve İshal, Bebeklerde bir takım hastalıkların yaşanması ile beraber oluşan kusma ve ishal hali oldukça tehlikelidir. Çok sık rastlanmasa da bu durum beraberinde bebeklere birçok sıkıntı yaratmaktadır. Bebeklerde kusma ve ishal oluşumu ile birlikte sürekli olarak bebeğinizin ağladığını ve uykusuzluk problemi yaşadığını belirtebiliriz. Bu ve benzeri sorunların yaşanmasının birçok neden bulunmaktadır. Burada dikkat alınması gereken en önemli husus ise ailelerin tutumları olacaktır. Özellikle de erken teşhisin yapılması ile birlikte oluşabilecek hastalıkların da önüne geçmek mümkün olacaktır. Aksi takdirde bebeklerde kusma ve ishal olma durumu büyük bir hastalığın tetikleyicisi olabilir. Bu sebepten ötürü bebeğinizde herhangi bir sıkıntı hissetmeniz halinde mutlaka uzman bir hekime başvurmanız şarttır.

   Bebeklerde Kusma Ve İshal Sebepleri

   Bebeklerde kusma ve ishal durumu beraberinde birçok sıkıntının da yaşanmasına neden olmaktadır. İlerleyen süreçlerde bu durum bebeğin için tehdit oluşturabilir. Bu sebepten ötürü aileler bu belirtilerin sebeplerini araştırıp neler yapılması gerektiğini iyi bilmemiz gerekir. Öncelikle bebeklerde kusma ve ishal sorunun birçok sebebi olabilir. Özellikle de bebeğin ilerleyen yaşlarda beden gelişimi ile birlikte meydana gelen bu sorunlara karşı dikkatli olmak gerekir. Örnek verecek olursak eğer daha yine diş çıkardan bir bebeğin ateşinin yükselmesi, kusması, uykusuzluk sorunu yaşaması ve ishal olması çok sık rastlanan bir durumdur. Burada yapılması gereken ilk şey hiç vakit kaybetmeden en yakındaki sağlık ocağına başvurmak olacaktır.

   Bebeklerde kusma ve ishal sorununun bir diğer nedeni ise bebeğin kullanmış olduğu mamalardan kaynaklanıyor olabilir. Zira bebeğinizi piyasada satın ucuz ve kalitesiz mamalardan beslemeniz bir takım sıkıntıları da beraberinde getirecektir. Kusma ve ishal olması da bu sebepten ötürüdür. Özellikle besin değeri oldukça düşük mamalar ile beslenen bebeklerin metabolizması bu durumdan çok kolay bir şekilde etkilenmektedir. Burada ailelere çok büyük bir görev düşmektedir. Çocuğunda oluşan bu tür rahatsızlıkların sebebini iyi bilmesi gerekir. Bebeğine yedirmiş olduğu besinler için oldukça hassas davranmasında fayda var. Aksi takdirde kusma ve ishal ile birlikte oluşabilecek birçok hastalık kendisini göstermesi mümkündür.

   Bebeklerde Kusma Ve İshal

   Bebeklerde Kusma Ve İshal İçin Yapılması Gerekenler

   Bebeklerde kusma ve ishal sorunu çok sık rastlanmamak ile birlikte her tür bebekte oluşması mümkündür. Özellikle genetik rahatsızlıktan kaynaklanabilecek bu belirtiler beraberinde bebeğe zor anlar yaşatabilir. Bebeklerde kusma ve ishal beraberinde ateş yükselmesi, uykusuzluk sorunu, sürekli olarak huzursuzluk halinin yaşanmasına sebep olur. Bu durum küçük yaştaki bir bebek için oldukça sıkıntılı bir durumdur. Bu sebepten ötürü bu tür rahatsızlıkların yaşanması ile birlikte bir takım önlemlerin de hiç vakit kaybetmeden alınması gerekmektedir. Bebeğinizin sağlığını ihmal etmeniz olumsuz birçok hastalığın da davetçisi olabilir.

   Bebeklerde kusma ve ishal sorununa karşı anne ve babaya büyük bir görev düşmektedir. Bebeğinde bu sorunların yaşanmasını gören anne ve babaların hemen bir doktora başvurmaları oldukça önemli bir durumdur. Zira erken tanı sayesinde oluşabilecek herhangi bir hastalığın da önüne bu sayede geçmek mümkün olacaktır. Ailelerin doktorun tavsiyeleri üzerine hareket etmeleri şarttır. Aksi takdirde bebeklerde kusma ve ishal sorunu sık sık kendini gösterebilir. Aynı zamanda bebeğin kullanacağın ilaçlara dikkat etmek de gerekmektedir. Gerekirse bebeğinizi birden fazla doktora muayene ettirmeniz daha uygun bir davranış olacaktır.

   ]]>
   Devamlı Kusmak https://www.kusma.gen.tr/devamli-kusmak.html Tue, 20 Nov 2018 18:30:15 +0000 Devamlı Kusma, Kusma rahatsızlığı hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun ile birlikte kusma durumunun devamlı olarak yaşanması durumu başlı başlına bir hastalık olarak görülmektedir. Zira kusma Devamlı Kusma, Kusma rahatsızlığı hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun ile birlikte kusma durumunun devamlı olarak yaşanması durumu başlı başlına bir hastalık olarak görülmektedir. Zira kusmadan kaynaklanan sorunlar belirli bir süre sonra geçmesi durum söz konusudur. Ancak kusma olayının devamlı tekrar etmesi çok farklı bir boyut almaktadır. Devamlı kusma olayı özellikle bebeklerde görülmektedir. Bunun ile birlikte çocuklarda ve yetişkinlerde de görülmesi söz konusudur. Bu durumun en çok bebeklerde yaşanmasının temel sebebi ise bebeklerin büyümesi ise birlikte bedeninde meydana gelen gelişmelerden kaynaklanmaktadır. Bu gelişme durumu her türlü tehlikeye karşı çok kolay bir şekilde etkilenmesi söz konusudur. Özellikle ateş yükselmelerin yaşanması, sürekli huzursuzluk hali kusmanın oluşmasına neden olmaktadır.

   Devamlı kusma rahatsızlığı oldukça tehlikeli mide hastalığının belirtisidir. Devamlı kusma durumu bu mide hastalıklarının en temel belirtisi olarak bilinmektedir. Bunun ile birlikte kusmanın durmaması ve sürekli devam etmesi yalnızca midede yaşanan bir sorundan kaynaklanmayabilir. Özellikle psikolojik sorunların yaşanması durumu da beraberinde sürekli olarak kusmaların meydana gelmesine yol açar. Burada dikkat edilmesi gereken hususun hastanın kendisini nasıl hissettiği ile ilgili konudur. Hasta eğer uzun süren mide rahatsızlığı sorunu yaşıyorsa bu durumun yaşanması doğaldır. Ancak ortada hiçbir sorun yok iken sürekli olarak kusma durumu oluyor ise mutlaka doktora başvurması gerekir. Aksi takdirde devamlı kusma sorunu mide rahatsızlıklarına sebep olabilir.

   Devamlı Kusmanın Nedenleri,

   Hasta bir bireyin kusmanın birçok nedeni bulunabilir. Ancak devamlı kusma sorunun yaşanması ayrı bir hastalık olarak değerlendirilmektedir. Zira bu durum kişiyi sürekli olarak rahatsız etmekte ve hayatını olumsuz yönde tetiklemektedir. Bu sebepten ötürü devamlı kusmanın nedenlerini iyi bilmek erken önlem alma açısından önemli bir husustur. Devamlı kusma sorunu yaşayan kimseler genellikle ağır mide sorunları bulunan ( gastrit, reflü gibi ) hastalardır. Bu hastalar midelerinde yaşanan yanmaların sebebi ile sürekli olarak kusabilirler. Bu durumun en temel nedeni ise tüketilen yiyeceklere dikkat edilmemesidir.

   Devamlı Kusmak

   Gıda Zehirlenmesinin Yaşanması,

   Devamlı kusma sorunu yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi tüketilen besinlerden kaynaklanmaktadır. Özellikle de aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerin tüketilmesi oldukça tehlikeli olabilir. Zira mide rahatsızlığı yaşayan kimselerin bu tür besinlerden uzak durmaları şarttır. Aksi takdirde devamlı kusma sorunu sık sık yaşanabilir. Özellikle aşırı acı yiyeceklerin tüketilmesi mideye zor anlar yaşatabilir. Bu durum beraberinde devamlı kusmaları sebep olacaktır. Bu duruma hastaların çok dikkat etmeleri gerekir.

   Aynı zamanda devamlı kusmalar bayat yiyeceklerin tüketilmesi neticesinde meydana gelmektedir. Son kullanma tarihi geçmiş besinlerin tüketilmesi kusmaya sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra zehirli gıdaların tüketilmesi sorunu da devamlı kusmaya sebep olmaktadır.

   Devamlı Kusmaya Karşı Yapılması Gerekenler,

   Bu rahatsızlıktan muzdarip olan hastaların yapması gereken ilk şey hiç vakit kaybetmeden bir hekime başvurması gerekir. Özellikle sindirim sistemi organlarında yaşanabilecek sorunların tespit edilmesi gerekir. Bunun ile birlikte hastanın doktor tavsiyelerini harfiyen uygulaması gerekir. Verilen ilaçları almadır. Bunun yanı sıra şifalı bitkisel otları kaynatıp içerek midesini rahatlanması da devamlı kusma sorununa karşı iyi gelecektir. Ayrıca spor ve egzersizleri yapması da devamlı kusmanın önüne geçebilir. Bu tedbirleri almaları halinde hastanın bu rahatsızlıktan kurtulması mümkündür. Ancak tekrardan bu sorun meydana gelirse mutlaka doktora danışması gerekmektedir.]]> Kusma İshal Halsizlik https://www.kusma.gen.tr/kusma-ishal-halsizlik.html Wed, 21 Nov 2018 11:11:13 +0000 Kusma İshal Halsizlik, gibi şikâyetler daha çok çocukları etkilemekte fakat yetişkin kişilerde de görülebilmektedir. Kusma ishal halsizlik gibi sağlık sorunlarının hangi hastalık sebebi ile meydana geldiğini bulma Kusma İshal Halsizlik, gibi şikâyetler daha çok çocukları etkilemekte fakat yetişkin kişilerde de görülebilmektedir. Kusma ishal halsizlik gibi sağlık sorunlarının hangi hastalık sebebi ile meydana geldiğini bulmak ve ona göre bir tedavi yöntemi uygulamak gerekmektedir. Sağlık sorununun bu tür belirtiler göstermesi hastada sıvı kaybına sebep olacağı için bu durumun kontrol altında tutulması ve meydana gelebilecek sıvı kaybının önlenmesi gerekmektedir. Kusma ishal halsizlik gibi hastalık belirtilerinin bir hastalık değil, hastalık belirtisi olarak düşünülmesi gerekmektedir. Kusma ishal halsizlik ve benzeri rahatsızlık belirtileri bir anda meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra, bu belirtiler kusma, ishal ve halsizlik olmak üzere sırasıyla da olabilmektedir. Sulu dışkı ile birlikte sıklıkla tuvalete gitme ihtiyacı ile gelişen ishal durumu hastanı vücudunda sıvı kaybının meydana gelmesine neden olmaktadır. Dışkının katı olarak gelmesi normal çalışan bağırsakların besinlerde var olan sıvıyı çekmesinden kaynaklanmaktadır. Fakat kişinin ishal olması halinde bu besinler bağırsaktan hızlı bir şekilde geçmekte ve bu sebeple de sulu bir halde dışarı atılmaktadır. Bu durum halinde kişide mide bulantısı ile birlikte kusma ve halsizlik de görülebilmektedir. Ayrıca kişide karın ağrısı ile kramp meydana gelebilmektedir. Bu ve benzeri belirtiler olması halinde kişinin bol bol sıvı tüketmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, kişinin tükettiği besinlere, parazit ve bakterilere, aldığı ilaçlara ve tükettiği alkol miktarına da dikkat etmesi gerekmektedir.

   Kusma İshal Halsizlik Nedenleri Nelerdir

   Bu belirtilerin meydana gelme sebeplerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

   • Mide rahatsızlıkları ile alakalı olmayan sebepler
   • Akut gastrit rahatsızlığı
   • Helikobakter bakterileri, rotavirüs ve buna benzer etkenler sebebi ile meydana gelen enfeksiyonlar
   • Laktoz intoleransı
   • Birtakım ilaç çeşitleri
   • Kendini tekrar eden rahatsızlıklar
   • Mide gribi ve benzeri rahatsızlıklar
   • Kaygılı olma ve stres
   • Besin zehirlenmesi

   Daha çok kış ve sonbahar gibi soğuk mevsimlerde virüslerin de etki etmesi ile kişinin mide ve bağırsağında enfeksiyon meydana gelmektedir. Bu kişilerde hafif ateşin yanı sıra bulantı, kusma, karında ağrı, kramp ve ishal meydana gelir. Bu belirtilerin oluşmasına astrovirüs, rotavirüs ve norovirüs ve buna benzer virüs çeşitleri neden olup, bu belirtiler çoğunlukla en fazla 7 gün devam etmektedir. Bunun yanı sıra vücudun sıvı kaybı yaşaması sebebi ile kişide kendini halsiz hissetme sorunu meydana gelmektedir. Bu viral enfeksiyonların bulaşıcı olma özelliği bulunmaktadır. Virüs besinler aracılığı ile ya da rahatsızlığa yakalanan kişiler aracılığı ile çevreye yayılmakta ve başka insanlara da bulaşabilmektedir. Bu durum daha çok kalabalık yerlerde örneğin kreş ve okullarda ya da metrobüs gibi toplu taşıma araçlarında kolaylıkla meydana gelebilmektedir.

   Kusma İshal Halsizlik

   Kusma İshal Halsizlik Tedavisi,

   Bu belirtilere sahip kişilerin tedavi sürecinde ilk olarak hastadaki mide bulantısı sorununun en aza indirilmesi ve kusma ile ishal sebebi ile meydana gelen vücuttaki sıvı kaybı sorununun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Özelliklede çocuk yaştaki kişilerde ishal ve mide bulantısı ile gelen kusmayla beraber sıvı kaybı daha çabuk gerçekleşmektedir. Bu sebeple de bu tür belirtiler çocuklarda daha fazla risk taşımaktadır. Bu belirtileri gösteren kişiler ilaç ile tedavi edilmektedir. Hastalığın virüs sebebi ile meydana gelmesi nedeniyle hasta kişiye antibiyotik uygulanmamaktadır. Hasta kişide yüksek ateş ve benzeri belirtiler yok ise, bu hastalara ateş düşürmeye yarayan ilaçlar da verilmemektedir. Geçmiş olsun…

   ]]>
   Alkol Sonrası Kusmak https://www.kusma.gen.tr/alkol-sonrasi-kusmak.html Wed, 21 Nov 2018 16:37:54 +0000 Alkol sonrası kusmak, birçok insan alkol kullanmakta fakat her kullanan kişi ise alkolün, ne kadar zararlı olduğunu bilir. Genel olarak birçok kişi alkolü keyfi içmektedir. Alkol bağımlısı olmayan kişilerde bir çok bünye ise b Alkol sonrası kusmak,
   birçok insan alkol kullanmakta fakat her kullanan kişi ise alkolün, ne kadar zararlı olduğunu bilir. Genel olarak birçok kişi alkolü keyfi içmektedir. Alkol bağımlısı olmayan kişilerde bir çok bünye ise bunu kaldıramayabilir. Fakat bazı insanlar ise alkol içince tozunu abartıp mide bulantısına sebebiyet verir. Böylesi bir durumda ise ortaya çıkan manzara oldukça kötü sonuçlanmaktadır. İnsanlar bünyesi kaldırmadığı halde kadın ve erkek, bu konuda ısrarcı davranarak alkol tüketerek kendilerine zarar veriyor. Çok fazla tüketilen alkol ise kişilerde mide bulantısı sonucu kişi veya kişiler tarafından içilen alkol sonrası kusmak rahatlatır. Alkol kullanan kişilerde bağımlılık varsa kusma ise kişilerde görünmeyebilir.

   Bazı insanlar ise alkol kullandığı zaman, kendini kaybeder fakat bu hiç belli olmaz. Bulunduğu ortamda ise son derece hareketlerine dikkat ederek alkollü olduğunu yansıtmamaya çalışır. Kendi kontrolünü dikkate alarak ilgi çekmemeye çalışan kişiler alkolün etkisi ile etrafına zarar veren çoğunluktadır. Alkol kullanan kişiler bilmelidir ki alkol bulantı yapmaya başlamadan içmeye bırakılmalıdır. Bırakılmayan alkol etrafına ve kendisine kişi oldukça zarar verir. Bu sebeple bir insan bu şekilde etrafına ve kendine zarar veriyor ise alkolü kullanmamalıdır. Alkol sonrası kusmak ise oldukça kişiyi bulunduğu zor durumdan kurtarabilir. Bir çok kişi bilir alkol kullanan kişiler daha sonrasında ise sarhoş olduklarında ayılmaları için kahve yapılır ve içmesi sağlanır. Aksi taktirde kişi kontrolden çıkabilir.

   Alkol Sonrası Kusmak
   Alkol sonrası kusan kişiye ne yapmalı: alkol bağımlısı olan kişiler hemen her gün içer. Bu durum oldukça ortaya kimi zaman güldüren kimi zaman ise üzücü durumlara karşılaşılır. Alkol sonrası kişiye hemen bir ılık duş ve ardından ise bol köpüklü kahve yapılarak kişinin kendine gelmesi sağlanır. Böylelikle alkol sonrası kusan kişi kendisine yapılan yardımı belki fark etmeyecektir. Kendine gelince anlatacak biri, kişiye yaptığı saçmalıkları anlatarak nasıl bu kadar kontrolden çıktığını hatırlatır. Bir çok insan ise alkolün son derece bütün hastalıklara da davetiye çıkarıldığı bilerek içmeyi tercih ediyor. Sağlık açısından alkolün, vücuda hiç bir faydası yoktur.
   ]]> Kusma Yöntemleri https://www.kusma.gen.tr/kusma-yontemleri.html Thu, 22 Nov 2018 14:29:42 +0000 Kusma Yöntemleri, Gıdaların hazmedilmesi yaşamımız için oldukça önemli bir faaliyettir. Fakat her organda hazmedilmemiş gıdalar bulunabilmektedir. Bu hazmedilmeyen ve fazlalık olarak nitelendirilen gıdalar vücudun işleyi Kusma Yöntemleri, Gıdaların hazmedilmesi yaşamımız için oldukça önemli bir faaliyettir. Fakat her organda hazmedilmemiş gıdalar bulunabilmektedir. Bu hazmedilmeyen ve fazlalık olarak nitelendirilen gıdalar vücudun işleyişini bozabilecek bir takım hastalığa sebep olabilmektedir. Bu nedenle sindirilemeyen gıdalar vücudun düzeninin bozulmaması için dışarı atılması gerekmektedir. Çünkü vücuda zarar veren her madde, bu hazmedilemeyen gıdalardan oluşmaktadır. Hazmedilemeyecek kadar fazla yediğimizi hissettiğimizde ise çeşitli kusma yöntemlerinden faydalanarak atık gıdaları kendi çabalarımızla dışarıya atmamız gereklidir. Eğer bir kimsenin midesi çok dolu veya yediği bir yiyecek kişiyi rahatsız etti ise o kişiyi kusturmak gerekmektedir.. Eğer vücudunuzun herhangi bir bölgesinde ağrı bulunuyorsa yine kusma yöntemlerini deneyebilirsiniz. Kusmak vücuttaki organlarda bulunan ağrı, sızı, balgam veya yel gibi hisleri yok edici etkiye sahiptir. Ancak az sonra sayacağımız kusma yöntemlerini yapabilmek için bu işi iyi bilmek lazım olur. 

   Vücut içerisinde bulunan atığın vücuttan atılması için uygun yöntemler,

   • Beden içerisinde kişiye sıkıntı çıkaran maddenin ne olduğu bilinmesi gerekir. 
   • Atık maddeler vücuttan eksik bir şekilde atılırsa kusmanın hiçbir faydası olmaz; fazla madde atılmış ise vücuda zarar verilir.
   • Kusma yöntemleri kişiye göre uygulanmalıdır.
   • Vücuttan atılmak istenen maddeler iyice sindirime karışmadan atılmaya çalışılmamalıdır.

   Kusma yöntemleri  nelerdir

   Kusmak mideyi boşaltır ve temizler. İştahı yerine getirir. Karaciğer hastalıkları, sarılık, el - ayak titremeleri, felç, epidermal hastalıklar, cüzzam gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı olur. Uygun zamanda yapılırsa kulak çınlamasına, kulak sağırlığına, baş ağrısına da faydalı olabilmektedir. Fakat kusmak mideyi zayıflatır, diş ve göğüs bölgesinde ağrı yapabilir. Aynı zamanda kusma sırasında mide asidi ortaya çıkacağından dolayı dişlere zararlı olmaktadır.

   Kusma Yöntemleri

   Kusma yöntemleri

   • Her gün 30 gram susam yağı ile şarap veya sirkeyi karıştırarak içmelidir. Aynı zamanda bu 3 gün hamama gidip vücudunu yağlamalı, sulu çorba içmelisiniz. Bu kusma yöntemlerini yaptığı 3. gün sonunda kusmaya başlarsınız.
   • Dile parmak sokmak bilinen en iyi kusma yöntemlerindendir.
   Dereotu tohumu ile kusturucu ilaç malzemeleri,

   • 6 gram dereotu tohumu
   • 1 fincan su
   • 1 kaşık bal
   • Sirke

   Dereotu tohumu ile kusturucu yapılışı: 

   Dereotu tohumunu bir fincan su ile kaynatınız. Daha sonra bu kaynattığınız suyu süzünüz. Süzdükten sonra kalan dereotu tohumu kadar sirke ve bir kaşık bal ekleyiniz. Bu kusma yöntemi etkili olacaktır.

   Dereotu ve turp tohumu karışımı ile kusturucu ilaç malzemeleri,

   • 6 gram turp tohumu
   • 3 gram dereotu tohumu
   • Ekmek İçi
   • Bal

   Dereotu ve turp tohumu karışımı ile kusturucu ilaç yapılışı,

   Turp tohumu ile dereotunun tohumları dövülür. Bu karışıma ekmek içi karıştırılır. En sonunda bal da eklenerek, yemek öncesinde yenir. Yemeğin üzerine tuzlu balık yenirse kusulur.
   Buğday pişirilir ve içerisine dereotu tohumu veya turp tohumu dövülerek eklenir. Ayrıca nohut veya börülce yemeğine piştikten sonra bu malzemeler eklenebilir. Bu esnada yaş veya kuru incir yenilir. 

   • Limon suyu, su ve tuz karışımı da yine en iyi kusma yöntemlerindendir.
   • Tuzlu su içmekte en çok bilinen kusma yöntemlerindendir.
   ]]>
   Kan Kusmak https://www.kusma.gen.tr/kan-kusmak.html Fri, 23 Nov 2018 14:09:40 +0000 Kan kusmak, insanlarda çok sık karşılaşılmayan bir durumdur. Başlı başına bir problem olan bu durum sık sık meydana gelmediği gibi meydana gelmesi durumunda da insanlarda çok ciddi rahatsızlıkların bir göstergesi olarak düş Kan kusmak, insanlarda çok sık karşılaşılmayan bir durumdur. Başlı başına bir problem olan bu durum sık sık meydana gelmediği gibi meydana gelmesi durumunda da insanlarda çok ciddi rahatsızlıkların bir göstergesi olarak düşünülebilir. Bu nedenle kişilerde oluşan kan kusma durumunda acilen muayeneler gerekir. Bu muayeneler sonrasında ortaya çıkan sonuca göre kişide bu durum için önlemler alınabilir. Tıbbi olarak kan kusmak problemine "Hematemez" adı verilmektedir. Bu durum bazen o kadar ciddi durumlara bağlı olarak meydana gelir ki insanlarda hayati tehlikelerin bile göstergesi olabilir. Bu nedenle kan kusmak, insanlarda kesinlikle aciliyet gerektiren bir durumdur. Kan kusmak durumunda doktorların ilk kontrolleri fiziki olaraktır. Kişilerde fiziki kontrollerin yapılması sonrasında dahiliye olarak ilk önce ağız, mide, yemek borusu, ağız, boğaz ve ince bağırsağın ilk bölümleri kontrol edilir. Çünkü kan kusmak durumunun nedenleri genellikle bu organlarda oluşan etkenlerdir. Günümüzde sık görülmeyen kan kusmak problemi, bazen akciğerde meydana gelen bazı problemlerden dolayı oluşabilir. Bu nedenle ölümcül olan akciğer hastalıklarının da oluşması durumunda bir belirti olarak kan kusma durumu meydana gelecektir. Ölümcül bir durum olmasa bile en küçük ciğer üşütmesinde bile kişi sık sık öksürdüğü için ciğerleri tahriş olur ve kanamaya neden olur. Bu kanama uygun bir yerde bir miktar birikir ve bir süre sonra kişide kusmuk gibi çıkmaya başlar. Bu durumlar direk olarak kan kusmak ile karıştırılabilir. 

   Uyarı: Kan kusmak durumunda kişilerde direk olarak diğer belirtiler aranmalıdır. Çünkü bu gibi durumlar eğer ciddi bir problemin belirtisi olarak karşımıza çıkıyorsa genellikle kişide farklı belirtilerde karşımıza çıkacaktır. Böyle bir durumda kan kusmak problemiyle birlikte aynı zamanda baş dönmesi, mide bulantısı, hızlı hızlı nefes alıp verme, bulanık görme ve buna benzer bir rahatsızlık meydana geliyorsa durumun çok ciddi olduğunu anlayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda acilen uzman bir doktora gitmek sizler için çok iyi olacaktır .
   Kan Kusmak 
   Kan kusmak neden olur
   • İnsanlarda kan kusmak gibi bir problem bazen ince bağırsağın ilk bölümlerinde, yemek borusunda ve midede meydana gelen mide ülserlerinden kaynaklanarak ortaya çıkabilmektedir. Burada bulunan yaralar kanamalara neden olacak ve kişi bu kanamaları kusarak çıkaracaktır. 
   • Aşırı aspirin kullanımında da birçok kişi kan kusma durumu meydana gelir. Bu durum aspirin içerisinde bulunan maddelerin kanı cıvıtmasına bağlı olarak meydana gelmektedir. 
   • Mide veya yemek borusunda herhangi bir tümör, kitle ve herhangi bir polip varsa kesinlikle bu kan kusmak problemine neden olan etken olarak kişideki bu rahatsızlığı söyleyebiliriz.
   • Sık sık insanlarda karşılaşılan siroz rahatsızlığında da kan kusmak gibi rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. Tek bir nedene değil yüzlerce nedene bağlı olarak gerçekleşen kan kusmak rahatsızlığı için daha birçok etken neden olarak gösterilebilir. 
   • Gastrit ve diğer mide hastalıkları da kan kusmak sorununa neden olabilmektedir. 
   • Bazı insanlarda kan yutma gibi durumlar direk olarak kanın kusulmasına neden olacaktır. Özellikle ağzında ya da burnunda meydana gelen kanama nedeniyle bu kanın yutulması daha sonraki zamanlarda kan kusmak olarak ortaya çıkabilir. 
   • Uzun süreler boyunca kusan insanlarda da bir süre sonra tahriş olan yemek borusu ve diğer bölgeler direk olarak kanamaya neden olarak kan kusmak rahatsızlığına neden olacaktır. 
   • Bunların yanında ayrıca; Enfeksiyonlar, Pankreas kanseri, Mide kanseri, Aşırı alkol, Hepatit rahatsızlıkları, Karaciğer yetmezliği, Portal hipertansiyon sorunları kan kusmak rahatsızlığına neden olabilmektedir. 
   ]]>
   Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir https://www.kusma.gen.tr/bebeklerde-kusmaya-ne-iyi-gelir.html Sat, 24 Nov 2018 04:18:04 +0000 Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir, Bebeklerde kusma durumu ilk haftalarda oldukça sık görülür. Sıfır, yirmi dört aylık bebeklerde beslenme biçimine göre gelişebilen kusmayı engellemek için bebeğin beslenmesine son derece di Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir, Bebeklerde kusma durumu ilk haftalarda oldukça sık görülür. Sıfır, yirmi dört aylık bebeklerde beslenme biçimine göre gelişebilen kusmayı engellemek için bebeğin beslenmesine son derece dikkat edilmesi gerekir. Bebeklerde kusma genellikle bir yaş altı bebeklerde daha fazla görülmektedir. Aşırı derece bebeklerde kusma görülüyor ise mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ayrıca bebeklerin doğumdan sonra ilk bir iki hafta kusmaları normal olmaktadır. Bebeklerde kusmaya iyi gelen önemli bir nokta ise ilk altı ay içerisinde bebeklerin sadece anne sütü ile beslenmesi bebeklerde kusma problemi için çok önemlidir. Anne sütü dışında bebeklere ek besinler verilmesi durumunda kusma problemi ile fazla karşılaşılmaktadır. Bu süreçte bebeklerin yeni besinlere alışma süreci aşırı derecede kusma ile görülür. Sıfır yaş grubu bebeklerde günde birden fazla görülen kusmalarda vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

  Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir

  Bebeklerde kusmanın önüne geçebilmek için bebeğe verilen mamalara ve mamanın çeşidi ile bebeğin beslenme biçimine dikkat edilmesi gerekir. Bebeklerde kusma genelde mide bulantısından bağımsız bir şekilde gerçekleştiği gibi aynı zamanda mideyi yatıştırıcı yiyecekler bebeklerde kusmaya iyi gelmez.
  Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir
  • Bebeğin sık aralıklar ile az bir şekilde beslenmeleri bebeklerde kusmanın azalmasını sağlar.
  • Ek besinlere geçen veya anne sütü ile bebekleri besler iken bebeğin sakin olmasına dikkat edin. Eğer bebek ağlıyor ise veya mamayı ret ediyorsa kesinlikle zorlanmamalıdır.
  • Biberon deliği fazla büyük olmayan biberonlar da bebeklerde kusmaya neden olur. Bebeğin devamlı hava yutması, gaza sebep olabileceği gibi; aynı zamanda bebekte çok fazla gaz birikmesi kusmaya yol açar.
  • Bebeğe bir öğünde aşırı besin verilmemeye çalışılmamalıdır. Bebek yemek yemeye karşı isteksizleşme başladıktan sonra zorlanmamalıdır.
  • Bebeğin enfeksiyon kapmış olması durumu soğuk algınlığı veya grip gibi hastalıklara yakalanmış olması da kusmaya neden olur. Böyle durumlarda bebeği besler iken dikkatli olunmalıdır.
  • Bebeğin beslenme esnasında yuttuğu havanın geri dışarı çıkması çok önemlidir. Bu sebep ile yemekten kısa bir süre sonra bebeğin gazının çıkarılması gerekir.
  • Bebeğin beslendikten sonra veya emzirildikten sonra çok fazla hareket etmesi midesinin bulanmasına neden olur. Bebek yemek yedikten sonra havaya zıplatılmamalı, yavaşça yatırılmalı veya oturtulmalıdır. 
  ]]> Çocuklarda Aşırı Kusma https://www.kusma.gen.tr/cocuklarda-asiri-kusma.html Sun, 25 Nov 2018 00:05:29 +0000 Çocuklarda aşırı kusma, midenin kendi kendini boşaltma hissidir. Kusma çocuklarda sıkça rastlanılan bir durumdur çoğu zaman tehlike arz etmez fakat aşırı kusma gözlemlenmesi ve kusmanın fışkırır boyutta olması doktor göz Çocuklarda aşırı kusma, midenin kendi kendini boşaltma hissidir. Kusma çocuklarda sıkça rastlanılan bir durumdur çoğu zaman tehlike arz etmez fakat aşırı kusma gözlemlenmesi ve kusmanın fışkırır boyutta olması doktor gözlemi gerektirmektedir. Kusma, herhangi bir nedenle midede bulunan içeriğin karın kaslarının kasılmasıyla dışarı atılmasıdır. Çocuklarda kusma aniden oluşabilir. Herhangi bir hastalık belirmeden çocukta oluşan kusmanın  sebepleri arasında boğazına herhangi bir maddenin gitmesi yada boğazın yemek sırasında bir besinle tıkanıp birden açılması olabilir. Bunun yanı sıra iştahsız çocukların yemeğe zorlanması yemenin ardından kusmaya neden olur fakat bu tür kusmalar devamlılık göstermez. Çocuklarda aşırı kusma genellikle çeşitli enfeksiyon oluşumlarından kaynaklanmaktadır. Çocuğun vücudunda oluşan enfeksiyon veya iltihaplanma çocuğun devamlı olarak kusmasına neden olur.devamlı ve aşırı kusmalar boğaz iltihaplanması, kulak, bağırsak ve vücudun herhangi bölgesinde bulunan iltihaplanma sebebiyle oluşmuş olabilir ve çoğu zaman kusmalar eşliğinde çocukta ateş yüksekliği de gözlemlenir. Çocuklarda aşırı kusma 2 saati geçerse daha fazla zaman geçirmeden doktora gidilmelidir. Çocuğa yapılacak tahliller sonrasında kusma nedenleri öğrenilmekte ve tedavisi uygulanmaktadır.

  Çocuklarda aşırı kusma nedenleri:
  • İdrar yolları enfeksiyonu
  • Orta kulak enfeksiyonları
  • Bulaşıcı hastalıklar
  • Zehirlenme durumları
  • Üşütme ve soğuk algınlıkları
  • Boğaz enfeksiyonları
  • Mide bozulması
  • Merkezi sinir sistemi ile alakalı durumlar
  • Apandist 
  Çocuklarda aşırı kusma önem arz etmeyen üşütme ve küçük enfeksiyonlardan gözlemleniyorsa:
  • Çocuğu yemek yemeye zorlamamalısınız.
  • Çocuk kustuktan en az 1 saat sonra bir şeyler yemelidir
  • Çocuğun su içimleri azar azar olmalıdır
  • Çocuk ilk etapta suyu kustu ise tekrar su yada yiyecek vermek yerine biraz daha beklenmelidir.
  • Çocuk yiyecek istediğinde ağır ve yağlı yiyecekler sunum yapmamalısınız. Bunun yerine hafif ve kolay hazmedilen besinler tercih etmelisiniz 
  • Kusma olan çocuklara katı yiyecekler yerine çorba, yarım bardak ılık süt gibi sıvı besinleri az olarak vermelisiniz
  Çocuklarda Aşırı Kusma
  Çocuklarda aşırı kusma durumunda doktora gidilmesi gereken durumlar:
  • Çocuk 6 yaşından küçük ise ve kusma birkaç saatten uzun sürdü ise
  • Kusmuk kesik kesik ise ve kan içerisinde gözlemleniyorsa
  • Kusmanın rengi yeşil veya sarı ise
  • Kusmanın eşliğinde ishal çocukta var ise
  • Sıvı kaybı bulguları hissediliyorsa
  • Kusma eşliğinde çocukta ateş ve döküntü var ise
  • Çocuğun kusma sonrası halsizliğinin uykudan uyanamaması boyutunda olması
  • Çocukta travma sonrası kusmalar başladı ise
  • Çocukta kusma eşliğindeki karın ağrısının 2 saatten uzun sürmesi
  • Çocukta kusma sonrası dalgınlık, sayıklama ve sersemleşme gözlemlenmesi
  • Diğer kusma sonrası oluşan ilgi çeken durumlar
  ]]>
  Çocuklarda Bulantı Kusma https://www.kusma.gen.tr/cocuklarda-bulanti-kusma.html Sun, 25 Nov 2018 20:00:24 +0000 Çocuklarda Bulantı Kusma, Mide bulantısı, midenin kendi kendini boşaltmak istemesi hissidir. Kusma herhangi bir sebepten mide de bulunan içeriğin karın ve mide kaslarının kasılımıyla birlikte dışarı at
  Çocuklarda Bulantı Kusma, Mide bulantısı, midenin kendi kendini boşaltmak istemesi hissidir. Kusma herhangi bir sebepten mide de bulunan içeriğin karın ve mide kaslarının kasılımıyla birlikte dışarı atılmasıdır.

  Çocuklarda Bulantı Kusma Nedeni

  Çocukta bulantı ve kusmanın sebepleri çok çeşitlidir. Bunlar İdrar yolu ve orta kulak iltihaplanması, kızamık, menenjit gibi rahatsızlıklardır. Aynı zamanda bulaşıcı bir hastalık sonucu da olabilmektedir. İltihaplanma sonucu gelişen bulantı ve kusmalarda çocuğun muayene edilerek ve gerekli görülürse tedavinin uygulanması için anti emetiklerin (bulantı ilaçları) verilmelidir. Bulantı ve kusma kesici ilaçları ailenin kendi kendine kullanması yanlıştır.

  Zehirlenmeler de önemli bir bulantı ve kusma sebebidir. Çocukluk dönemi zehirlenmelerinde her zaman kısa zamanda teşhis koymak mümkün olmayabilir. Çünkü aile çocuğun neye maruz kaldığını bilmeyebilir. Birden bulantı ve kusmaya başlayan kusma için başka neden bulunamayan, özellikle 01-11 yaş aralığındaki çocuklarda zehirlenme olasılığı düşünülmelidir. Besin zehirlenmeleri de kendini bulantı ve kusma ile belli edebilir. Mide bulantısı ve kusma genelde bozuk yiyecek yendikten 6-48 saat sonra başlar ve bu belirtiler 1-2 gün içinde kendiliğinden geçmesi mümkündür. Bulantının geçmediği ve kusmanın devam ettiği durumlarda, çocuğun karnında şişlik ve kakasında kan var ise, bunun yanında sıvı kaybı belirtileri de görülüyorsa bu acil durum göstergeleridir. Mutlak uzman hekime müracaat edilmelidir. Merkezi sinir sistemini ilgilendiren bir takım olaylar bulantı ve kusma nedenidir. Beynin darbe alması, beyinde tümör, iltihaplanma veya başka bir nedenle kafa içi basıncının artmış olması (beyin kanamaları vb.) bulantı ve kusma nedeni olabilir. Hekiminiz tarafından merkezi sinir sistemi ile ilintili bir bulantı ve kusma düşünülüyorsa, hastanın nörolojik muayenesi ve MR ya da tomografisi istenebilir.

  Mide ve bağırsak hastalıkları, apandisit bulantı ve kusmalara neden olabilirler. Özellikle apandisit rahatsızlığı durumunda vakit kaybetmeden çocuğun ameliyata alınması gerekmektedir. Tansiyon yüksekliği çocukluk çağında bulantı ve kusma nedeni olabilir. Kusan çocuklarda tansiyon verileri dikkate alınmalıdır. Bulantı ve kusma ile birlikte ağızda aseton kokusu, bol su içme, sık idrara çıkma, ağız kuruluğu gibi bulgular varsa çocuk diyabeti şüphesi göz ardı edilmemelidir. İbuprofen ya da aspirin gibi lipit yapısında olan, entienflamatuar ilaçlar mide astarını tahriş edebilmekte ve mide bulantısı ve kusmaya neden olabilmekte.

  Çocuklarda Bulantı Kusma
  Bazı psikolojik ya da sosyal sorunları olan çocuklarda bulantı kusma görülebilir. Örneğin Bazı çocuklar heyecanlandıklarında, okulla ilgili sorunu olan veya okula gitmek istemeyen çocuklarda mide bulantısı veya kusma görülebilir. Sevmediği ve istemediği bir şeyin çocuğa zorla yedirilmeye çalışılması da bulantı ve kusmaya neden olmaktadır. Yeme sorunu olan iştahsız çocuklar genellikle zorla yedirildikleri için bir süre sonra bulantı ve kusma belirtileri göstermeleri olasıdır. Normal iştahlı çocuklarda yemek miktarını iyi ayarlamak çok önemlidir. Anne eğer, çocuğa gerekenden veya kabul edebileceğinden fazla ölçüde besin verirse çocuk kusabilir.

  Çocuklarda Bulantı Kusma Tedavisi; Çocuklarda bulantı kusma bir hastalık değil, sadece neden olduğunu gösteren belirtidir. Bulantı ve kusmanın ortadan kaldırılması yeterli değildir. Bulantı ve kusmaya neden olan hastalığın tespit edilip tedavi edilmesi gerekir. Öte yandan mide bulantısı ve bulantı ve kusma belirtilerinin kontrolü hem sıvı kaybının önlenmesi, hem de rahatlık açısından oldukça mühimdir. Sıvı kaybı, mide bulantısı ve kusmayı daha da kötüleştirebilir. Bulantı ve kusmanın belirtilerinin önlenmesi için ilaç tedavileri mevcuttur. Fakat ilaç k]]> Gebelikte Kan Kusmak https://www.kusma.gen.tr/gebelikte-kan-kusmak.html Mon, 26 Nov 2018 02:42:39 +0000 Gebelikte kan kusmak: aşırı kusma sonucunda nadir olarak gözlemlenmektedir. Şiddetli ve aşırı kusmalar sonucunda oluşabilecek bir durum olarak kabul edilmektedir. Gebelikte bulantı ve kokulardan tiksinme gibi şikayetler, fizyolojik Gebelikte kan kusmak: aşırı kusma sonucunda nadir olarak gözlemlenmektedir. Şiddetli ve aşırı kusmalar sonucunda oluşabilecek bir durum olarak kabul edilmektedir. Gebelikte bulantı ve kokulardan tiksinme gibi şikayetler, fizyolojik estradiol ve HCG hormonların artışının normalden fazla salgılanması ile oluşmaktadır. HCG hormonları normal seviyede salgılanmasına rağmen anne adayında kusma ve tiksinme gözlemleniyorsa bu anne adayının bireysel duyarlılığının yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Şiddetli kusma ve bulantı genellikle erken yaşlarda ilk gebeliğini yaşayan anne adaylarında gözlemlenmektedir. Aşırı mide bulantısı ve kusma yaşanması yemek borusunda tahrişe neden olmaktadır. 

  Anne adayındaki  kusma sırasında aşırı zorlanmalar gebelikte kan kusma probleminin yaşanmasına neden olmaktadır. Gebelikte kan kusmak yemek borusundaki ve boğazdaki tahrişlerden meydana gelmektedir. Mide içerisindeki safranın asit ve yakıcı madde içermesi ve aşırı kusma nedeniyle günde belli sayılarla yemek borusuna ve boğaza temas etmesi anne adayının kanlı kusmasına neden olmaktadır. Gebe olan anne adayının genellikle sabahları safra kusması mide içindeki asitli ve yakıcı suyun yemek borusuyla bire bir temasına neden olur. Bu durumun yaşanmaması için gebe olan anne adayının midesini boş bırakmaması gerekmektedir. Yemek borusuyla temas eden safra sıvısı tahrişe sebep olduğu için anne adayı tekrar tekrar kusma anlarında zorlanmayla karşılaştığı için kusma sırasında tahriş olan bölgelerde kanama oluşur .Anne adayının sürekli kusması kilo kaybına neden oluyorsa ve ilaçsız önerilen tedaviler işe yaramıyorsa doktora başvurulur. Gebelikte kan kusmak doktor yardımı almayı gerektirmektedir. Gebe olan anne adayına serum ve ilaçlarla müdahale edilecektir. Bulantı giderici olarak anne adayına tablet yada fitil şeklinde ilaçlar verilir. B vitamini takviyesi yapılır fakat gebe olan anne adayında güçten düşme halsizlik ve demir eksikliği belirgin bir şekilde gözlemleniyorsa yatış yapılarak serumlarla iyileştirme hedeflenebilir.

  Gebelikte Kan Kusmak
  Gebelikte kan kusmak için engelleyecek tedbirler alırken kusmayı en aza düşürmek için tedbirler alınmalıdır. Bu tedbirlerden bazıları:
  • Sabahları uyanır uyanmaz yataktan kalkmak yerine 5-10 dakika vücut dengenizin yerine gelmesini beklemelisiniz
  • Baş ucunuzda kraker yada tuzlu bisküvi gibi ürünler bulundurulmalıdır.
  • İlk aylar fazla yemek yemekten kaçınmak gerekmektedir.
  • Yemek öğünlerinde ağır yağlı ve kızartma türü yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir
  • Hafif yağsız ve az kalorili yiyecekler tercih edilmelidir.
  • Hızlı ve ani hareketler baş dönmesini ve midedeki hareketliliği arttırarak kusmaya sebep olabilir.bunun için hızlı ve ani hareketlerden kaçınmak gerekmektedir.
  • Mümkün olduğunca yemek hazırlandıktan sonra yemeğe oturup doyduğunuz anda yemek bulunan odayı terk etmenizde fayda vardır.
  • Havadar ve ferah ortamlarda bulunmayı tercih etmelisiniz
  • İstirahat etmeli ve bolca dinlenmelisiniz.
  • Midenizi boş bırakmamalısınız azda olsa bir şeyler tüketmelisiniz.
  ]]>
  Nasıl Kusulur https://www.kusma.gen.tr/nasil-kusulur.html Mon, 26 Nov 2018 09:02:31 +0000 Nasıl Kusulur, Kusmak, mideyi rahatsız eden bir yiyecek, içecek ve görüntü nedeniyle midenin kasılarak içerisindekileri ağız yolu ile dışarı çıkartması olayına denmektedir. Genellikle istem dışı olarak gerçek Nasıl Kusulur, Kusmak, mideyi rahatsız eden bir yiyecek, içecek ve görüntü nedeniyle midenin kasılarak içerisindekileri ağız yolu ile dışarı çıkartması olayına denmektedir. Genellikle istem dışı olarak gerçekleşse bile, bazı zamanlar bilerek ve isteyerek kusmanın da birçok yararı olabilmektedir.

  Neden Kusulur

  • Soğuk algınlıkları ve gripler en çok kusmaya neden olabilen sorunlardır.
  • Zehirlenmeler nedeniyle kusulabilir.
  • Zehirli  veya bozulmuş gıdalar kusmaya neden olabilir.
  • Bazı ilaç yan etkileri kusmalara neden olabilir.
  • Gıda hassasiyetleri kusmaya neden olabilir.
  • Migren ağrıları,
  • Farklı tür baş ağrıları,
  • Beyin-damar hastalıkları,
  • Araba, dolmuş, otobüs, gemi gibi taşıtların tutması,
  • Gastrit veya ülser gibi mide-bağırsak olayları,
  • Mide kanamaları,
  • Kansızlık,
  • Bazı karaciğer hastalıkları,
  • Sarılık,
  • Nadir de olsa tiroid fonsiyon bozuklukları,
  • Hamilelik,
  • İntihar yoluyla fazla ilaç kullanımı

  Gibi nedenler kusmaya neden olabilen sebeplerden bazılarıdır.

  Kusmak başlı başına bir hastalık olmadığından, hastalıklara karşı bir ön belirti olarak görülmesi doğru olacaktır. Her zaman sekonder bir nitelik taşımaktadır. Bu nedenle tedavi edilebilmesi için ilk öncelikle kusmaya neden olan sorunun saptanması gerekmektedir.

  Fakat bazı durumlarda, kişinin bedenine zarar verecek bir madde yenildiği veya içildiği zamanlarda veya yanlışlıkla zararlı bir madde yutulduğu zamanlarda kişileri kendi çabamızla kusturmaya çalışmalıyız. İntihar amaçlı gerçekleşen fazla ilaç alma veya zehir içme gibi durumlarda da kişiler kustuulmalıdır. Ya da kişi çok fazla yemek yediği zamanlarda, yediklerinin bir miktarı hazmedilemeyeceğinden dolayı vücuda hastalık yapıcı bir etki sağlayacaktır. Bu da çok ciddi sorunlara yol açabilecektir. Bu gibi durumlarda kişinin kusturulması en iyi çözümdür.

  Nasıl Kusulur

  Acil durumlarda “nasıl kusulur” diye düşünmemeniz için aşağıya birkaç kusma yöntemi yazacağız. Fakat bu yöntemler kesinlikle ve kesinlikle zayıflamak amaçlı yemekten sonra kusmak adı verilen bulimia nevroza hastalığında kullanılmamalıdır!

  Nasıl Kusulur

  • Boğazda bulunan küçük dile, parmak sokularak kusmak sağlanabilir.
  • Limon suyu, su ve tuz karışımı kusmanızı sağlayacak bir başka yöntem olarak sayılabilir.
  • Ara öğünlerde 2-3 adet nergis soğanı yemek kusmayı kolaylaştıran yöntemlerdendir.
  • Tuzlu su içmek kusmayı sağlayan ve en bilinen yöntemlerden biridir.

  ]]>
  Yeşil Kusmak https://www.kusma.gen.tr/yesil-kusmak.html Tue, 27 Nov 2018 00:35:23 +0000 Yeşil kusmak, her yaştan kadın ve erkeğin başına gelebilecek bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Kustuğunuzda kusmuk renginin yeşil olması size bu duruma neden olan sebepler konusunda bilgi verebilmektedir. Sadece yeşil re Yeşil kusmak, her yaştan kadın ve erkeğin başına gelebilecek bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Kustuğunuzda kusmuk renginin yeşil olması size bu duruma neden olan sebepler konusunda bilgi verebilmektedir. Sadece yeşil renkte değil, sarı renkte ya da kanamalı kusmalar gibi çeşitli sorunlar da farklı hastalıkların habercisi olabildiğinden bu konularda dikkatli olunması gerekmektedir. 

  Kişinin kusmuğu yeşil renkte ise bağırsak tıkanması sorunu ile karşı karşıya olduğunu düşünebilirsiniz. Kabızlık gibi bir rahatsızlığa bağlı olarak da çıkabilen bağırsak tıkanması sorunu, ince ve kalın bağırsakların doğru şekilde büklüm yapmamasına bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bağırsak malrotasyonu adı verilen bu durum her 500 bebeğin birinde görülebilecek bir durumdur. Bağırsak tıkanmalarının %5'inden de bu rahatsızlık sorumludur. 

  Yeşil kusmak ya da kusmukta yeşil renk görmek hemen doktora başvurulması gereken bir durumdur. Yeşil kusmuğun fışkırma şeklinde çıkması da mide çıkışında bir tıkanıklık olduğu anlamına gelebileceğinden bu durumda da yine doktora başvurmak gerekmektedir. Böylelikle doktor hangi sebeple kusmukta yeşil rengin görüldüğünü tespit ederek en kısa sürede tedavisini gerçekleştirerek bebeğinizin sağlığının yerine gelmesini sağlayacaktır. Aynı şekilde yetişkinlerde de kusmuğun yeşil görülmesi durumunda en kısa sürede doktora başvurulması gerekmektedir.

  Yeşil Kusmak
  Bebek ya da yetişkin fark etmeksizin yeşil kusmak halk arasında safra kusmak olarak bilinen de bir durumdur. Besin zehirlenmesi gibi durumlarda da böyle bir sorunla karşılaşılması söz konusu olabilmektedir. Zehirlenmelerde pek çok kişi kusmanın kişiyi rahatlattığını düşünerek doktora gerek kalmadığını düşünüyor olsa da bu durumun doktor kontrolünden geçmeyi gerektiren bir hal olduğunu görebilmek mümkündür. Bu bakımdan asla hafife alınmaması gereken bir durum olduğunu söyleyebiliriz.
  ]]>
  Çocuklarda İshal Ve Kusma https://www.kusma.gen.tr/cocuklarda-ishal-ve-kusma.html Tue, 27 Nov 2018 15:32:04 +0000 Çocuklarda ishal ve kusma, genellikle birlikte görülen sağlık sorunları arasında yer alır. Gün içinde üç defadan fazla sulu dışkılama olması, anne sütüyle beslenenlerde normalden daha sulu dışkılama olması, kusmanın olma Çocuklarda ishal ve kusma, genellikle birlikte görülen sağlık sorunları arasında yer alır. Gün içinde üç defadan fazla sulu dışkılama olması, anne sütüyle beslenenlerde normalden daha sulu dışkılama olması, kusmanın olması çocuklar açısından risk oluşturur. Bu sorunlar yetişkinlerde de görülse, genellikle daha kolay düzelebilir. Ancak çocuklarda bazı hastalıkların belirtisi şeklinde de meydana gelebileceğinden, mutlaka dikkate alınmalı ve doktora gidilmelidir. Özellikle gaz sancısı, karın ağrısı, karında sıkışma, bulantı ve kusma etkilerinin birlikte görülmesi halinde hiç ihmal edilmemelidir.

  Çocuklarda ishal ve kusma nedenleri nelerdir
  • Besin zehirlenmesi
  • Çeşitli bağırsak enfeksiyonları, bakteriler, virüsler, parazitler ve mikropların etkisiyle
  • Dişlerin çıktığı döne
  • Bağırsakların yapısında, işlevinde sorun yaratan hastalıklar
  • Süt ve süt ürünlerine karşı gelişen tahammülsüzlük
  • Doğuştan olan bazı metabolik hastalıklar
  • İshal ve kusma etkisi gösterecek besinlerin tüketilmesi, beslenmede çok sulu yiyeceklerin tüketilmesi
  • Besinlere karşı hassasiyet olması
  • Çocuklardaki antibiyotik tedavisi
  • Alt ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının etkisiyle çocuklarda ishal ve kusma etkisi ortaya çıkabilir.
  Çocuklarda ishal ve kusma belirtileri nelerdir

  Çocuklarda görülen ishal ve kusma hiç beklemediğiniz zamanlara ortaya çıkabilir. Ancak en fazla yaz döneminde etkili olabilir. Çünkü sıcaktan dolayı besinlerdeki bozulmanın daha fazla görülmesi, tatile çıkışta ortamların hijyenik olmadığı gibi durumlar, beslenme alışkanlıklarındaki mecburi değişimler ishal ve kusmanın gelişmesinde etkili olabilir. Çocuklarda karın ağrısı, huzursuzluk, ishal, kusma, dışkılamanın artması, gaz sorunu gibi belirtiler ortaya çıkar.

  Çocuklarda ishal ve kusma ciddi bir belirti olabilir

  Bu sorunlar çocuklarda akut veya kronik etkili olabilir. Normalde yetişkinlerde görülen ishal ve kusma sebepleri çocuklarda da ekili olur. Fakat çocuklardaki akut ishal vakalarında rota virüs enfeksiyonları etkili olabilir. Bu enfeksiyonlar 5-8 günde gelişir. Çocuklarda ishal ve kusma etkili şekilde görülür ve bilinçsizce ilaç kullanımından sakınılması gerekir. Bu sorunlar yani ishal ve kusma çocuklarda kısa sürede dehidrasyona neden olabilir. Bu oldukça ciddi bir tehlikedir. Çocuklarda ölüm dahil önemli sağlık sorunlarının yaşanmasına yol açabilir. Bu nedenle çocuklarda ishal ve kusma görüldüğünde, aşağıdaki belirtilerde oluyorsa hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.
  • Dışkının siyah renkte olması, sümüksü maddelerin, kanın bulunması halinde
  • Çocuğun ateşinin 38,5 derecenin üzerine çıkması
  • İshal ve kusmanın 24 saat içinde geçmemesi halinde
  • Çocukta dehidrasyon belirtileri ortaya çıktıysa, hemen bir hastaneye gidilmelidir.
  Çocuklarda İshal Ve Kusma
  Çocuklarda ishal ve kusma etkisiyle dehidrasyon oluşması halinde, idrar azlığı, sersemlik, idrar renginin koyulaşması, halsizlik, ciltte kuruma gibi belirtiler ortaya çıkar. Ayrıca ağlarken çocuğun gözyaşının olmaması, yanak ve gözlerde çökme, dilde kuruma gibi belirtiler, bez bağlanan çocuklarda en az 3 saat altına yapmama, ciltte esneklik kaybı gibi ciddi sorunlarda gelişebilir. Bunların ihmal edilmemesi önemlidir.

  Çocuklarda ishal ve kusma tedavisi

  Çocuklarda sebebi ne olursa olsun, ani gelişen ishal ve kusma tedavisinde amaç aynıdır. Çocuğun vücudunda sıvı kaybına neden olan ishal ve kusmanın çok tehlikeli olduğu söylenebilir. Bu yüzden öncelikle sıvı takviyesi yapılmalıdır. Özellikle 1 yaş altı çocuklara, dışkılaması ve kusması günde 8 defayı bulan çocuklarda, ishal ve kusma sonrasında çocuğun beslenmeden kesilmesi gibi durumlarda dikkatli olunmalıdır. Vücudun kay]]> 1 Yaş Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir https://www.kusma.gen.tr/1-yas-bebeklerde-kusmaya-ne-iyi-gelir.html Tue, 27 Nov 2018 22:41:25 +0000 1 yaş bebeklerde kusmaya ne iyi gelir; bebeklerde kusma ilk haftalarda sık görülmektedir. Büyüdükçe kusma azalmaktadır. Karın kaslarının ani bir şekilde kasılması sonucunda mide içerisindekilerin ağız yoluyla dışarı atılm 1 yaş bebeklerde kusmaya ne iyi gelir; bebeklerde kusma ilk haftalarda sık görülmektedir. Büyüdükçe kusma azalmaktadır. Karın kaslarının ani bir şekilde kasılması sonucunda mide içerisindekilerin ağız yoluyla dışarı atılması olayına kusma denir. 1 yaşından büyük bebeklerde kusma daha nadir görülür. Normal kusmalar bebeğin gelişimini etkilememektedir. Eğer bebek besinleri istemiyor, solgunluk, terleme, huzursuzluk yaşıyorsa midesi bulanıyor demektir. Bebeğin yağlı besinler tüketmesi, yeni bir gıda verilmesi veya bebeğin çok yedirilmesi durumunda kusma görülebilir. Ayrıca bebeğin yanlış beslenmesinden dolayı da kusma gerçekleşebilir. Aşırı yavaş veya aşırı hızlı emen bebeklerde ve gazı çıkarılmayan bebeklerde de görülmektedir. Bunların dışında başka hastalıkların da habercisi olabilir. Bazıları; süt alerjisi, doğuştan gelen hastalıklar, sindirim sistemine bulaşan virüsler, çeşitli enfeksiyonlar, reflü gibi mide rahatsızlıkları kusmanın nedenlerinden olabilmektedir. Anne sütüyle beslenen bebekler, biberonla beslenenlere göre daha az kusma görülmektedir. Çünkü emen bebekler çok fazla beslenmediği ve daha az hava yuttukları için kusma az görülür.

  1 Yaş Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir1 yaş bebeklerde kusmaya iyi gelecek yöntemler;
  • Bebeklerin beslenme saatinde huzurlu ve sakin şekilde geçirmelidir. Bebek ağlıyorsa ya da mamayı reddediyorsa onu zorlamayın. Bebeğin sakinleşmesini sağlamalısınız.
  • Bebeğin ateşine bakılmalı ve ateşi varsa düşürülmelidir.
  • Emzirme işi bittikten sonra bebeği sallamayın ve hoplatmayın.
  • Beslenmeden sonra bebeğin 15-20 dakika oturmasını sağlayın.
  • Bebeğin beslenme sırasında yuttuğu havayı, geğirme yoluyla çıkarmasını sağlayın.
  • Biberon kullanan bebeklerde biberon deliğinin boyutu önemlidir. Biberonun deliği bebeğe göre ayarlanması gerekir.
  • Bebeğin sık aralıklarla, az az beslenmesi kusmasını engelleyebilir.
  Bebeklerde kusmayı engellemek için verilen mamanın türüne ve beslenme şekline dikkat edilmesi gerekir.Bebeklerde kusmaya iyi gelen gıdalar yedirilmelidir. Bebeklerde sürekli kusma kilo kaybına, vitamin ve minerallerin sürekli kaybedilmesine yol açacaktır. Bu sebepten dolayı 1 yaşından büyük bebeklerin sürekli kusması ciddiye alınmalıdır.
  ]]>
  Kusarak Zayıflama https://www.kusma.gen.tr/kusarak-zayiflama.html Wed, 28 Nov 2018 09:56:21 +0000 Kusarak Zayıflama, son yıllarda genç kızların sıklıkla başvurduğu, son derece zararlı ve ciddi hastalıklara yol açan asla tavsiye edilmeyen bir yöntemdir. Kişinin yemek yedikten sonra kendi isteği ile kusması alınan besinlerin Kusarak Zayıflama, son yıllarda genç kızların sıklıkla başvurduğu, son derece zararlı ve ciddi hastalıklara yol açan asla tavsiye edilmeyen bir yöntemdir. Kişinin yemek yedikten sonra kendi isteği ile kusması alınan besinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak kilo vermeyi gerçekleştirse bile uzun dönemde bu yöntemi kullanmak geri dönüşü zor hastalıklara sebebiyet verebilir.

  Kusarak Zayıflama Nedir Zararları Nelerdir:

  Son yıllarda özellikle genç nüfusun sıklıkla yaşadığı obezite problemi çeşitli zayıflama yöntemleri arayışına sebep olmuştur. Bu yöntemler eğer bir uzman yardımı ile olursa olumlu sonuçlar verebileceği gibi, bazı yöntemler ise son derece zararlı ve kişinin sağlığını ciddi oranda bozan hastalıklara yol açabilir. Kusarak zayıfla da bunlardan biridir. Genç nüfusun özellikle Avrupa ve Amerika da son yıllarda hızla kilo alması önüne geçilemez bir sorun olmaya başlamıştır. Fast food diye tabir edilen hazır gıda sanayisinin yaptığı atak sebebi ile abur cubur türü beslenme ergenlik döneminde hatta daha öncesinde çocukların hızla kilo almasına sebep olmaktadır. Kilo alımı önüne geçilmez ise hızla devam eder ve ergenlik döneminde öteki yaşıtlarının görüntüsüne özenmeye başlayan gençleri çeşitli kilo verme yöntemlerini aramaya yönlendirir.  
  Kusarak zayıflama, kişinin istediği kadar yemek yemesi ve sonrasında kendi isteği ile yediklerini kusarak dışarı çıkarması yöntemidir. Bu yöntemin amacı, yenilen besinlerin sindirilmesini engelleyip kilo alımının önüne geçmektir yine aynı yöntemle beden yeni besin alamadığı için mevcut depolarından harcayarak kilo vermeye başlar. Kusarak zayıflama yöntemi temelde başarılı olsa da uzun vadede istenmeyen sonuçlara yol açar. Bunlardan en belirgin olanı blumia hastalığıdır. Kişi sürekli yediklerini kusma yöntemi ile dışarı atıyorsa bir süre sonra gevşeyen mide kasları kendisi istemese bile alınan besinleri reddederek dışarı atmaya başlayacaktır. Bu durum vücudun gerekli vitamin ve mineralleri almasını engelleyecek ve metabolizmik hastalıklara sebep olacaktır. Beden kusmaya ve beslenmemeye devam ettikçe önce fizyolojik ve sonra psikolojik olarak çökecektir. Tedavisi uzun zaman alan ve kişiyi sosyal hayattan koparan zor bir hastalıktır.
  Bir diğer kusma ile zayıflama yöntemi sonucu oluşan hastalık ise anorexia dır. Bu hastalıkta uzun süre kusarak zayıflayan kişilerde beden bir süre sonra beslenmeyi reddetmeye başlar. Günlük alınan gıda miktarı gittikçe azalır. Kişi kendini kilosu kaç olursa olsun şişman hisseder ve yemek yemeyi tamamen reddetmeye başlar. Bu durum ciddi psikolojik ve fizyolojik sorunlara yol açar. Ölüme sebebiyet verebilecek kadar ciddi ve tedavisi zor bir hastalıktır. Bu hastalık süresinde hastalar intihara meyilli olurlar.

  Kusarak zayıflama, hekimler ve diyetisyenler tarafından asla önerilmeyen bir yöntemdir. Son yıllarda sosyal medya da çeşitli ünlülerin isimleri kullanılarak yapılan yanlış reklam yöntemleri ile kusarak zayıflamanın işe yaradığı haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. Kusarak yediklerinin çıkarılması yerine dengeli ve az kalorili beslenme kilo vermeyi daha sağlıklı ve kalıcı bir hale getirebilir.

  Kusarak ZayıflamaKusarak Zayıflama İşe Yarar Mı:

  Kusarak zayıflama, kilo verme açısından işe yarasa bile asla tercih edilmemesi gereken yöntemlerden biridir. Kişi yemek yeme isteğinin önüne geçemiyorsa, mutlaka bir hekime ya da diyetisyene başvurmalıdır. Yemek yeme isteğini önüne geçememesinin sebebi insülin direnci ya da hormonal bir hastalık olabilir. Kusarak zayıflama yöntemi yerine, düzenli bir diyet programı uygulanabilir. Her durumda kilo veremeyen hastaların bariatrik cerrahi yani obezite cerrahisine başvurmaları daha doğru olur ki bu durum da hekim ile birlikte alınması gereken bir karardır.
  ]]>
  Yetişkinlerde İshal Ve Kusmaya Ne İyi Gelir https://www.kusma.gen.tr/yetiskinlerde-ishal-ve-kusmaya-ne-iyi-gelir.html Thu, 29 Nov 2018 00:09:29 +0000 Yetişkinlerde İshal ve Kusmaya Ne İyi Gelir, Yetişkin bireylerde çocuklar kadar sık olmasa da ishal meydana gelebilir. İshal son derece rahatsız edici ve insanı resmen eve kilitleyen bir hastalıktır. Aynı zamanda sizin sıvı kayb Yetişkinlerde İshal ve Kusmaya Ne İyi Gelir, Yetişkin bireylerde çocuklar kadar sık olmasa da ishal meydana gelebilir. İshal son derece rahatsız edici ve insanı resmen eve kilitleyen bir hastalıktır. Aynı zamanda sizin sıvı kaybetmenize, vücudun halsizleşmesine, mide bulantısı ve baş ağrısına, ateşin yükselmesine ve kırgınlık hissine kadar yol açabilir. Tüm vücudu esir alan ve sosyal yaşamınızı da olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu nedenle ishalin nedenlerini ortaya koyarak tedavi yolunun belirlenmesi gerekmektedir.

  Yetişkinlerde İshal ve Kusmanın Nedenleri 
  • Bağırsaklara yerleşen enfeksiyonlar ishal ve kusmanın ilk nedenidir. 
  • Besinler yoluyla vücuda alınan mikroplar, özellikle sebzelerin çok fazla yıkanmadan yenmesi. 
  • Dikkatsiz olarak tarihi geçmiş ir ürün yenilmesi, 
  • Stres gibi ruhsal sorunların yaşandığı dönemlerde karşılaşılan bağırsak sendromu,
  • Gastrit 
  • İçtiğimiz antibiyotikler, 
  • sağlıksız tüketilen gıdalar. 
  Yetişkinlerde İshal Ve Kusmaya Ne İyi GelirYetişkinlerde İshal ve Kusmaya Ne İyi Gelir

  Yetişkin bireylerde görülen ishal eğer  günde üçten fazla büyük tuvalete gidiliyorsa ve bu süre üç günden fazla ise ishal tehlikelidir, kişinin zehirlenmesine kadar gidebilir. Fakat gün içinde geçici olan ishal belli yöntemlerle geçer. 
  • Kuru kahvenin içine yarım limon sıkın ve karıştırıp yiyin. Hem mideye hem de ishale iyi gelir. 
  • Gazoz tüketin. 
  • Haşlanmış patates yiyin. Yağlı gıdalardan uzak durun. Kola normalde önerilmese de ishali kestiği için kola içebilirsiniz. 
  • Dışkının yumuşak ve sıvı olması sizi şaşırtmasın. Halsiz kalmamak için mutlaka su için. 
  • Şebeke suyu yerine hazır su için. Hatta cam şişeler en sağlıklı olanıdır. Cam şişelerde su alın. İmkanınız kısıtlı ise, evde suyu kaynatıp, soğutarak mikropların öldürülmesini sağlayın. 
  • Stresten uzak sakin ve gürültüsüz bir ortamda dinlenmeye çalışın. Temiz hava alın ve mutlaka uzanın, dinlenin. 
  • Limon yalayabilir, nar ekşisi kaşıkla bir kaç kaşık tüketebilirsiniz. Mide bulantısı ve ishalin durmasına yardımcı olur. 
  • Lifli ve protein bakımından zengin gıdaları tercih edin. 
  • yoğurt tüketimini artırın. 
  • Çok tuzlu, çok yağlı şekerli şeylerden uzak durun. Süt içmeyin bu zamanlarda. 
  • Muz yiyin. 
  • Ayaklarınıza çorap giyerek midenizi üşütmekten kaçının. 
  ]]>
  Hamilelikte Kusma https://www.kusma.gen.tr/hamilelikte-kusma.html Thu, 29 Nov 2018 01:26:32 +0000 Hamilelikte kusma, günümüzde birçok kişide meydana gelen bir durumdur. Özellikle hamileliğin ilk aylarında çok yaygın bir şekilde ortaya çıkan bu durum bazen çok ciddi bir hal alabilir. Özellikle bu kusma durumuyla birlikte meyd Hamilelikte kusma, günümüzde birçok kişide meydana gelen bir durumdur. Özellikle hamileliğin ilk aylarında çok yaygın bir şekilde ortaya çıkan bu durum bazen çok ciddi bir hal alabilir. Özellikle bu kusma durumuyla birlikte meydana gelen sancılar insanlarda çok tedirgin edici durumlara neden olmaktadır. Hamilelikte kusma, birçok kişi tarafından bilinen bir durumdur. Bu durum o kadar yaygınlaşmıştır ki günümüzde midesi bulanan insanlara espri olarak "Hamile misin" sorusu sorulmaktadır. Yapılan birçok araştırmaya göre her yüz hamile bayandan 50 ile 70 kadarı bu kusma durumunu yaşar. Bu kadınlardan bazılarında hamilelikte kusma problemi o kadar ciddi bir hal alır ki kişiler hastaneye yatmak zorunda bile kalabilir. Eğer böyle bir durum söz konusu olursa kişinin beslenmesi direk olarak damar yolundan yapılacaktır. Hamilelikte kusma, özellikle hamileliğin ilk aylarında ve özellikle sabah vakitlerinde meydana gelmektedir. Hamilelikte kusma, o kadar yaygınlaşmıştır ki bilim bu duruma bir ad bile vermiştir. Tıbbi olarak "Emersis Gravidarım" olarak bilinen hamilelikte kusma, şiddetli olgulara ise "Hiperemesis gravidarum" adı verilmektedir. Bu şekilde farklı isimleri olsa bile günlük hayatta bu kadar büyütülmemektedir. Birçok kişi günümüzde kusma durumlarına bakarak hamilelik şüphesi yaşamaktadır. 

  Hamilelikte kusma, direk olarak gebeliğin altıncı haftasında başlayarak bu haftalarda oldukça şiddetli bir şekilde devam eder. Bu kusmalar gebeliğin 14 ile 17. haftalarında yavaş yavaş azalarak ortadan kalkmaya başlar. Fakat bazı insanlarda hormonların düzelmesine bağlı olarak kusma durumları biraz daha yavaş bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Bu durumla birlikte bazı kadınlarda belirtiler direk olarak tüm hamilelik boyunca devam eder. İnsanlar hamileliğin ilk dönemlerinde meydana gelen kusma sorunlarını bir kural olarak benimsemiştir. Aslında böyle bir durum söz konusu değildir. Çünkü iki kişiden birinde hamilelikte kusma problemi meydana gelirken bir diğerinde herhangi bir kusma problemi görülmeyebilir. Bu durum kişiden kişiye değişiklikler gösterebilmektedir. Hamilelikte kusma problemi yaşayan insanlarda herhangi bir kilo artışı görülmez. Bu durum hem hamilelik süresinde meydana gelen kusmalar hem de kusulan besinlerin tam olarak sindirilememesine bağlı olarak görülmektedir. Bu durumlarda eğer kilo verme aşırı bir hal alırsa bu durumlarda bebeğin gelişimi de olumsuz bir şekilde etkilenebilir.. 
   
  Hamilelikte KusmaHamilelikte kusma nedenleri nelerdir
  • Hamilelik sırasında görülen şiddetli bulantı ve aynı zamanda kusmalar, tam olarak neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Fakat yapılan araştırmalara göre bazı sonuçlar elde edilmiştir. Hamilelikte kusma sorununun en büyük nedeni, insanlarda ani olarak meydana gelen östrojen hormonlarıdır. Bu hormonlar hamileliğin ilk haftalarında aniden artar ve bu şekilde bulantı ile kusmalara neden olur.
  • Bazı insanlarda da psikolojik ve fiziksel stres durumları direk olarak hamilelikte kusma problemleri meydana gelmektedir. Hamilelikte kusma durumu bu nedene bağlı olarak meydana geliyorsa birçok zaman kişinin iş hayatındaki sıkıntıları ya da maddi sıkıntıları strese neden olmaktadır. 
  • Bazen hamile olan insanlarda bulunan mide ülseri ve buna benzer mide rahatsızlıkları direk olarak hormonların değişmesine de bağlı olarak kusma sorunlarına neden olabilir. Bir yandan mide rahatsızlığı bir yandan da insanlardaki hormonal değişimleri direk olarak hamilelikte kusma problemine neden olacaktır. 
  • B6 vitamini eksik olan bayanlarda da hamileliğin ilk haftalarında kusma meydana gelebilir. 
  ]]>
  İshal Kusmaya Ne İyi Gelir https://www.kusma.gen.tr/ishal-kusmaya-ne-iyi-gelir.html Thu, 29 Nov 2018 19:51:11 +0000 İshal Kusmaya Ne İyi Gelir, İshal ve kusma gıda zehirlenmesi başta olmak üzere bir çok nedenden kaynaklı olarak gerçekleşebilir. İshal ve kusma bebeklerden tutun da yetişkin tüm bireylerin karşılaşabileceği ve kişinin sadece İshal Kusmaya Ne İyi Gelir, İshal ve kusma gıda zehirlenmesi başta olmak üzere bir çok nedenden kaynaklı olarak gerçekleşebilir. İshal ve kusma bebeklerden tutun da yetişkin tüm bireylerin karşılaşabileceği ve kişinin sadece fiziksel yaşamını değil, psikolojik ve sosyal yaşamını da olumsuz etkiler. Bu nedenle ishal ve kusma durumunda önce sebebin ne olduğu bulunmalıdır. Bunun için gün içinde edi içtiklerinizden, bulunduğunuz ortama, psikolojik durumunuza kadar tüm etkenleri gözden geçirin. Aynı zamanda uzun süren bir ishal ve kusma söz konusuyla doktorunuza danışarak gaita ve idrar tahlilleri yaptırmanız gerekecektir. Doktorunuz ishalin nedenini ve ishal kusmaya ne iyi gelir, ne tetikler size belirtecektir.  

  İshal Kusma Neden Olur
  • Mide ve bağırsak iltihabının oluşması dışkının katı değil de daha sıvı ve sık tekrarlı olmasına yol açar. 
  • Soğuğa maruz kaldığımızda  nasıl el ve ayaklarımız üşüyorsa mide va bağırsaklarda aynı şekilde etkilenmektedir. Aynı zamanda bu üşütme aslında mide ve bağırsaklarda mikropların da yayılmasına, dolayısıyla ishal, kusma ve mide bulantısına yol açmaktadır. 
  • İshal kusmanın bir başka sebebi besinler yoluyla vücudumuza aldığımız parazitlerdir. 
  • Ellerimiz  en büyük mikrop taşıyan organdır. El ve tırnakların temiz olmaması da bu durumu etkiler. 
  • Psikolojik sorunlar sadece düşüncede kalmayıp vücudun işleyişini de olumsuz etkilemektedir. 
  İshal Kusmaya Ne İyi Gelirİshal Kusmaya Ne İyi Gelir
  • Kişinin ishal ve kusması söz konusu ise öncelikle midenin tamamen boş olmaması sağlanır. Ne tıka basa dolu ne de size bulantı yapacak kadar boş olmamalıdır. 
  • İshal ve kusmayı azaltmak için katı ve yağ bulunmayan hafif tuzlu besinler yiyebilirsiniz. 
  • Limon tüketin ve kahve için hem ishal hem de kusmaya iyi gelecektir. 
  • Bağırsakların rahat etmesi için su tüketerek işleyişinin sağlanması gerekir. Zaten ishalim sıvı almayayım demek yanlış bir düşüncedir. Aksine kaybedilen sıvıyı geri almalısınız ki vücut hastalığa karşı direnç kazanabilsin. 
  • Kolanın ishale olumu etkisi vardır fakat fazla tüketmek kusmayı artırabilir. 
  • yoğurt tüketmeye çalışın, yoğurt bağırsak temizliğini sağlar. 
  • Bir hekime danışmayı ihmal etmeyin. Halsizlik yapacağı için bir serum takılması sizi ve vücudunuzu da destekler. Sizi biraz da olsa kendinize getirir. 
  • İshal gaz da yapacağı için bitki çaylarını tüketin. Çok aşırıya kaçmadan günde 3-4 bardak çay içebilirsiniz. Zencefil, ıhlamur ya da elma çayı içebilirsiniz .
  • Kepek ekmeği, yağsız ızgara et, haşlanmış patates, yoğurt, mercimek tüketebilir, fındık, badem leblebi atıştırabilirsiniz. 
  ]]>
  Mide Bulantısı Kusmaya Ne İyi Gelir https://www.kusma.gen.tr/mide-bulantisi-kusmaya-ne-iyi-gelir.html Fri, 30 Nov 2018 08:26:59 +0000 Mide Bulantısı Kusmaya ne İyi Gelir: Mide bulantısı hastalık değildir, mide veya vücuttaki iç organların da oluşan bir rahatsızlık sonucu mideye vurup belli etmesidir. Genelde mide bulantısı olduğunda kusma hissi verir, m Mide Bulantısı Kusmaya ne İyi Gelir: Mide bulantısı hastalık değildir, mide veya vücuttaki iç organların da oluşan bir rahatsızlık sonucu mideye vurup belli etmesidir. Genelde mide bulantısı olduğunda kusma hissi verir, mide bulantısı ile kusma sürekli yaşanıyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidilmeli ve bir hekime görünmelidir.

  Mide Bulantısının Nedenleri: 

  • Aç kalmak ve mide boş iken çay, kahve, sigara içmek mide bulantısına ve kusmaya neden olur.
  • Bozulmuş gıdalardan zehirlenme.
  • Migren ve aşırı stres mide bulantısına ve kusmaya neden olur.
  • Araç tutması (araba, uçak, deniz). Aşırı alkol alımı.
  • Mide bulantısı, kusma hamilelik belirtisi olabilir.
  • Aşırı yorgunluktan olan baş ağrısının mideye vurması ve kokuya karşı hassasiyetli olmak.
  • Ağır yemeklerin sindirim sistemini zorlaması mide bulantısına, kusmaya neden olur.
  • Mide rahatsızlıkları ülser, mide kanseri ve prostat gibi bazı hastalıklardan dolayı mide bulantısı kusma olur.
  • Mide bulantısı kusmaya ne iyi gelir: Mide bulantısı ve kusmada bol bol sıvı tüketilmelidir.
  • Taze sıkılmış meyve suları, ayran, soda, limonata ve çorba gibi vitaminli sıvılar tüketilmeli. Mide bulantısına bitkisel çaylar içilmeli, papatya çayı, ıhlamur, zencefil çayları.
  • Mide bulantısından sindirimi kolay patates, pirinç, muz, makarna gibi mideyi yormayan yiyecekler tüketin.
  • Kızarmış yiyeceklerden uzak durulmalı ve yiyecekleri yavaş yavaş tüketmeye özen gösterilmeli.

  Mide Bulantısı Kusmaya Ne İyi Gelir

  Mide Bulantısı Kusmaya Bitkisel Çayların Faydası;

  Zencefil: Zencefil çayı mide bulantısı ve kusma rahatsızlığı için çok yararlıdır. Zencefil araç tutmasının etkisini ve kusmayı önler.

  Nane: Nane çayı kullanımı sindirim sistemini rahatlatır. Mide bulantısı olduğunda bir bardak nane çayı içilmesi mideyi rahatlatır, kusmayı önler.

  Tarçın: Hamile kadınların mide bulantısından nane çayı içilmesi önerilmez. Mide bulantısı ve kusmayı önlemek için bir su bardağı kaynamış suya yarım çay kaşığı tarçın tozu eklenir ve bu çay yudum yudum tüketilir.

  Kimyon: Kimyon çayı mide bulantısına en iyi bitkisel ilaçtır. Bir su bardağı ılık suyun içine yarım çay kaşığı dövülmüş kimyon ekleyip yavaş yavaş için.

  Soğan: Soğan doğal antibiyotik özelliği ile mide bulantısı kusma için çok faydalıdır. Mide bulantısı için rendelenmiş soğan suyu tüketilmelidir. ½ bardak soğan suyunun içerisine 2 çay kaşığı bal ilave edilir bu karışımı mide bulantısı başladığında 1 yemek kaşığı tüketin.

  Pirinç: Pirinç mide gastritinin neden olduğu mide bulantısının geçmesini sağlar. Mide bulantısı için kullanılacak pirinç esmer pirinç ile hazırlanması mideyi yormaz ve sindirimi daha kolaydır. Bir bardak suyun içerisine yarım bardak esmer pirinci ekleyip pirinçler yumuşayana kadar kaynatın. Yumuşamış pirinci ocaktan alıp süzün bu suyu mide bulantısı başladığında için.

  Mide bulantısı kusmayı önlemek için yemekten hemen sonra yatmayın, kafeinli içeceklerden uzak durun, aşırı yağlı, baharatlı yiyeceklerden uzak durun.

  Sağlıklı günler.

  ]]>
  Sürekli Kusmak https://www.kusma.gen.tr/surekli-kusmak.html Fri, 30 Nov 2018 17:11:11 +0000 Sürekli kusma, insanlarda sık sık meydana gelen bir durum olsa bile özellikle bebeklerde ve çocuklarda karşılaşılan bir problemdir. Kusma durumu, midenin kendi kendisini sindirimin tersini gerçekleştirerek boşaltmak istemesidir. Sürekli kusma, insanlarda sık sık meydana gelen bir durum olsa bile özellikle bebeklerde ve çocuklarda karşılaşılan bir problemdir. Kusma durumu, midenin kendi kendisini sindirimin tersini gerçekleştirerek boşaltmak istemesidir. Sürekli kusma, aslında biraz daha fazla dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü kısa sürekli kusma durumları genellikle insanlarda çok fazla yeme ya da herhangi bir basit nedenden kaynaklansa bile sürekli kusma, genellikle insanlarda bir sağlık probleminin belirtisi olarak ortaya çıkar. Kusma durumunda karın etrafında bulunan kaslar tersine bir şekilde çalışarak mideden besinlerin çıkmasına neden olur. Bu durum bazı nedenlere bağlı olarak sürekli bir hal alır ve kişi bu durumdan son derece rahatsız olur. Özellikle kişinin üçüncü, dördüncü kusma durumlarında yavaş yavaş mide de ağrımaya başlar. Çünkü mide içerisi boşaldığı zaman kusacak bir şey kalmaz ve kişi sıvı kusar. Sürekli kusma, tek başına bir hastaLık değildir. Bu durum daha önceden de belirttiğimiz gibi bir hastalığın belirtisidir. Genellikle viral nedenler insanlarda sürekli kusmalara neden olur. Çocuklarda bağışıklık sisteminin zayıf olması ise direk olarak çocukların viral enfeksiyonlardan etkilenmelerine neden olmaktadır. İşte bu nedenle çocuklarda sürekli kusma çok daha fazla görülmektedir. Bunların yanında daha birçok neden insanlarda sürekli kusmaya neden olmaktadır. 

  Sürekli kusma nedenleri nelerdir

  Enfeksiyonlar: İnsanlarda herhangi bir şekilde vücuda girerek hastalıkların oluşmasına neden olan etkenler direk olarak mide bulantısına neden olmaktadır. Bunlar arasında özellikle mikroplar, parazitler, bozuk gıdalar ve toksin maddeler yer almaktadır. Bu gibi durumlar ilk olarak ishale neden olurlar ve ardından direk olarak kişide sürekli kusma sorununa neden olurlar. Bu gibi durumlar direk olarak hastalığın iyileştirilmesiyle ortadan kaldırılabilir. Bu süreç içerisinde sürekli bulantı devam eder.

  Mide gribi: Genellikle soğukta kalan insanlarda ve soğuk maddeler yiyip içen insanlarda meydana gelen mide üşütmesi insanlarda hem mide ağrısına neden olur, hem de insanlarda sürekli kusmaya neden olur. Bu durum genellikle iki gün kadar süre insanlarda sürekli kusmaya neden olur.

  Sürekli KusmakMantar zehirlenmesi: İnsanlarda çok ciddi bir şekilde sürekli kusma rahatsızlığına neden olmaktadır. Bu durumun en büyük belirtisi sürekli kusma durumudur.

  Besin alerjisi: Günümüzde hem çocuklarda hem de yetişkinlerde yaygın olarak meydana gelen besin alerjisi durumunda sürekli kusma meydana gelir. Meydana gelen bu durum alerjiler geçene kadar ciddi olarak sürekli kusma rahatsızlığına neden olur. 
  İdrar yolu enfeksiyonları: Bazen çocuklarda aşırı bir şekilde ilerlemiş olan idrar yolu enfeksiyonları bu şekilde şiddetli sürekli kusma rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Bu nedenle nedeni bulunamayan durumlarda çocuklarda bu testler de yapılmalıdır.

  Sürekli kusma sebepleri,
  • Taşıt tutması,
  • Sabahları gebeliğe bağlı bulantı,
  • Beyin hastalıkları, 
  • Kemoterapi,
  • Bazı hormonsal hastalıklar,
  • Kulaktaki denge organı hastalıkları,
  • Baş ağrısı ve migren,
  • Tıbbi ve bitkisel ilaçlar,
  • Üst solunum yolu enfeksiyonları
  Bu durumların meydana gelmesi durumunda direk olarak doktorunuza gitmeniz gerekmektedir. Çünkü bu gibi durumlarda birçok zaman doktorlar mide bulantısının ortadan kalkmasını sağlayacak ilaçlarla sürekli kusma rahatsızlığının önüne hızlıca geçerler. Kullanılan ilaçla birlikte sürekli kusma ortadan kalkar ve gerekli olan tedaviler yapılır. Sürekli kusma rahatsızlığında dikkat edilmesi gereken en önemli şey tabi ki bu sorunla birlikte ortaya çıkan diğer rahatsızlıklardır. Eğer kişide daha farklı belirtile]]> Sarı Kusmak https://www.kusma.gen.tr/sari-kusmak.html Sat, 01 Dec 2018 15:58:32 +0000 Sarı kusmak :  genellikle sabahları kişilerde görülmektedir. Midenin boş olması ile kişinin kusması midedeki sarı suyu dışarı çıkarmasına sebep olmaktadır. Sarı kusmak, midede bulunan safrayı kusmak olarak ta bilinme Sarı kusmak :  genellikle sabahları kişilerde görülmektedir. Midenin boş olması ile kişinin kusması midedeki sarı suyu dışarı çıkarmasına sebep olmaktadır. Sarı kusmak, midede bulunan safrayı kusmak olarak ta bilinmektedir. Gebelik dönemlerinde sarı kusmak oldukça sık rastlanan bir durumdur. Kişinin yataktan kalkar kalkmaz mide bulantısı hissi ile uyanması ve henüz bir şey yememiş iken kusmanın gerçekleşmesi kişide sarı kusmak gözlemlenmesine sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra kişi alkol alıyorsa ve akabinde kusma gerçekleşti ise yine bu durumda da sarı kusma gözlemlenir. Alkol ve sigara kullanımı kişinin sabahları safra kusmasına yol açar. Alkol alımı ve aç karnına fazla sigara tüketimi vücutta denge bozukluklarına sebep olmaktadır. Alkol ve sigara alışkanlığı olan kişilerde sabah kusmaları, sigara ve alkol kullanmayan kişiye oranla çok daha fazladır. Bu durum kişinin yataktan çoğu zaman baş dönmesi ve mide bulantısı ile uyanmasına ve akabinde kusma ile sonuçlanmasına neden olur. Kişilerde sarı kusmak yani safra kusmak bir çok nedenle meydana gelmektedir. Bunlardan biride üşütme ve soğuk algınlığıdır. Üşütme ve soğuk algınlığı yaşayan kimsede çoğu zaman ilk kusmalarda sarı kusma görülmez fakat kişinin midesinin kusmalar sebebi ile boşalması sonucunda sarı kusmalar görülmeye başlar. Midenin boşalması ve kusma hissinin geçmemesi midede bulunan sarı sıvının kişideki öğürme ile dışarı çıkmasına sebep olmaktadır. Fakat kişinin midesi boş değil iken kusmanın yeşil veya sarı renkte olması ciddi sağlık problemlerinin belirtisi olabilmektedir. Bu gibi durumlar da kişinin endişe ve panik yapmadan doğru ve detaylı bilgi için doktora başvurması gerekmektedir. Bu durumların dışında bilinir ki midede bulunan sarı sıvı asitlidir ve yakıcı özelliğe sahiptir. Genellikle kişilerde çeşitli nedenlerle oluşan sabahları safra kusma problemi kişinin yemek borusunda ve boğazında tahriş oluşmasına neden olur. Midede bulunan safra içeriğindeki asit bu duruma sebep olmaktadır. Kişide sabah kusmalarının belli bir nedeni yok ise ve sıklıkla kişi bu duruma maruz kalıyor ise mutlaka doktora başvurmalıdır. Gerekli tahliller ve gerekiyorsa ultrason ile yapılan muayene sonucu sorun ortaya çıkacaktır ve doktorun gördüğü en uygun tedavi uygulanacaktır.
  Sarı KusmakSarı kusmak hangi nedenler ve hangi hastalıklar sonucu oluşabilir:
  • Psikolojik etmenler: Kişinin günlük yaşantısında çeşitli sebeplerden dolayı oluşan stres, endişe ve kaygılar vücutta fizyolojik sonuçlara sebep olabilir. Çok stresli iken veya büyük bir heyecan hissederken mide bulantısı ve kusma kişide gözlemlenebilir. Kişide önceden var olan psikolojik sorunlarda sarı kusmalara sebep olabilir.
  • Gebelik: Gebelik döneminde çoğu zaman midenin boş anlarında sarı kusmalar gözlemlenebilir. Sarı kusmak sabah uyanınca veya mide tam dolu değilken bebeğin oluşumunun ilk aylarında anne adayında görülmektedir.
  • Gıda zehirlenmesi: Gıda zehirlenmesi yaşayan kişilerde kusma ve mide bulantısı ilk belirtiler arasında yer almaktadır. Gıda tüketiminde çevreden bilinçsizce toplanan bitkiler, tarihi geçmiş ürünler yenmesi yada bozulmuş yiyecekler tüketilmesi kişinin zehirlenmesine sebep olmaktadır.Zehirlenmesi yaşayan insanlarda kusma rengi yeşil veya sarı olarak gözlemlenebilmektedir. Bu gibi durumlarda hiç zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir.
  • Enfeksiyonel hastalıklar: Enfeksiyonel hastalıklar yaşandığında kusma kişide oluşmaktadır.Bütün hastalıklarda olmasa da bir çok enfeksiyonel hastalık belirtilerine mide bulantısı ve kusma şikayetleri eşlik etmektedir. Kişide sarı kusma gözlemlenebilir sarı kusmak sabahları kişilerde daha çok gözlemlenmektedir.
  • Vücuda iyi gelmeyen dokunan ürünler tüketilmesi: Vücuda iyi gelmeyen ürünleri tüketmek çoğu zaman kusma ile sonuçlanmaktadır. Oluşan dokunmalar karın ağrılarına, hazımsızlığa,mide bulantılarına ve sonucunda kusmaya neden olur. Bu tü]]> Bebeklerde Ateş Ve Kusmak https://www.kusma.gen.tr/bebeklerde-ates-ve-kusmak.html Sat, 01 Dec 2018 17:19:31 +0000 Bebeklerde Ateş Ve Kusmak, durumu yaşa göre değişiklik gösteren ve bazı hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebepten ötürü bebeğin kaç yaşında bu rahatsızlık belirtileri gösterdiğini iyi bi Bebeklerde Ateş Ve Kusmak, durumu yaşa göre değişiklik gösteren ve bazı hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebepten ötürü bebeğin kaç yaşında bu rahatsızlık belirtileri gösterdiğini iyi bilmemiz gerekir. Örneğin 3 yaşında iken bir bebek diş çıkarmaya başlıyorsa bebeklerde ateş ve kusmak ihtimali de oldukça yüksek olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken husus ateş ve kusma olayının nedenidir. Yani ateş yükselmesi ile beraberinde oluşan kusma olayının temel sebebinin iyi tespit edilmesi hastalığın çözümü noktasında önemli bir husustur. Özellikle küçük yaşlardaki bebeklerde ateş ve kusmak olayı çok tehlikeli boyutlara ulaşması söz konusu olabilir. Bu sebepten ötürü vakit kaybetmeden önlem almak en uygun davranış olacaktır.

   Bebeklerde ateş ve kusmak ile ilgili olarak bu belirtilerin oluşma nedenlerinin neler olduğunu bilmemiz bebeğimizin sağlığı için gerekli olduğunu belirttik. Bunun ile birlikte bu belirtilerin kendini göstermesi ile birlikte erken tanının yapılması da oldukça önemli bir husustur. Ancak bu sayede ilerleyen süreçlerde oluşabilecek tehlikelere karşı önlem almış olabiliriz. Ateş çıkma ile beraberinde yaşanan kusma olayı çok tehlikeli bir rahatsızlığın belirtisi olabileceği için dikkatli olmakta fayda var. Bunun ile birlikte çocuğunuzun hastalığının tespit edilmesi ile birlikte neler yapılması gerektiğini iyi bilmeliyiz. Bu makalemizde de sizlere bebeklerde ateş ve kusmak sorununun nedenleri ve bu soruna karşı alınabilecek önlemleri detaylı bir şekilde anlatacağız.

   Bebeklerde Ateş Ve Kusmak Nedenleri

   Bebeklerde birçok rahatsızlığın yaşanması muhtemeldir. Zira bebeklerin vücut yapıları yeni yeni geliştiği için bir takım değişmelerin yaşanması  ile birlikte sorunların da yaşanması oldukça doğaldır. Burada korkulacak bir durum söz konusu değildir. Örneğin çocukların vücut ısısı yetişkin bir bireyin vücut ısısına oranla çok daha yüksektir. Bu sebepten ötürü bebeklerde ateş ve kusma sorunu çok daha rahat bir şekilde kendini gösterebilir. Bu duruma dikkat etmek gerekir. Özellikle bebeğinizin çok sık bir şekilde ateşinin yükselmesinin en temel sebebi de bu sorundan kaynaklanmaktadır.

   Ateş yükselmesi durumu bebeklerde sık yaşanmakla birlikte kusma olayı da yine aynı şekilde meydana gelmektedir. Bebeğinizi yedirdikten sonra kusmuş olduğunu görmeniz mümkündür. Kusma olayının bebeklerde çok sık yaşanmasının temel sebebi ise bebeklerin mide yapılarının oldukça hassas olmasıdır. Bebeğin yemiş olduğu mamaların besin değerlerinin düşük olması beraberinde bu sorunun yaşanmasına neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü ailelerin bebeklerin beslenmesi hususuna dikkat etmeleri gerekir.

   Bebeklerde Ateş Ve Kusmak

   Bebeklerde Ateş Ve Kusmak İçin Yapılacaklar

   Bebeklerde ateş ve kusmak gibi sorunlarla karşı karşıya kalan ailelerin dikkat etmesi gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Bebeklerinin sağlığını tehlikeye atabilecek herhangi bir davranışta bulunmamaları adına doktora göstermelerinde fayda var. Bebeklerde ateş ve kusmak sorununun yaşanmasıyla birlikte yapılması gereken en temel husus en yakındaki sağlık ocağına başvurmak olacaktır. Ancak bu şekilde bebeğin  sağlığını koruyabiliriz. Bu önlemin alınmasının yanı sıra bebeğinizin yemiş olduğu mamalara ve kullandığı ilaçlara da dikkat edilmesi gerekir. Burada ailelere önemli görev ve sorumluluk düşmektedir. Bebeklerinin sağlığını düşünmeleri ve bebeklerde ateş ve kusmak sorununa karşı önlem almaları gerekir.

   ]]>
   Bebek Kusması Neden Olur https://www.kusma.gen.tr/bebek-kusmasi-neden-olur.html Sun, 02 Dec 2018 14:14:24 +0000 Bebek kusması neden olur, bebek kusması genellikle her bebeği etkisi altına alabilir. Bebek kusması nedeni beslenmeden kaynaklanan sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi, nadir olarak genetik kökenli bazı hastalıkların e Bebek kusması neden olur, bebek kusması genellikle her bebeği etkisi altına alabilir. Bebek kusması nedeni beslenmeden kaynaklanan sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi, nadir olarak genetik kökenli bazı hastalıkların etkisiyle de olabilir. Kusma sorununa karşı bebeklerin mutlaka doktorunun önerdiği zaman süresince anne sütüyle beslenmesine dikkat edilmelidir. Bebek kusması altında çeşitli etkenler bulunacağı göz önüne alınarak, uzman bir doktordan destek alınması ihmal edilmemelidir. Henüz yeni doğan bebeklerin vücudundaki sistemler gelişimine devam ettiğinden, sindirim sisteminin de tam olarak gelişmediği unutulmamalıdır. Bu yüzden bebek kusmasına her zaman hazırlıklı olunmalı, gereken önlemler alınmalıdır.

   Bebek Kusması Neden OlurBebek kusması neden olur

   Bebek kusması hem bebeklerinin huzurunu bozar, hem de vücudunun sıvı kaybetmesine sebep olur. Vücutta sıvı kaybına bağlı olarak ortaya çıkabilecek çeşitli hastalıklarda dikkate alınarak, bu problemin önlenmesi için gereken tedbirler alınmalıdır. Devamlı şekilde bebeklerin kusmasına göz yummak, bir aşamada reflü rahatsızlığına bile neden olabilir. Bebeğiniz için sürekli olarak kullandığınız ilaçlar bulunuyorsa, kusmanın ilaçların yan etkisi nedeniyle ortaya çıkması da bir olasılıktır. Bu yüzden doktoruna bu konuda bilgi verilmeli ve gerekirse ilaçların değiştirilmesi gibi önlemler alınmalıdır.

   Bebek kusması bazen zehirlenme sonucunda ortaya çıkabilir. Bebeğiniz anne sütü alıyorsa, annenin yedikleri bile bebeğe dokunmuş olabilir. Eğer ek gıda alıyorsa, son yedikleri mutlaka değerlendirilmelidir. Bebek kusması hava kirliliği nedeniyle bile olabilir. Nazik bünyesi böylesine bir ortamın etkisinde kalabilir. Havadan solunum yoluyla aldığı ağır kimyasallar vücudunu etkileyebilir, kandaki kimyasallar arttıkça zehirlenme etkisi göstererek, bebeğiniz kusmaya başlayabilir. Çevre kirliliğinin yetişkinler içinde ne kadar zararlı olduğunu düşünerek, bebeğinizi böyle ortamlardan korumalısınız. Özellikle sigara içilen ortamlarda kalmamasına dikkat etmelisiniz.

   Bebeklerde ortalama bir yaşına kadar görülen kusmanın en önemli sebebi üst solunum yolu enfeksiyonları, bağırsak enfeksiyonlarıdır. Bu yüzünden bebeğinize verdiğiniz besinlerin iyi yıkanması, her türlü beslenme gerecinin iyi dezenfekte edilmesi önemlidir. Böylece bebeğinizin mikroplardan korunmasına yardımcı olursunuz.

   Bebek kusması her annenin endişeye kapılmasına neden olur. Ancak bebeklerin yeni doğan döneminde gün içinde birkaç defa kusmasını da doğal karşılamak gerekir. Sindirim sistemi yeterince gelişinceye kadar, bunlara maruz kalacaktır. Bunları dikkate alarak bebeğinizin rutin doktor kontrollerini ihmal etmeyin. Gerekirse anormal bebek kusması gibi durumlarda hemen doktoruyla iletişime geçin.
   ]]>
   Acı Su Kusmak https://www.kusma.gen.tr/aci-su-kusmak.html Mon, 03 Dec 2018 13:19:37 +0000 Acı Su Kusmak, Midemiz en hassas organlarımızdan birisidir. Mide ağrısı, mide bulantısı, mideye giren kramplar pek çok kişinin şikayet ettiği ve çoğu kişinin zaman zaman karşılaştığı rahatsızlıklardandır. Kusma da yine Acı Su Kusmak, Midemiz en hassas organlarımızdan birisidir. Mide ağrısı, mide bulantısı, mideye giren kramplar pek çok kişinin şikayet ettiği ve çoğu kişinin zaman zaman karşılaştığı rahatsızlıklardandır. Kusma da yine mide ve yemek borusunda meydana gelen bazı sıkıntılardan kaynaklı olarak yaşanılan bir reaksiyondur. Bu nedenle acı su kusmak aslında bir şeylerin ters gittiğini ortaya koymaktadır. Öncelikle acı su kusmanın neden olabileceğinin tespit edilmesi ve bu doğrultuda nasıl bir yol izleneceğidir. 

   Acı Su Kusmak Neden Olur
   • Acı su kusmak, vücudunuzda bir başka hastalığın olduğunun belirtisidir. Acı su kusma diye bir hastalık yoktur aslında, bu bir belirti türüdür. 
   • Mide yanması, gastrit veya reflü, midede ülser, mide astarının tahriş olması acı su kusmaya neden olur.  
   • Gıda zehirlenmesi yaşayan birinde kusma sürekli olduktan sonra midede oluşan bir tahriş sonucunda acı su kusma görülmektedir. 
   • Stres, endişe ve kaygının arttığı dönemlerde sık görülmektedir. Psikolojik temelde de görülebilir. 
   • Bağırsaklarda oluşan enfeksiyonel bir sorunun yan belirtisi olabilir. 
   • Yemek borusunda oluşa iltihaplanma gibi bir sorun varsa bu da mide bulantısına ve acı su kusmaya neden olabilir. 
   • Aç karna kusma arzusu duyulduğunda sıkça acı su kusma, köpük kusma görülür. 
   Acı Su KusmakAcı Su Kusmaya Neden Olan Hastalıklar
   • Bağırsak enfeksiyonu, 
   • Besin zehirlenmesi, 
   • Açlık,
   • İshal,
   • Mide üşütme,
   • Gastrit, ülser ve ya reflü gibi mide hastalıkları,
   • Diş çürükleri,
   • Şeker hastalığı. 
   Acı Su Kusmak Nasıl Geçer
   • Acı su kusma sık gerçekleşiyorsa mutlaka bir hekime danışılmalıdır. 
   • Eğer ilk defa yaşıyorsanız midenizin çok dolu olmamak kaydıyla tuzlu ve yağsız bir şeyler atıştırın. Bu mide asidinin dengelenmesini sağlar. 
   • Mide koruyucu alabilirsiniz. Bu midenizi rahatlatacaktır. 
   • Midenizi üşütmüş olabileceğinizi de göz önünde bulundurarak ayağınızın altına sıcak su torbası alabilir. Midenize baskı uygulamayan bol şeyler giyerek biraz istirahat edin. 
   • Aynı zamanda enfeksiyonel rahatsızlıklar olabilme ihtimali varsa mutlaka bir hekime danışın. 
   • Ağır ilaçlar kullanıyorsanız bunların isimleriyle birlikte doktorunuza bu durumu mutlaka bildiriniz. Midede oluşabilecek kalıcı hasarlara önlem alınması çok önemlidir. 
   • Sebze ve meyveleri yıkayarak tüketin ve bir süre lifli gıdalar tüketmeye çalışın. Bunlar midede sindirimin daha rahat olmasını sağlar. 
   • Enerjiniz böyle zamanlarda çabuk düşer. Bu nedenle protein ağırlıklı gıdalar tüketmeye ve bolca sıvı almaya çalışın. 
   ]]>
   Köpek Kusması https://www.kusma.gen.tr/kopek-kusmasi.html Mon, 03 Dec 2018 22:17:30 +0000 Köpek Kusması, Köpek bakımı konusunda köpek hastalıkları ile köpek sağlığı son derece önemli iken köpeklerde kusma nedenleri ile ''köpekler neden kusar'' sorusu da sık sık sorulur. Sahipleri tarafından en sağlıklı biçim Köpek Kusması, Köpek bakımı konusunda köpek hastalıkları ile köpek sağlığı son derece önemli iken köpeklerde kusma nedenleri ile ''köpekler neden kusar'' sorusu da sık sık sorulur. Sahipleri tarafından en sağlıklı biçimde yetiştirilmek isteyen köpeklerin çeşitli birçok nedenlerden dolayı kustukları ve köpeklerin kusmamaları için neler yapılması gerektiği bakıcıları tarafından iyi bir şekilde bilinmesi gerekir. Köpekler neden kusar ona bakalım.

   Köpeklerde Kusma Nedenleri
   Köpeklerin çeşitli birçok sebeplerden dolayı kustukları, yediklerini dışarı çıkardıkları veya problem çıkaran maddeleri ağızdan dışarı attıkları bilinmektedir. Aslında köpeklerde kusma olayları veya rahatsızlıkları her zaman çok ciddi sebeplere dayanmaz; fakat yine de bu sebepler önem taşımaktadır. Bu sebeplerin bilinmesi daha sağlıklı bir köpek bakımı sağlanmasını ortaya koymaktadır. Köpeklerde kusma şu biçimde sıralanır;

   Yabancı Nesneler Köpeklerde Kusma Nedeni Olabilir
   Köpeklerin doğaları gereğince değişik maddelere ilgi duymaktadırlar. Bazı yabancı maddeleri ise yemeyi deneyen köpekler, söz konusu nesneleri yutarak sağlık bakımından yanlış olan bir tercihte bulunur. Besin maddesi olmayan ve vücuda zarar veren bu maddeler ise mideden geri dönmektedir. Köpeklerde kusma durumu bu biçimde meydana gelir. Ancak bu durum problemden daha çok bir savunma refleksidir. Yani köpek bünyesi yabancı maddeleri fark ettiği anda bu maddeyi vücuttan dışarı atmaya çalışır. Böylece de köpekler de kusma problem değil, kusma refleksi gözlenmiş olur. Her ne kadar yabancı nesneler bir şekilde dışarı atılsa dahi durumun ardından veterinere görünmekte fayda vardır. Veteriner hekimler bağırsak ile mide kontrollerini yaparak köpeklerin daha sağlıklı olmalarını sağlamaya çalışırlar.

   Bazı Gıdalar Köpeğe Dokunmuş Olabilir
   Her canlı çeşidinde olduğu gibi köpeklerde de her bünye birbirine benzemez. Bazı besin maddeleri köpeklere dokunabilir veya köpeklerin mideleri bu besin maddelerini her daim kabul etmeyebilir. Sosis veya salam, aşırı baharatlı yiyecekler ve oldukça fazla tuzlu ev yemekleri gibi maddeler bir çok köpekte kusmaya sebep olur.

   Organlardaki Hastalık Ve İltihaplanmalar Köpeklerde Kusma Sorununu Ortaya Çıkarabilir
   Köpeklerin organlarında bulunan bazı hastalık ile iltihaplanmalar, özellikle de böbreklerde meydana gelen sorunlar, bir şekilde kendini gösterir. Kusma refleksini harekete geçirir.

   Köpek KusmasıZehirli Bitkilerin Yutulması Köpeklerde Kusmaya Sebep Olabilir
   Doğal ortamında bulunan veya kırlara çıkartılan köpekler farklı türde olan otları tüketir iken zehirli otlara da denk gelir. Bu nokta da ise zehirli olan otları yiyen köpeklerde kusmaya neden olur. Köpeklerde kusma sebepleri denildiği zaman ilk akla gelmekte olan maddelerden birisi de zehirli bitki öğütülmesi problemi ise veteriner desteği ile incelenerek bertaraf edilir.

   Bağırsaklardaki Zararlı Olan Bakteriler Köpeklerde Kusma Refleksine Sebep Olur
   Köpeklerin bağırsaklarında zaman, zaman bir takım solucanlar veya kıl kurtları oluşabilir. Bu zararlı olan bakterilerin bağırsaklarda oluşması ise köpeklerin kusmasına ve hastalanmalarına neden olur. 

   Köpek Kusması Yaşandığı Anda Neler Yapılır
   hayvan sahipleri olan kişiler hayvanlarına daha iyi koşullar sunabilmek amacı ile sahip oldukları dostlarına en iyi şekilde bakabilmek için belli başlı kuralları bilmek zorundadırlar. Bu konuda köpeklerde kusma sorunu yaşayan hayvan dostlarımız için kusmanın hemen ardından neler yapılabileceği ile ilgili hususlara göz atmak gerekir.
   • Veteriner desteği altında lifli besinlerden meydana gelen bir beslenme programı oluşturulmalıdır.
   • Köpek 8-12 saate kadar aç bırakılı]]> Rüyada Kusmak https://www.kusma.gen.tr/ruyada-kusmak.html Tue, 04 Dec 2018 17:15:48 +0000 Rüyada Kusmak, bu rüya genellikle pek hayırlı bir rüya olarak yorumlanmaz. Rüya sahibi için hiç hayırlı değildir, hatta yakın bir zaman içerisinde yaşayacağı kötü bir durumdan dolayı hem sıkıntılı hem de kötü günler g Rüyada Kusmak, bu rüya genellikle pek hayırlı bir rüya olarak yorumlanmaz. Rüya sahibi için hiç hayırlı değildir, hatta yakın bir zaman içerisinde yaşayacağı kötü bir durumdan dolayı hem sıkıntılı hem de kötü günler geçireceğine rüya delalet etmektedir. Ayrıca rüya sahinin kısa bir zaman içinde çok ciddi bir hastalık geçireceğine, bu yüzden hem sancılı hem de çok acılı günleri yaşayacağı dönemin kendisini beklediği yönünde rivayet edilmektedir. Rüyada kusmak, bazen rüyayı gören kişi için önceden işlemiş olduğu bir suçtan dolayı tövbe etmesine ve pişmanlık duymasına tabiri olunmaktadır. Dünya hayatında günahlar işleyen birisi eğer rüyada kusmayı görür ise, yapmış olduğu bütün kötülüklerin farkına vararak kısa zaman içerisinde tövbe etmesine ve yapmış olduğu bütün günahlarından dolayı suçluluk duymasına işaret etmektedir. Bazende rüyayı gören kişi için iş hayatında zorlanacağını düşündüğü bir işi oldukça kolay ve çok basit bir şekilde hemen halledeceğine bu rüya delalet etmektedir. 

    Rüyada Kusmak, pek hayırlı olarak görülmeyen bu rüya bazı tabircilere göre zor olan işlerin altından kalkılmasına, kederden ve gamdan kurtulmaya, işlenen günahlardan dolayı tövbe etmeye ve pişmanlık duymaya ve rüyayı gören kişiye verilmiş olan emanetin yeniden sahibine iade edilmesine tabiri yapılmaktadır. Başka bir tabire göre de, rüya sahibinin daha önceden haksızlık yaparak almış olduğu bütün malları sahiplerine vermesi şeklinde tabir edilmektedir. Haram yollar ile kazanılmış olan mala, doğru yoldan sapılmasına, günahkar olması şeklinde tabiri yapılır. Diğer yoruma göre rüyada kusmak, zengin olan birisi için mallarının zarar uğramasına, fakirler için ise, hayırlara vesile olarak rivayet olunur. 

    İslami Tabire Göre Rüyada Kusmak, çoğunlukla rüya sahibinin tövbe ederek Cenab-ı Hakka yönelmesi şeklinde yorumu yapılmaktadır. Ayrıca haksız kazanılan malın ve paranın eski sahiplerine ulaşmasına ve onlardan af dilemesine delalet etmektedir. Bazen rüya sahibi tövbe etse bile yine günahkar olmaya devam edebilir. Eğer rüyasında kustuğunu gören bir kimse hasta ise, yakın bir zaman içerisinde ölür. Bir rivayete göre rüyada kusmak cimrilik olarak da tabiri yapılmaktadır. İslami tabire göre rüyada kusmak, rüyayı gören kişinin hiç düşünmeden hareket etmesine, yaşanan bir durumdan dolayı zor bir duruma düşmesine rivayet olunur. Çünkü rüyada kusmak pek iyi sayılmamaktadır. Ayrıca rüyayı gören kişinin, sağlığının bozulmasına ve daha önceden konuştukları hakkında canının çok sıkılacağına da delalet etmektedir. 

    Rüyada KusmakDiyanetin Yorumuna Göre Rüyada Kusmak, rüya sahibinin tövbe etmesine, üzüntülerini arkasında bırakmasına, pişmanlık duymasına, kendisinde olan emanetleri iade etmesin, gizli kapaklı olan işlerin açılmasına ve zarar görme şeklinde yorumu yapılmaktadır. Ulemanın tabirine göre bu rüya bazen rüya sahibi için hem saadet hem de mutluluk anlamına gelmektedir. Rüyayı gören kişinin başına gelen zor işlerin hallolmasına delalet eder. Eğer kişi rüyasında zor kustuğunu görür ise, kendisi için azaba duçar olmaktadır. Rüyada kustuğunu gören hamile bir kadın ise, hemen çocuğunu düşürür. Rüya sahibinin şimdiden sonra salih bir adam olmasına ve tövbekar olmaya delalet etmektedir.  Rüyada kusmak, rüya sahibinin istemeden ağzından gizli bir sırrı ifşa etmesine ve hiç olmayacak bir yerde yersiz bir laf etmesine bu yüzden de çok zor bir durumda kalmasına yol açmaktadır. Rüyada kusmak kişinin hayatında yeni koşullara, güçlüklere dayanamadığı için tepki göstereceği şeklinde yorumu yapılmaktadır. 
    ]]>
    Kusma Neden Olur https://www.kusma.gen.tr/kusma-neden-olur.html Wed, 05 Dec 2018 13:57:58 +0000 Kusma Neden Olur, Kusma olayı mide içeriğinin yada yenen besinlerin bir zaman sonra veya hemen geri gelmesine denir. Kusma sorunu mutlaka bir öğürme yada mide bulantısı ile beraber olmaktadır. Kusma çeşitli birçok sebepten ka Kusma Neden Olur, Kusma olayı mide içeriğinin yada yenen besinlerin bir zaman sonra veya hemen geri gelmesine denir. Kusma sorunu mutlaka bir öğürme yada mide bulantısı ile beraber olmaktadır. Kusma çeşitli birçok sebepten kaynaklanabilir. Kusma her yaş grubunda görüldüğü gibi çok sık karşılaşılan çocukluk çağı sorunlarından birisidir. Kusma basit bir sebepten dolayı gibi olsa da ciddi bir hastalığın belirtilerinden birisi de olabilir. Bu nedenler sindirim sistemi ile ilgili olabileceği gibi aynı zamanda ilaçlar ile sistemik bazı hastalıklarında belirtisi olarak mekanik nedenlerden, enfeksiyonel hastalıklar, ülser gibi tıkanma veya darlık yapan tümörler ile ilgili, safra kesesi hastalıklarından, kalın bağırsak veya ince bağırsak seviyesinde oluşan tıkanmalar ile ilgili, psikolojik sebepli, santral nedenler adı verilen beyin ile ilgili rahatsızlıklar, hamileliğe bağlı, geçirilen ağır travmalar ve kanser ilaçları gibi daha birçok farklı sebeplerden kaynaklanan kusmalar oluşabilir.  

   Kusma Neden Olur

   6-11 Arası Çocuklarda Kusma Nedenleri
   Amiloidoz birikmesi, apandisit, fonksiyonel ağrı, toksinler, pankreatit, renal taşlar, henoch-scholein purpurası, travmalar, yumurtalık veya testis torsiyonu, sickle cell ağrılı kriz, inkansere herni, inflamatuar bağırsak hastalıkları, streptokokal faranjit, peptik ülser gibi etkenler kusmaya sebep olur.

   Erişkinlerde Kusma Nedenleri 
   Akut hepatit, mide çıkış ile ince bağırsak tıkanıklıkları, corhn hastalığı, kronik intestinal, mide ile duodenal, gebelik, akut mezentherik, migren ağrıları, panreatik kanserler, fonksiyonel disepsi, kanser ile kemoterapi tedavisi, dışkılama bozuklukları, orta ve iç kulak iltihaplanması, beynin su toplaması, beyin tümörleri yada ödem oluşması, akut kolesistit, gastropareziler, taş düşürme, besin zehirlenmeleri, viral ile bakteriyel sebepler, iç kulak sıvı denge bozukluğu (meniere hastalığı), bazı kap rahatsızlıkları, adet dönemleri, bazı ilaçlar, akut gasroenterit, akut mezentherik iskemi, aşırı alınan alkol ve fonksiyonel bozukluklar gibi daha birçok sebep erişkinler de ve çocuklarda akut veya kronik kusmalara yol açmaktadır. Bu sebeplerden kaynaklanacağı gibi daha birçok ciddi hastalığın belirtilerinden biride olabilir.

   Bebeklerde Ve Çocuklarda Kusma Nedenleri
   Travmalar, gastroentreit, apandisit, beyin tümörü, ensefalit hastalığı, reye sendromu, metabolik asidoz, peptik ülser, volvulus, üriner sistem enfeksiyonları, toksinler, sepsis, makenyum ileusu, pilor stenozu, inkansere herni, pnömoni, malrotasyon, menenjit, nekrozitan enterokolit, kernikterus, tıkanmalar gibi bazı faktörler bebeklerde kusmaya sebep olur.

   Kusma Neden OlurKusmayı Önlemek İçin Tedavi Yöntemleri Var mıdır
   Eğer kusmanın sebebi bilinmiyor ise yapılması gereken ilk şey kusmaya yol açan etkenin araştırılmasıdır. Kusmaya neyin sebep olduğu araştırılmadan hiç bir şey yapılmamalıdır. Kusma kişinin kendisinin fark etmiş olduğu bir sebebe bağlı değil ve tekrarlayan kusmalar oluyor ise mutlaka doktora gitmek en doğru seçim olur. Kusmanın sebebi araştırıldıktan sonra kişinin sıkıntısının geçmesi için gerekli olan ilaç doktor tarafından verilir. Kemoterapi görmekte olan kişilerde genelde kusma olduğundan dolayı gerekli yöntem ve ilaçlar onkoloji uzmanları tarafından zaten uygulanır. Psikolojik nedenli olan kusmalarda ise yine sebebe göre tedavi yapılmaktadır. Ayrıca kusma şikayeti oldukça fazla olan kişilerin hiç bir zaman fazla yemek yememesi gerekir, aç karnına aspirin tarzı ilaçlar, ağrı kesiciler ve alkol alınmaması gerekir. Gıdaların hijyenine son derece özen gösterilmeli, taze sebze ile meyveler çok iyi yıkanmalı, buzdolabında bekletilen yemekler tekrar, tekrar ısıtılmamalı, pişirilen yemekler kesinlikle buzdolabında bekletilmemeli, çok soslu, acı]]> İshal Ve Kusma https://www.kusma.gen.tr/ishal-ve-kusma.html Wed, 05 Dec 2018 23:54:10 +0000 İshal Ve Kusma, insanda dışkının sık sık ve sulu olması haline ishal adı verilmektedir. Genellikle bu sorun bakteriyel enfeksiyonlardan dolayı meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlara gastroentestinal rahatsızlıklar adı da verilmekt İshal Ve Kusma, insanda dışkının sık sık ve sulu olması haline ishal adı verilmektedir. Genellikle bu sorun bakteriyel enfeksiyonlardan dolayı meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlara gastroentestinal rahatsızlıklar adı da verilmektedir. Genellikle ishal durumunda kişi midesinde sancılı ağrılar hisseder. Kusma ise midenin kendi kendini boşaltma isteğine denir. Kişi üşütme, enfeksiyon ve bakteriyel hastalıklar, merkezi sinir siteminde meydana gelen bozukluklar nedeniyle kusma problemini gösterebilir. Her yaştan kişilerde görülebilecek bu problemler bazı hastalıkların vücuda belirti şeklindeki uyarıları da olabilmektedir. Kişide ortak olarak görülen kusma ve ishal belirtileri genellikle mide üşütmesi veya virüs nedeniyle oluşan enfeksiyonların belirtileri olarak da yorumlanabilir. Eğer bu hastalık çocukta meydan gelmiş ise genellikle mide gribi olarak adlandırılır. Ancak ailelerin bu konuda endişelenmemesi gerekir. Çünkü anne ve baba evde alınabilecek bazı tedbirler ile çocuğun rahatlamasını sağlayabilirler.  

   İshal ve kusma, uzmanlara göre ishal ve kusma belirtilerine eğer yüksek ateş, karın ağrısı ve bulantı gibi belirtiler de eklenmişse çocuk mide gribal enfeksiyonuna yakalanmıştır. Bu hastalık genellikle kış aylarında çocuğunu virüs kapmasından dolayı meydana gelmektedir. Ayrıca bu hastalığı oluşturan virüsler bulaşıcı olup genellikle 10 gün sonra ortadan kaybolurlar. Bu yüzden hastalığın düzelmesi için birkaç gün istirahat yeterli olacaktır. Eğer hastalık 10 günden fazla sürerse kronikleşebilir ve vücutta su kaybını artırabilir. Bu gibi durumlarda acilen bir hekime başvurmanız gerekebilir.
   Mide üşütmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerden hijyen eksikliği ve virüsler hastalığın oluşumundaki en yaygın nedenler arasında yer alırlar. Özellikle yaşlılar, bebekler ve çocuklarda vücudun daha hassa olması nedeniyle daha sık görülür. 

   İshal Ve Kusmaİshal kusma nasıl önlenir

   İshal ve kusma, mide gribi, acil bir durum olmadığı halde evde uygulanabilecek yöntemler ile de tedavi edilebilmektedir. Özellikle ishal ve kusma sonrası çocukların sıvı kaybını önlemek amacıyla su içirmek gerekir. Ayrıca sıvı kaybını önlemek adına çocuğa çorba da verilebilir. Ancak bunu yavaş yavaş yapmalısınız. Eğer çocuk tekrar bireyler yemek istiyorsa ona bağırsak sindirimini artırıcı yiyecekler vermekten kaçının. Şeftali, elma, muz, pirinç gibi yiyecekleri verebilirsiniz. Ayrıca uzmanlar kusma ve ishal durdurucu ilaç kullanımını da tavsiye etmemektedirler. Çünkü uzmanlar tarafından kusma ve ishal belirtileri vücudun bir uyarısı ve çocuk için de faydalı olduğunu savunurlar. İyi bir dinlenme, sıvı alımı, mideyi bulandıracak yiyeceklerden kaçmak, antibiyotikler bu sorunun giderilmesi için bazı uygun tedavi yöntemleridir. Ancak şunu unutmayın ki eğer belirtiler daha belirgin hale gelmiş ise ve çocuğunuz iyi görünmüyorsa hemen bir doktora gidilmesi gerekmektedir. 

   İshal ve kusma, ayrıca mide üşütmesinin belirtilerinden kusma ve ishali tedavi edebilmek için bazı doğal yöntemlerde bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri şunlardır:
   • Nane limon karışımı son derece sağlıklı olup birçok kişiye de şifa vermektedir. İshal ve kusma belirtilerini önlemek için nane limon çayını günde 1 bardak içmeniz yeterli olacaktır. 
   • Zencefil bitkisinden yapılan çaylar da kusma ve ishal belirtilerini yok etmektedir. Ayrıca bu çayın üzerine limon da sıkabilirsiniz.
   • Bunun yanında sıcak bir bardak suya limon sıkmak  da mide bulantısı, ishal ve kusmaya iyi gelir. 
   • 2-3 bardak suya biraz karanfil ve bir tutam tarçın ekleyerek yavaşça kaynatın. Demlendikten beş dakika sonra içebildiğiniz bu çay kusmaya ve midenin rahatlamasına iyi gelecektir. 
   • Ayrıca birkaç tane kişniş tohumunu kaynatın ve ateşten aldıktan sonra süzün. Gün içinde bir bardak için. Kişniş tohumu yerine kişniş yapraklar]]> Kusmaya Ne İyi Gelir https://www.kusma.gen.tr/kusmaya-ne-iyi-gelir.html Thu, 06 Dec 2018 00:59:29 +0000 Kusmaya ne iyi gelir, sindirilemeyen besinlerin ve sıvıların mide sıvılarıyla birlikte ağız yoluyla istem dışı olarak dışarı atılmasıdır. Kusmanın bir çok nedeni bulunmaktadır. Kusma, çoğu zaman geçici bir sorundur. Kus Kusmaya ne iyi gelir, sindirilemeyen besinlerin ve sıvıların mide sıvılarıyla birlikte ağız yoluyla istem dışı olarak dışarı atılmasıdır. Kusmanın bir çok nedeni bulunmaktadır. Kusma, çoğu zaman geçici bir sorundur. Kusma fazla alkol alma, gebelik, viral enfeksiyonlar, gıda zehirlenmesi, aşırı beslenme, migren, mide bozuklukları gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Fakat gıda zehirlenmelerinde kusma, vücudun kendini koruma yöntemidir. Kusmayla birlikte ishalde görülür. Bu şekilde kişi, gıda zehirlenmesi yaşadığında kusma ve ishalle vücuttan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur.

    Kusmaya Ne İyi Gelir

    Limon ve portakal: Bir bardak sıcak suya bir kaç damla limon damlatıp içilirse mide bulantısına iyi gelecektir. Araç ve deniz tutması yaşanıyorsa limon koklanabilir. Ayrıca bir dilim portakal tuzlanarak yenirse mide bulantısını azaltacaktır.

    Zencefil ve fesleğen çayı: Bir kabın içine biraz ezilmiş zencefil ve bir kaç fesleğen yaprağı koyarak bu karışıma 2 ya da 3 bardak su ekleyin. Düşük ateşte bir kaç dakika kaynatın. Ateşten aldıktan sonra 5-10 dakika beklettikten sonra 1 tatlı kaşığı balla tatlandırarak içebilirsiniz. Hazırlanan bu çaydan yarım bardak içmek mide bulantısını geçirecektir.

    Kimyon ve Türk kahvesi: Bir çorba kaşığı bala, bir miktar kimyon ve Türk kahvesini karıştırarak yavaş yavaş yemek kusmaya iyi gelecektir. Başka bir şekilde de bir tutam kimyon ve Türk kahvesini bir bardak sıcak sütle karıştırarak içebilirsiniz.

    Karanfil ve tarçın: 2-3 bardak suya bir tutam tarçın ve bir kaç tane karanfil ekleyerek yavaş yavaş kaynatın. Ateşten alıp 5-10 dakika beklettikten sonra yudum yudum içerseniz kusmaya iyi gelecektir. Sadece tarçın da kullanabilirsiniz fakat hamile ve emziren bayanların tarçın suyunu içmeleri önerilmez.

    Elma suyu ve zencefil: Yarım bardaktan az elma suyu ve bir çay kaşığı zencefil tozunu blender'da buzla karıştırarak yavaş yavaş için. Kusma hissini geçirmek için hazırlanan bu karışımı dondurarak daha sonra dondurma gibi tüketebilirsiniz.

    Kişniş: Bir kaç tane kişniş tohumunu suya ekleyerek kısık ateşte kaynatın. Ateşten alarak dinlendirip süzün ve yavaş yavaş için. Kişniş yaprakları da aynı faydayı sağlayacaktır.

    Kusmaya Ne İyi GelirNane suyu: Nane yapraklarını kaynatarak çayını içebilirsiniz ya da nane suyuna limon ve zencefil ekleyerek tüketebilirsiniz. Bu karışıma tatlandırmak için bal ekleyebilirsiniz.

    Pirinç suyu: Pirince biraz su ekleyerek kaynatın. Süzdükten sonra suyunu tüketin. Beyaz pirinç tüketilmesi önerilir. 

    Sirke: Bir çay kaşığı suya sirke eklenerek ağız çalkalanır. Hem nefesi tazeleyecek hem de kusmayı engelleyecektir. Başka bir şekilde de bir çorba kaşığı elma sirkesi ve bal, bir bardak suyla karıştırarak içilir. Bu karışımın günde iki defa içilmesi önerilir.

    Anason: Yarım tatlı kaşığı anason, bir bardak kaynamış suya katılarak demlenmesi beklenir. Bu çayı süzerek için. Ayrıca bir çay kaşığı anasonu çiğneyerek de tüketebilirsiniz.

    Soğan suyu: Bir çay kaşığı soğan suyu, bir tatlı kaşığı rendelenmiş zencefil düzenli olarak yutulursa kusma tedavisinde etkili olacaktır.

    Kusma da vücut fazlasıyla sıvı kaybedeceği için bol miktarda su tüketilmesi gerekir. Eğer kusmayla birlikte koyu renkli idrar, bulanık görme, titreme, şiddetli karın ağrısı, yüksek ateş ve göğüs yanması gibi sorunlar yaşanıyorsa acil olarak doktora başvurulması gerekir.
    ]]>
    Rüyada Kan Kusmak https://www.kusma.gen.tr/ruyada-kan-kusmak.html Thu, 06 Dec 2018 18:00:30 +0000 Rüyada Kan Kusmak, sağlığı bozulmuş olan ya da illetli bir hastalık ile savaşan kimselerin dışında rüyada kan kusmak çoğunlukla hayırlı olan bir rüya olarak yorumlanmaktadır. Ancak sağlığı yerinde olmayan ve hastalık ile Rüyada Kan Kusmak, sağlığı bozulmuş olan ya da illetli bir hastalık ile savaşan kimselerin dışında rüyada kan kusmak çoğunlukla hayırlı olan bir rüya olarak yorumlanmaktadır. Ancak sağlığı yerinde olmayan ve hastalık ile boğuşan kişilerin kurtularak yeniden sağlığına kavuşamayacağı şekilde tabiri yapılmaktadır. Hiç bir hastalığı olmayan sağlıklı kimseler için rüyada kan kustuğunu görmek, rüya sahibinin çok güzel günler göreceğine, her kişiye nasip olmayacak çok özel olan duyguların yaşanmasına, zengin olmasına, kolay ve rahat bir hayat sürmeye ve iyi geçinmeye rivayet edilmektedir. Rüyada kan kusmak, rüya sahibinin çevresinde bulunan kişilerin kendisi hakkında kötü sözler duymasına ve bundan dolayı son derece rahatsızlık duyacağı şeklinde tabiri yapılır. Çünkü iftira ya da benzeri olan sözlerin ortalıkta dolaşmasına kişiyi zor durumda bırakmasından dolayı üzüntü ve keder duymasını işaret etmektedir.  

    Ulemaların Tabirlerine Göre Rüyada Kan Kusmak, bir ulemanın yorumuna göre rüyayı gören kişinin vicdan azabı çektiğinin işareti olarak yorumlanmaktadır. Rüyada kan kustuğunu gören kimse iş yaşantısı ve çevresindeki bazı kişiler ile yaşadığı bir takım olaylardan dolayı vicdan azabı duymasına işaret olmaktadır. Ayrıca rüyayı gören kişi daha önceden yaptığı yanlış olaylar yüzünden pişmanlık duymasına delalet etmektedir. Kişinin sağlıklı olmasına delalet etmektedir. Eğer rüyasında kan kustuğunu gören kimse hasta ise, bu hastalığını yenerek kurtulur ve sağlığına kavuşacağına delalet etmektedir. Ayrıca rüya sahibinin sağlığının müjdecisi olarak kabul edilmektedir. Rüya sahibinin elbisesinin üzerine bulaşmış ise, kötüye bulaşmamış ise, iyiliğe yorumlanmaktadır.

    Rüyada Kan Kusmakİslami Tabirde Rüyada Kan Kusmak, rüya sahibinin herhangi bir sağlık problemi yok ise, bu rüya çok hayırlı olarak kabul edilmektedir. Ayrıca bu rüyayı gören kişi hayatında herhangi bir sorun yaşamadan çok güzel duygular içerisinde yaşamını devam ettirmesine, maddi kazancının artmasına ve hayatını huzur içerisinde geçirmesine delalet etmektedir. Ancak rüya sahibi sıkıntılı günler yaşıyorsa, bu durumunun daha fazla olmasına ve oldukça zor günler geçireceğini işaret etmektedir. Hatta sağlık sorunu olan kişiler eğer bu rüyayı görürse, günlerinin sayılı olduğu şeklinde yorumu yapılmaktadır. Bunun dışında gizli kalması gereken sırların büyük çabalar sonrasında açığa çıkmasına ve bundan dolayı olumsuz olaylar yaşanacağı yönde rivayet edilmektedir. 

    Başka Yorumlara Göre Rüyada Kan Kusmak, rüyayı gören kişinin bütün zorluklara karşı göğüs germesinden sonra kazanılmış olan başarıya, uğraşların ve çekilen zahmetlerden sonra kazanılmış olan temiz paraya, mala ve mülke delalet etmektedir. Hatta kısa zaman içerisinde alınacak güzel haberlere, ferahlığa, rahatlığa, sağlıklı bir yaşama, yapılan hataların ardından kazanılmış servete, başarısızlıktan sonra ulaşılan itibara delalet etmektedir. Rüyada kan kusmak, bütün sıkıntılarının biterek zenginliğe kavuşulmasına, herkesle iyi geçinmesine ve çok kolay bir yaşam sürmesine ve mutlu günler yaşayacağına delalet olunmaktadır.
    ]]>
    Kusmak İçin Ne Yapılır https://www.kusma.gen.tr/kusmak-icin-ne-yapilir.html Fri, 07 Dec 2018 13:33:22 +0000 Kusmak İçin Ne Yapılır, İnsan bazen herhangi bir nedenden ötürü kusmak istediğinde bazı denemeler yaparak mideyi olduğu gibi dışarı boşaltmak, kusmak ister. Bir sebebiniz var ve kusmak istiyorsunuz. Peki bu kusma işlemi n Kusmak İçin Ne Yapılır, İnsan bazen herhangi bir nedenden ötürü kusmak istediğinde bazı denemeler yaparak mideyi olduğu gibi dışarı boşaltmak, kusmak ister. Bir sebebiniz var ve kusmak istiyorsunuz. Peki bu kusma işlemi nasıl yapılacaktır. Ağıza bir parmağı sokarak kusma gerçekleştirilebilir. Bir başka yöntem ise, mide bunaltıcı, hoşlanılmayan bir şeyleri düşünerek te kusma sağlayabilir. Başka bir yöntem olarak ta limon suyu, tuz ve suyla yapılan bir bardak karışım içilerek kusulabilir.

   İnsan Neden Kusar

   Kusma, karın etrafındaki kasların kuvvetli olarak tersine kasılmasıyla meydana gelir. Kusmak hastalık değildir, genelde yalnızca bir hastalığı haber verir. Kusmak niye olur Midenin kendini boşaltma isteği ile, gerçekleşen mide bulantısı sonrasında, mide de olan şeylerin ağızdan geri dönerek çıkma işlemine kusma denir. Kusmanın insanlara göre değişen, çok fazla sebepleri vardır. Bunlar içinde en çok görülenleri; İğrenç bir şey görülmesi, mide kaldırmayan bir şeyin yenilmesi veya içilmesi, kadınlarda hamilelik hali, zehirlenme, araç tutması migren, stres, vertigo, çok fazla alkol içilmesi, kaygı, ve gıda zehirlenmesidir. Bunlardan başka hamilelikte yaşanan sabah bulantısı çok görülür. Kişiye göre kimi yiyecekler mide bulantısını çoğaltırken, bazıları yiyeceklerde bulantıyı azaltır. Eğer mide bulantıları çok sık oluyorsa bulantının sebebini öğrenmek için bir doktora giderek teşhis konulmalı ve bu teşhise göre de tedavi görülmesi gerekir. 

   Kusmak İçin Ne YapılırÇocuklarda Kusma; 
   Çocukların hatalı beslenmesi sonucu, zehirlenme durumu, metabolizma rahatsızlıklarında, sindirim sistemi bozukluklarda, gıda alerjisinde, menenjit solunum yolları, idrar yolları, orta kulak iltihapları, iştahsızlık nedeniyle açlık kalınması durumu, kusma belirtileri olarak gözlenebilir. Gıdaya bağlı alerjik kusma olayı, katı besinlerle yeni yemek yemeye başlayan küçük çocuklar veya bebeklerde görülebilir. Ayrıca, anne sütünden kesilerek, inek sütüne yeni geçen çocuk da inek sütüne duyulan alerji nedeniyle kusma olayı görülür. 

   Kusarak zayıflamak 
   Zayıflamak için kusma yöntemini kullanmaya çalışmak kısa zaman içinde kişiyi mutlu etse de bu tür zayıflama isteği ileride dönüşü olmayan daha büyük sorunlara yol açar. Kusma yöntemi ile zayıflama girişimi hatalı bir davranıştır. Vücutta bulunan organların işlemlerini hiçe saymak ve metabolizmanın işleyişini değiştirmek çok yanlıştır. Bu yöntemin insan vücuduna zarar verdiği tıbbi olarak kanıtlanmıştır. Kusarak zayıflamak isteyenler ilk olarak mide kanseri adayı olur ve metabolizmanın sağlığı ile alakalı çok fazla sorun yaşar. Bundan dolayı kusarak zayıflamak yöntemi yerine hekim ya da bir diyetisyen gözetiminde sağlıklı yöntemler kullanılarak, kilo vermek denenebilir.
   ]]>
   Ağız Dolusu Kusmak Abdesti Bozar Mı https://www.kusma.gen.tr/agiz-dolusu-kusmak-abdesti-bozar-mi.html Sat, 08 Dec 2018 07:48:48 +0000 Ağız Dolusu Kusmak Abdesti Bozar mı, Abdest; İslam dininde bazı ibadetleri yerine getirmek için yapılan ve kendisi de ibadet olan bir temizlenmedir. Hz. Muhammed (s.a.s.) "Kusmak abdesti bozar" buyurmuşlardır. (Tirmizi) Kusmuk; Ağız Dolusu Kusmak Abdesti Bozar mı, Abdest; İslam dininde bazı ibadetleri yerine getirmek için yapılan ve kendisi de ibadet olan bir temizlenmedir. Hz. Muhammed (s.a.s.) "Kusmak abdesti bozar" buyurmuşlardır. (Tirmizi) Kusmuk; safra, yemek, su gibi şeylerdir.
   Kendini zor tutacak derecede ağız dolusu, yemek, su, safra, veya pıhtılaşmış kara kan, kusmak abdesti bozar. Baş’tan inen kan pıhtısı abdesti bozmaz. 
   Burada ağız dolusu demek; hiç konuşamayacak kadar ağzı dolu demektir.
   Abdest, Müslümanlar için farz ibadet olduğundan, abdestin  kısaca tanımı, farzlarını ve abdesti bozan diğer durumları burada anlatmamız gerekiyor.

   Abdest Nedir:
   Abdest; Farsçada su "âb" ile el anlamını taşıyan dest kelimelerinden oluşmuştur. Arapça’da bunun karşılığı "vudu" kelimesi hadislerde kullanılmış, Kur'an-ı Kerim'de ise temizlik anlamında "tahâret" ile "zekâ" kelimeleri geçmektedir.
   İslâm'da abdestin farziyeti Kur'an-ı Kerim'de (el-Mâide, 5/6), geçen "Ey iman edenler, namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi ve dirseklerinizle birlikte ellerinizi yıkayın ve başınıza mesh edin. Her iki topuğunuzla beraber ayaklarınızı da yıkayın." âyeti delalet eder. Hz. Peygamber (s.a.s.)'in abdestsiz olarak hiç bulunmamıştır. Abdest başta namaz olmak üzere, bazı ibâdetler için farz kılınmıştır. Müslüman bir kişinin her vakit abdestli olması sünnettir. Abdest her şeyden önce vücudun çeşitli yerlerinde oluşan her türlü kirlilik ve pislikten kurtulmaktır. Allah’ın emrettiği bir ibadettir. 

   Ağız Dolusu Kusmak Abdesti Bozar MıAğız dolusu kusmak abdesti bozar mı, abdesti Bozan Şeyler:
   • Ön ve arkadan çıkan şeyler (az veya çok) abdesti bozar. Bunlar; kazurat, idrar, meni, mezi, taş, vs. 
   • Gaz çıkarma (yellenmek).
   • Düşük yapma hâli.
   • Bedenden sarı su, kan, irin, gibi sıvıların gelmesi. Bu sıvıların çıkan noktada durmayıp etrafa yayılması abdesti bozar. 
   • Ağız dolusu kusmak. (Yukarıda geniş anlatıldı.)
   • Ağızdan, tükürüğe eşit veya ondan daha fazla kan gelmek. 
   • Uyuklama hali 
   • Bayılmak.
   • Namazda başkasının duyacağı kadar gülmek abdesti bozar. Abdest bozulursa namazı da bozulur. 
   • Kadın ve erkeğin birbiriyle temas etmeleri abdesti bozar. 
   • İdrarı kesmek amacıyla kamışa sokulan pamuğun dışarı çıkması, çıkarılması abdest bozar. 
   • Kadın tenasül uzvu iç ya da dışına konulan bezin, pamuğun, ıslak olarak çıkması. 
   • Teyemmümden sonra suyun görülmesi, teyemmüm abdestini bozar.
   • Özürlü için namaz vaktinin çıkması.
   • Esrar veya içki ile sarhoş olmak.
   ]]>
   Rüyada Bebeğin Kusması https://www.kusma.gen.tr/ruyada-bebegin-kusmasi.html Sat, 08 Dec 2018 08:08:59 +0000 Rüyada Bebeğin Kusması, durumunu görmek birçok rüya tabircisi tarafından hayra yorumlanmıştır. Rüyasında bebek gören kimselerin başına birçok hayırların geleceğine dair işaretler bulunmaktadır. Bunun ile rüyayı gö Rüyada Bebeğin Kusması, durumunu görmek birçok rüya tabircisi tarafından hayra yorumlanmıştır. Rüyasında bebek gören kimselerin başına birçok hayırların geleceğine dair işaretler bulunmaktadır. Bunun ile rüyayı gören kimse rüyada bebeğin kusması ile ilgili bir durum ile karşılaşmış ise korkmasına gerek yoktur. Bu durum birçok olumlu durumun yaşanmasına işaret olarak yorumlanmaktadır. Bunun ile birlikte rüyada kustuğunu gördüğümüz bebeğin sizin bebeğiniz olması durumu ya da başkasının bebeği olması pek bir şeyi değiştirmemektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus bu rüyayı gören kimsenin yani rüya sahibinin başında birçok sevindirici müjdeli haberlerin geleceğine işaret eder. Rüyada bebeğin kusması durumu oldukça hayırlı bir rüyadır.

   Rüyada bebeğin kusması, rüyayı gören kimse çocuk sahibi değilse bu rüyayı görmesi halinde çok yakın bir zamanda çocuk sahibi olacağına işarettir. Ayrıca evli değil ise bu rüyayı görmesi halinde evleneceğine delalet eder. Bunun ile birlikte bu rüyayı yaşlı bir kimsenin görmesi halinde de çok yakın bir süreçte torun sahibi olacağını söyleyebiliriz.

   Rüyada bebek kusması rahatlıklara, hayırlara ve zor durumların geçmesine delalet eder. Bu rüyayı gören kimse içini ferah tutması gerekir. Zira herhangi bir sorun ile karşılaşması muhtemel değildir. Aksine hayatında bir takım olumlu gelişmelerin de yaşanacağını belirtmekteyiz.

   Aile Ve İş Hayatında Yaşanan Gelişmeler

   Rüyada bebeğin kusması, aynı zamanda aile ve iş hayatında da olumlu gelişmelere delalet eder. Rüyada bebek sembolü birçok hayra vesiledir. Kişinin özellikle aile hayatında mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşayacağına delalet eder. Bunun ile birlikte ailede yaşanan sorunların giderilmesi de söz konusudur. Aynı zamanda bu rüyayı gören kimsenin iş hayatında da başarıların da yaşanacağına dalalet eder. Zira rüya sahibinin işleri bu rüyanın görülmesi ise birlikte açılacaktır. Bunun yanı sıra eğer devlet kademesinde çalışıyor ise yükselme ihtimali de oldukça yüksektir. Örneğin müdür yardımcı konumunda ise müdür olması gibi. Bunun yanı sıra maddi anlamda parasal herhangi bir sıkıntı da yaşamayacaktır. Başkalarına herhangi bir borcu var ise bu borcunu kapatacağına işarettir.

   Rüyada Bebeğin Kusması

   Sağlıklı Ve Huzurlu Bir Hayat

   Rüyada bebeğin kusması olayını gören kimse için huzurlu ve mutlu anların yaşanması oldukça yakındır. Zira bu rüya oldukça anlamlı bir rüya olup kişiye iyi yönden yansıyacaktır. Kişinin huzurunu bozan ve ona sıkıntı, iç derdi ve bulantı gibi sorunlar yaşatan melankolik durumlardan uzaklaşmasına vesile olacaktır. Kalbinden her türlü kötü düşünceyi atması söz konusudur. Ailesi ve yakın dostları tarafından uzun bir süre boyunca huzurlu bir şekilde yaşayacağını söylemek mümkündür.

   Bütün bunların yanı sıra rüyada bebeğin kusması olayını gören kimse sağlık sorunları bakımından sorun yaşaması durumu var ise bu durumdan kurtulur. Bu rüya ile birlikte en yakın zamandan bu hastalık ya da rahatsızlık yok olacaktır. Bebeğin rüyada ister kusması istersen başka türlü görünmesi bir şeyi değiştirmez. Her şekilde de rüyada bebek görmek hayırlıdır. Bu durum bebeğin kusması içinde geçerlidir diyebiliriz.

   ]]>
   Çocuklarda Mide Bulantısı Kusma https://www.kusma.gen.tr/cocuklarda-mide-bulantisi-kusma.html Sun, 09 Dec 2018 02:44:37 +0000 Çocuklarda Mide Bulantısı Kusma, Çocukların büyütülmesi konusu oldukça hassa olup çocuk büyüten ebeveynlerin dikkat etmeleri gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Özellikle de çocuklarda oluşabilecek hastalıklara ka Çocuklarda Mide Bulantısı Kusma, Çocukların büyütülmesi konusu oldukça hassa olup çocuk büyüten ebeveynlerin dikkat etmeleri gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Özellikle de çocuklarda oluşabilecek hastalıklara karşı dikkatli olmak ve erken önlem almak gerekir. Zira küçük yaşlarda meydana gelebilecek herhangi bir rahatsızlık beraberinde birçok sorunun yaşanmasına da sebep olmaktadır. Bu sebepten ötürü çocuklarda meydana gelen hastalıklara karşı erken tanı sayesinde çözüm bulmak söz konusudur. Özellikle de çocuklarda mide bulantısı kusma konusu oldukça tehlikeli boyutlara ulaşması söz konusu olabilir. Zira bu hastalık basit gibi gözükse de önlem alınmaması halinde birçok sorunun yaşanması da söz konusu olmaktadır. Bunun için de yetişkinlere büyük görev ve sorumluluk düşmektedir.

   Çocuklarda mide bulantısı kusma durumu çok sık rastlanan bir durum olup tehlikeli boyutlara ulaşmadan önlem almak şarttır. Bu rahatsızlık oldukça tehlikeli olmamak ile birlikte önemsenmediği zaman olumsuz sonuçlar doğurabilir. Çocuklarda mide bulantısı kusma sorunu birlikte meydana gelen iki sorun olup dikkat edilmesi şarttır. Özellikle de çocuğun tüketmiş olduğu besinlere dikkat edilmemesi halinde mide bulantısı ve beraberinde de kusma durumu söz konusu olmaktadır. Bu rahatsızlığın birçok nedeni bulunmaktadır. Bu makalemizde sizlere çocuklarda mide bulantısı kusma ve beraberinde yaşanan ateş yükselmesi ve sancılar konusunda bilgiler vereceğiz. Bu rahatsızlığın neden ortaya çıktığı ve bu rahatsızlık konusunda dikkat edilmesi gereken hususları sizler ile paylaşacağız.

   Çocuklarda Mide Bulantısı Kusma

   Çocuklarda Mide Bulantısı Kusma Nedenleri,

   Bu rahatsızlıkların yaşanması beraberinde ateş yükselmesine ve birtakım sancıların yaşanmasına neden olmaktadır. Çocuklarda mide bulantısı kusma sorunu beraberinde birçok rahatsızlığa sebep olmaktadır. Bu durumlar ve beraberinde oluşan ağrılar, sancılar ve ateş yükselmesi durumu da herhangi bir hastalığın belirtileri olmaktadır. Bu yüzden bu belirtileri dikkate almak gerekir. Çocuğunuzda yaşanan bu soruna karşı önlem almak şarttır. Aksi halde ilerleyen süreçlerde çok tehlikeli sorunlar da yaşanabilir. Bu yüzden bu rahatsızlık hakkında ebeveynlerin bilgilendirilmesi gerekir. Çocuklarda yaşanan bu ve benzeri sorunlara karşı neler yapması gerektiğini iyi bilmeleri gerekmektedir.

   Çocuklarda Mide Bulantısı Kusmaya Karşı Yapılması Gerekenler,

   Çocuklarda mide bulantısı kusma sorunu sık sık rastlanan bir sorun olup ailelerin vakit kaybetmeden önlem almaları gerekir. Bunun için de mide bulantısı ve kusma yaşanması halinde en yakın sağlık durumu başvurmak gerekmektedir. Bunun ile birlikte çocuğunuz herhangi bir sorunu olup olmadığını anlamak için iyi bir muayeneden geçmeleri gerekmektedir. Aksi halde daha farklı bir hastalığının olduğunu tespit etmek zorlaşabilir. Bu yüzden bu rahatsızlık kendini göstermeden önlem almak hayati önem taşımaktadır.

   Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli husus doktorun tavsiyeleri üzerine hareket etmek olacaktır. Doktorunuzun belirtmiş olduğu ilaçların dışında herhangi bir ilaç kullanmak oldukça sakıncalıdır. Bunun için ilaç konusunda neler yapılması gerektiğini iyi bilmek ve kulaktan dolma bilgiler ile ilaç kullanmamak gerekir. Ayrıca doktorun önermiş olduğu yiyecekleri çocuklarınıza yedirmezin gerekir. Ayrıca mide bulantısı ile beraberinde yaşanan kusma sık sık yaşanıyor ise bu durum için derin bir muayene yapılması da şarttır. Bu ve benzeri önlemleri almanız halinde çocuklarda mide bulantısı kusma sorununun önüne geçebilirsiniz.

   ]]>
   İshal Kusma https://www.kusma.gen.tr/ishal-kusma.html Sun, 09 Dec 2018 09:59:25 +0000 İshal kusma; genellikle kış mevsiminde görülen bir rahatsızlıktır. ishal, her zamankinden daha sık ve daha sulu yapılmasıdır. Kusma ise, mide içerisinde  sindirilmemiş besinlerin ağız yoluyla geri gelmesine denir. İshal ve ku İshal kusma; genellikle kış mevsiminde görülen bir rahatsızlıktır. ishal, her zamankinden daha sık ve daha sulu yapılmasıdır. Kusma ise, mide içerisinde  sindirilmemiş besinlerin ağız yoluyla geri gelmesine denir. İshal ve kusma en çok çocuklarda görülür. Genellikle vücudun kendine zararlı olan toksini veya mikrobu vücuttan atarak ondan kurtulma çabasında görülen bir durumdur. Kusma midenin, ishalde bağırsakların temizlendiğinin göstergesidir. İshal ve kusma virüs, antibiyotik alımı, parazitler, bakteriler,zehirli yiyecek ve maddeler gibi sebeplerden dolayı görülebilir. İshal bulaşıcı olabilmektedir.  

   İshal kusma yapılması gerekenler:
   • İshal ve kusma da vücutta sıvı kaybı oluşacaktır. Bunun için yapılması gereken ilk iş su ve bol sulu gıdaların tüketilmesidir.
   • Bir litre kaynatılmış ve ılıtılmış suyun içerisine 2 çorba kaşığı toz şeker, 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karbonat konur. Bu karışım çocuğa içirilir. Hazırlanan bu karışım 24 saat içerisinde tüketilmelidir.
   • İshalde verilecek olan sulu besinler; ıhlamur, limonata, tuzlu ayran, pirinç suyu, adaçayı, kaynamış ılıtılmış su, nane-limon verilmelidir.
   • İshalde verilecek meyveler; elma püresi, elma suyu, muz, portakal, greyfurt, mandalina suyu, şeftali verilmelidir.
   • İshalde verilecek olan sebzeler; patates püresi, tahıl yemekleri, havuç, pirinç lapası, baklagiller iyice pişirildikten sonra verilmelidir.
   • Protein kaynağı olan peynir, yağsız et, tavuk eti, köfte, az tuzlu yoğurt gibi besinlerde rahatlıkla verilebilir.
   • Pirinç suyunu yoğurtla karıştırarak tüketilebilir.
   İshal Kusmaİshal ve kusmada ne zaman doktora başvurulmalıdır
   • Kusma sürekli devam ediyorsa,
   • Dışkı sayısı 10'u geçti ise,
   • Ateş 24 saati geçtiği halde devam ediyorsa,
   • Dışkı sümüksü ve kanlı geliyor ise,
   • Gözler içe çökmüş, karın derisi buruşmuş İse,
   • Hasta bir şey yemiyor, bitkin yatıyorsa hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.
   İshalden korunmak için temizliğe önem verilmesi gerekir. İshal gıda, su ve kişiden kişiye dokunma yoluyla da bulaşmaktadır.
   ]]>
   Hamilelikte Kan Kusmak https://www.kusma.gen.tr/hamilelikte-kan-kusmak.html Sun, 09 Dec 2018 16:56:23 +0000 Hamilelikte kan kusmak; solunum sisteminden yani akciğerlerden, trakeadan, bronşlardan ve gırtlaktan gelen kanın ağızdan çıkışına kan tükürme (hemoptizi) denir. Mideden gelen veya kusulan kana ise hematemez adı verilir. Kan kusm Hamilelikte kan kusmak; solunum sisteminden yani akciğerlerden, trakeadan, bronşlardan ve gırtlaktan gelen kanın ağızdan çıkışına kan tükürme (hemoptizi) denir. Mideden gelen veya kusulan kana ise hematemez adı verilir. Kan kusmak, mide suyu ile karıştığından hem daha fazla hem de sindirilmiş olduğundan koyu renkte yani kahve telvesi görünümündedir. Hamile kadınların bir çoğunda kusma belirtileri görülmektedir. Fakat kanlı bir kusma görüldüğünde hemen doktora başvurulmalıdır. Bunun altında ciddi bir rahatsızlık söz konusu olabilir.

   Hamilelikte kan kusmak nedenleri:

   Gastrit: Midenin iç zarının iltihaplanması gastrite neden olmaktadır. Hamilelikte  gastronomik rahatsızlıklar kusmukta kan görmeye veya kan kusmaya neden olabilmektedir.

   Dehidrasyon (sıvı kaybı): Hamilelikte kan kusmanın en önemli sebeplerindendir. Gebelikte yeterli sıvı alınmadığında, sıvı eksikliği mide bulantısı ve kusmaya neden olur. Mideye aşırı basınç uygulandığında, kusmuk kanlı olarak çıkmaktadır.

   Yanlış beslenme: Hamilelikte kızarmış, çok soğuk veya çok sıcak yiyecekler tüketmek mideyi tahriş edebilir. Bu da kusmayla beraber kan görülmesine neden olmaktadır.

   Hipertansiyon: Hamilelikte hipertansiyona bağlı olarak kusmukta kan, görülen bir durumdur.

   Açlık: Hamilelikte beslenmeye önem verilmesi gerekir. Çünkü açlıkta, kusmukta kan görülmesine sebep olabilir.

   Özofagus rüptürü: Hamilelikte sürekli yaşanılan bulantı ve kusmalar yemek borusunda tahribata neden olabilir. Bu durum da, kusmukta kan görülmesine yol açmaktadır.

   Gıda zehirlenmesi: Hamilelikte toksik veya bayat gıdaların tüketilmesi kusmukta kana sebep olabilir. Gebelikte hijyenede önem verilmelidir. Meyve ve sebzelerin iyice yıkanmalı, alerjiye neden olan besinlerden uzak durulmalıdır.

   İlaçların yan etkileri: Naproksen, buprofen ve aspirin gibi anti-inflamatuar özellikteki ilaçlar midede tahriş ve kanamaya sebep olabilir. Ayrıca reçetesiz olarak satılan ilaçlar, mide astarına zarar verip mukus üretimini azaltır. Bu durumda kan kusma görülebilir.

   Hamilelikte Kan KusmakSiroz: Bilinen en yaygın belirtileri kanlı kusma ve halsizliktir. Aniden tansiyon yükselip, kan damarlarında genişleme görülmektedir. Bu durumda yemek borusu etkileyebilir ve iç kan damarlarında tahrişe neden olabilir.

   Gastrointestinal sistem yırtılması: Kusma, yemek borusu, karın ve göğüste büyük baskılara sebep olabilir. Bu ani basınçta kanlı kusamaya yol açabilir.

   Hamilelikte kan kusmak durumunda; dinlenin, stresten uzak durun, günde 8-10 bardak su için, sofradan doymadan kalkmayın, zencefil ve nane limon gibi doğal yöntemler kullanabilirsiniz. Yalnız ağızdan kan geldiğinde veya kanlı kusulduğunda öncelikle yapılması gereken doktora görünmektir.
   ]]>
   Bebeklerde Kusma https://www.kusma.gen.tr/bebeklerde-kusma.html Mon, 10 Dec 2018 06:50:54 +0000 Bebeklerde Kusma, Doğumdan sonraki ilk günlerde bebeğinizin beslenme sonrasında bir miktar kadar kusması yani yemiş olduğu yiyecekleri geri çıkarması gayet normal bir durumdur. Ancak kusmanın geçici olmadığı ve fışkırır şe Bebeklerde Kusma, Doğumdan sonraki ilk günlerde bebeğinizin beslenme sonrasında bir miktar kadar kusması yani yemiş olduğu yiyecekleri geri çıkarması gayet normal bir durumdur. Ancak kusmanın geçici olmadığı ve fışkırır şekilde kusmaların olduğu durumlarda mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir. 

   Bebeklerde Kusma Sebepleri Nelerdir
   • İlgi beklentisi veya bebeğin yaşadığı stres 
   • Yanlış beslenme tekniği
   • Mide rahatsızlıkları, kabızlık, sindirim ve bağırsak sorunları, ishal
   • Beslenme sonrasında bebeğin gazını çıkarmadan uyutmak
   • Aşırı beslenmek ve beslenme sonrasında çok fazla hareket etmesi
   İlk altı ya içinde bebekler peynirimsi bazen de süt gibi sızıntı şekilde kusarlar. Bu almış olduğu sütün fazlasını geri çıkardığı 
   anlamına gelmektedir. Bu oldukça normal bir durumdur. Fakat bebeğiniz fışkırırcasına kusuyor ise mutlaka doktora başvurmalısınız.

   Bebeğinizin Kusmasını Önlemek İçin Ne Yapabilirsiniz
   • Bebeğiniz eğer ağlıyor ise ağlaması bitene dek emzirmeyin. Ağlar iken emmesi çok daha fazla hava yutmasına yol açar.
   • Bebeğinizi emzirir iken yatar şekilde kesinlikle emzirmeyin. Emzirdikten sonra ise hemen yatırmayın. Dik bir şekilde tutun.
   • Beslenme sonrasında kucağınıza alıp hoplayıp zıplatmayın bu da kusmasına neden olur.
   • Emzirdikten sonra mutlaka gazını çıkarın ve daha çok gelen miktarı yatırmadan çıkarmasını sağlayın.
   • Bebeğinizin emmesi bittiği halde emzirmeye uğraşmayın. Tıka basa kesinlikle doyurmayın.
   Ayrıca bebeğiniz reflü sorunundan dolayıda kusuyor olabilir. Hem reflü sorunu için hemde kusma sorunu olan bebeklerin beslenmeleri için doktora başvurun.

   Bebeklerde KusmaBebeklerde Kusma Ne Zaman Tehlikelidir
   • Ancak bazen kusmak çok daha ciddi bir problemin habercisidir. Aşağıda belirtilen durumlar söz konusu olduğunda doktorunuza mutlaka başvurun.
   • Uyuma da zorlandığında veya huzursuz olduğunda 
   • Göz yaşı olmadan ağlama, ağızda kuruluk ve daha az altını ıslatma gibi belirtiler görüldüğünde
   • Nefes darlığı çektiğinde
   • Yemek yemek istemediği zaman
   • karnı aşırı şiştiğinde
   • Vücutta kızarlık meydana geldiği zaman
   • Güçlü bir biçimde veya on iki saatten daha fazla devamlı kustuğu zaman
   • Üç aylığın altında olan bebeklerde otuz sekiz ve üstü üç aylık üzeri otuz dokuz üstü ateş olduğunda
   Tedbiri elden bırakmamak amacıyla bu gibi, durumlarla bebeğinizi doktora götürmeniz ve bir bilene danışmanız gerekir.
   ]]>
   Hamilelikte Bulantı Kusmaya Ne İyi Gelir https://www.kusma.gen.tr/hamilelikte-bulanti-kusmaya-ne-iyi-gelir.html Mon, 10 Dec 2018 19:39:02 +0000 Hamilelikte Bulantı Kusmaya Ne İyi Gelir, genellikle hamilelik döneminde kadınların en çok sorduğu sorulardan biridir. Bazı kadınlar son derece rahat ve sorunsuz bir hamilelik dönemi geçirirken, bazı kadınlarda ise hamilelik döne Hamilelikte Bulantı Kusmaya Ne İyi Gelir, genellikle hamilelik döneminde kadınların en çok sorduğu sorulardan biridir. Bazı kadınlar son derece rahat ve sorunsuz bir hamilelik dönemi geçirirken, bazı kadınlarda ise hamilelik dönemi son derece zor ve yorucu geçer. Metabolizmaya bağlı bazı hastalıkların dışında, hamilelik bulantıları özellikle altıncı ve on altıncı hafta içinde hamile kadınların korkulu rüyası olabilir. Bu dönem içinde özellikle sabah bulantıları bir çok hamile kadının yaşadığı bir sorundur. Sadece bulantı ve zaman zaman gerçekleşe kusma tek başına önem teşkil etmese de zaten hormonal değişiklikler nedeni ile zor bir dönem yaşayan hamile kadınlar için ayrıca yorucu ve can sıkıcı bir durumdur. 

   Hamilelikte Bulantı Kusma Sebepleri:

   Hamilelik döneminde yaşanan bulantı ve kusmaların bir çok sebebi olabilir. Bunların en önemlisi, hamilelik döneminde tamamen değişen hormon dengeleri olarak gösterilebilir. Özellikle sabah uyanır uyanmaz yaşanan bulantı gayet normaldir ve bir çok hamile kadının başına gelir. Halk arasında bebeğin saçlı doğacağı ya da saçlarının çıktığı şeklinde yorumlansa da, hamilelik döneminde yaşanan bulantı ve kusmanın asıl sebebi hormonal değişikliklerdir. Hamile kadınlar özellikle birinci trimester ya da ilk dönem denilen ilk üç aylık dönemde olması gerekenden daha hassas olurlar. Beden bu yeni duruma alışmaya çalışırken bir yandan önceki hayatında son derece normal olan alaylara farklı tepkiler vermeye başlayabilir. Hamilelikte bulantı ve kusma bir çok kokuya, yemeklere, bazı resimlere karşı olabilir. Hatta hamile bir kadın sadece bir besinin ismi ile bile kusma refleksi gösterebilir. Bazı kadınlarda ise kusma gerçekleşmese de bulantı dayanılmaz bir hal alabilir. 

   Hamilelikte Bulantı Kusmaya Ne İyi GelirHamilelikte Bulantı Kusmaya Ne İyi Gelir:

   Hamilelik döneminde bulantı ve kusma yaşayan kadınların öncelikle beslenme düzenini geliştirmesi ve bedeni ve mideyi yoran yiyeceklerden uzak durması gerekmektedir. Özellikle bol su içmek bulantının ve kusma hissinin azalmasına yardımcı olacaktır. Kusma refleksi geldiği anlarda limonlu su tüketmek kusma isteğini bastıracaktır. Ayrıca yemeklerde zencefil tüketmek sindirime yardımcı olacaktır ve bulantının azalmasına yardım eder. B6 vitamini gerek besinlerden gerekse ecza yoluyla alınması da bulantı ve kusma isteğinin azalarak ortadan kalkmasına yardım eder. Bulantı ve kusmanın şiddetli olduğu zamanlarda rezene veya nane çayı da hamile kadının rahatlamasına yardım eder. Özellikle nane yemeklerin içinde de kullanılabilir. Bunlarla beraber midenin uzun süre boş bırakılmaması gerekirse ara öğünlerde tuzlu kraker yenilmesi kusma isteğini azaltır. Günlük egzersiz ve yürüyüş yapan hamilelerin daha az bulantı ve kusma yaşadığı da bildirilmiştir. 
   Bunlara ek olarak;
   • Büyük ve bol porsiyonlu öğünler yerine sık sık ama az yiyecek tüketmek,
   • Kızartma, yağlı ağır yiyecekler ya da bol şerbetli tatlılardan uzak durmak,
   • Yatağa gitmeden önce ve sabah uyanınca ani hareketler yapmaktan kaçınmak bir süre dinlenmeye izin vermek,
   • Sabah bol su ve meyve suları tüketmek,
   • Akşam yemeğini uykudan en az iki saat önce yemek bulantı ve kusmanın azalmasına yardım edecektir.
   ]]>